Кои са най-подходящите бебешки дрехи според сезона? Как да обличаме правилно бебето, така че да му осигурим максимално добри термо условия и да му гарантираме необходимия комфорт? Кои са най-често допусканите грешки при избора на бебешки облекла?
На всички тези въпроси, както и на други, които са не по-малко важни за всеки съвременен родител, предстои да отговорим точно сега. Но нека да започнем подред.
Как да облечем бебето през лятото?
Преди да започнем да говорим за това как правилно да облечем бебето през лятото, нека първо разберем неговите физиологични особености, свързани с топлообмена. Това, което всеки родител трябва да отчете е, че процесите на терморегулация са несъвършени при новородените. Тоест, тялото на бебето може много лесно да прегрее, а това е доста опасно – дори повече, отколкото преохлаждането.
До какво може да доведе прегряването при бебетата:
- Загуба на течност и соли в резултат на активно изпотяване;
- Колики;
- Обриви по тялото;
- Суха слуз в носа, която затруднява дишането и поемането на храна.
Бебешките носни проходи са първата бариера за всякакви възможни инфекции. Прекомерната сухота значително намалява ефективността на тази бариера и дава възможност на патогенните бактерии да преминават свободно.
Ето защо е много важно да не прекалявате с обличането на бебето през лятото, за да избегнете всички възможни здравословни проблеми. И тук е мястото да припомним съвета на д-р Мелани Смит, педиатър от Pediatrics East в Арлингтън, Тенеси – „През лятото лекото памучно боди е всичко, от което бебето се нуждае“, категорична е тя.
Списание Parents също напомня: Предотвратяване прегряването на бебето, когато спи, е много важно, тъй като претоплянето доказано може да допринесе за риска от Синдром на внезапна детска смърт (SIDS).
За какво да следим при избора на летни бебешки дрехи?
Преди да облечете бебето, когато предстои изписване от родилното, най-напред обърнете внимание на температурите навън. Но все пак не забравяйте, че след болницата веднага ще се приберете вкъщи и едва ли ще излезете навън веднага. Освен това, най-вероятно ще се придвижите с кола, а там температурата ще е дори още по-висока от тази на улицата.
Ето няколко добри опции за обличане на вашето бебе за лятно изписване от болницата:
- При температура навън 25 градуса и повече – лек гащеризон, шапка и лека пелена, в която ще е увито бебето. Можете да премахнете пелената по всяко време, ако забележите, че на бебето е станало горещо;
- При температура навън от 20 до 23 градуса, добавете още един долен слой към горния комплект, например тънка риза или тениска;
- При температура навън под 20 градуса – долният слой дрехи да включва гащеризон, отгоре лека жилетка и накрая лятна пелена.
Как да облечем бебето у дома?
- Ако в стаята на бебето температурата е над 25 градуса, достатъчно би било само едно бебешко боди, което няма ръкави и крачоли;
- Ако в стаята на бебето термометърът показва под 25 градуса, можете да го облечете в лек затворен гащеризон или комплект от лека блузка и ританки;
- Когато подготвяте детето за сън, дрехите трябва да са малко по-топли, отколкото когато то е будно и се движи.
Как да разберем, че на бебето му е горещо и има опасност да прегрее?
Основните признаци за това са:
- Изпотен гръб;
- Изпотена шия;
- Потни извивки на ръцете и краката.
Ако забележите появата на един или повече от тези признаци, свалете един слой дрехи. След известно време проверете отново и ако видите, че детето все още е изпотено, премахнете още един слой от облеклото.
Допълнителни съвети и препоръки за избор на летни бебешки дрехи
След като изяснихме избора на бебешки дрехи при различните температури в стаята и навън, нека да отбележим и основните принципи при закупуване на летни дрехи.
Следните правила ще ви помогнат да не прегреете детето и да избегнете ненужни проблеми:
- Дрехите трябва да са изработени от естествени материи, за предпочитане 100% памук;
- Дайте приоритет на светлите тонове;
- Следете за това бебешките дрехи да нямат груби шевове, които да наранят или раздразнят нежната кожа на новороденото;
- Дрехите трябва да бъдат избрани в точния размер, така че да не са твърде широки или твърде тесни.
Как да облечем бебето през есента?
Есента е един от най-променливите сезони в годината. За много кратък интервал от време температурите, силата на вятъра и силата на слънчевите лъчи могат да преминат от най-високото до най-ниското си ниво и след това да се върнат отново към първоначалните стойности.
При такива условия дори възрастните трябва да внимават как да се обличат, а какво остава за бебетата, чиито защитни сили на тялото не могат да се сравняват с тези на възрастните хора. Какво бихме Ви посъветвали?
Как да облечем правилно детето през есента, за да не се разболее и да не се претопли?
Отговорът на този въпрос зависи от това къде точно ще бъде бебето – на закрито или на разходка. Ако го поставите в количката, то най-добре е да заложите на цял бебешки гащеризон, изработен от топла, естествена материя. Така детето ще бъде добре защитено от изхлузване на дрехите и евентуално откриване на части от тялото му.
Тоест, долният слой облекло може да се състои от бебешки гащеризон или боди, върху които да облечете блуза или жилетка. Ако навън е по- хладно, допълнително трябва да увиете детето в топла пелена или одеяло. Друг вариант е да използвате количка с вградено покривало за крачета, което служи като одеяло.
Ако бебето ви ще се разхожда в слинг или ергономична раница, достатъчно е да му облечете два слоя леки памучни дрехи и да добавите върху тях вълнен костюм или гащеризон от полар. Също така, преди да поставите бебето в слинга, уверете се, че краката му са добре защитени. Тук на помощ идват бебешките чорапогащи, топли чорапи и пантофки от вълна или друга пухкава материя, която задържа добре топлината.
На пазара се предлагат изключително удобни тандемни дрехи за майка и дете, които са специално разработени, за да служат по време на бебеносене. Съветът ни е задължително да им обърнете внимание, ако носенето е основния Ви начин на придвижване с бебето.
Как да разберете дали на бебето му е студено?
Най-лесният начин да разберете дали на бебето му е студено, е да докоснете носа му. Ако е хладен, това означава, че телесната температура на бебето е идеална. Ако ли пък е откровено студен, това означава, че на бебето започва да му става студено.
Как да облечем бебето през зимата?
Едва ли някой се съмнява в сериозността на този въпрос. Тук изобщо не става въпрос за мода и красота, а за здравето на детето. Основното нещо е да изберете правилния брой слоеве бебешки дрехи, които трябва да облечете на бебето, така че да му е комфортно. Някои експерти са на мнение, че децата трябва да бъдат облечени по същия начин като възрастните през зимата, но с тази разлика, че е необходимо да им се добави още един слой дрехи.
Съставът и броят на слоевете се определят от това дали бебето лежи в количка и е изведено навън, или е на топло в стаята. В първия случай то трябва да бъде облечено много по-топло.
Ето един примерен вариант – най-отдолу памучна фланелка и ританки, след това топъл гащеризон в комплект с меки, плътни чорапи. Ако гащеризонът е отворен в зоната на ходилото, ще ви трябват и зимни обувки или ботуши. Не забравяйте и топлите ръкавици. Най-отгоре може да добавите одеяло или дебела пелена.
Най-безопасният вариант за разходка на бебе през зимните дни, особено що се отнася до първите месеци от живота му, е бебешкият чувал. Той запазва добре топлината, така че спящото малко дете няма да замръзне дори по време на някоя по-дълга разходка.
Детските чували за зимата трябва да са изработени от хипоалергенни, ветроустойчиви и водоустойчиви материи. В зависимост от модела, те могат да се регулират по дължина, както и да са напълно или частично разкопчани. Като правило размерът на бебешкия чувал ви позволява да поставите детето в него, както облечено в гащеризон, така и завито с одеяло.
Как да облечем бебето през пролетта?
Хубаво е да излезете навън с бебето под лъчите на ранното мартенско слънце, но трябва да сте напълно наясно как да го облечете подходящо, тъй като именно добре подбраните бебешки дрехи за пролетта са ключът към здравословната разходка.
Ако температурите навън са под 9 градуса, специалистите съветват да облечете бебето в гащеризон с качулка, като задължително сложите и шапка под нея. Под гащеризона може да има плетена блуза и топли плетени панталонки или ританки. Задължително е също така да не забравяте за чорапи, шал и ръкавици, особено при силен вятър.
При температура на въздуха от 9 до 15-16 градуса подходящото бебешко облекло се състои също от гащеризон, под който има топъл комплект блузка и ританки, изработени от полар или памук, чорапи и отново плетена шапка на главата.
Когато обличате бебето си, имайте предвид не само температурата на въздуха, но и другите фактори, които влияят на усещането за студ – висока влажност, вятър, дъжд или сняг.
Как трябва да е облечено бебето, когато е настанено в столчето за кола?
Ако бебешкият гащеризон е много добро решение за количката, тъй като успешно предпазва от студа и вятъра навън, твърде топлите дрехи в колата могат да станат опасни.
Ако горните дрехи са много топли и обемни, те трябва да бъдат свалени, когато бебето се вози в автомобила. Детското столче не е предназначено за твърде обемно облекло и на детето ще му бъде неудобно. Същевременно и защитните му функции в този случай ще са значително намалени, тъй като предпазният колан няма да покрива достатъчно плътно торса и раменете на бебето.
Ако смятате, че колата не е достатъчно топла и не искате да сваляте якето от детето, трябва да подредите предпазните колани така, че да фиксират сигурно тялото на бебето на точно обозначените места. Ако бебето ви е облечено в гащеризон, тогава ще е по-добре да го разкопчаете, да затегнете коланите и да покриете детето с одеяло.
По време на дълго пътуване, ако е твърде облечено, бебето ще се изпоти в колата и когато излезете навън, дори лекият вятър може да причини дискомфорт – най-малкото, детето вероятно ще настине. Затова в колата съблечете детето си само толкова, колкото е подходящо за съответната температура: така ще му е удобно по време на цялото пътуване.
Добре е да разполагате с топъл бебешки пуловер, който при необходимост да му облечете.
Допълнителни препоръки
Грижа за бебешките дрехи
Грижата за бебешките дрехи си има свои собствени правила. Не само добрият външен вид, но и комфортът, и здравето на вашето бебе зависи от това колко правилно майката ще изпере, изглади и изсуши дрехите на своето бебе.
Ето няколко важни съвета:
- Бельото за бебета на възраст под шест месеца се препоръчва да се пере на ръка с бебешки сапун и да се изплаква много добре под вода. Ако използвате пералня и препарат за пране – уверете се, че избирате максимално изчистена формула без алергени, изкуствени аромати, вредни химикали и т.н.
- Бебешките пелени, ританки, тениски и всяко друго бебешко бельо, през първия месец от живот на новороденото, трябва да бъде изгладено и от двете страни след прането. След като бебето навърши един месец, може вече да започнете да гладите само от вътрешната им страна;
- Междувременно наблюдавайте дали детето няма да развие обриви, или други кожни раздразнения. Ако това се случи, прахът за пране трябва да бъде подменен с друг.
Изисквания към бебешките дрехи за всички сезони:
- Бебешките дрехи трябва да са свободни, без стегнати ластици, лошо пришити копчета и протриващи части;
- Най-добри за малките деца са естествените материи, синтетиката не е за предпочитане, особено що се отнася до бельото;
- Не е нужно гардеробът на бебето да бъде огромен. То трябва да разполага с практично, функционално и удобно облекло, в пълен унисон с всички изисквания;
- Добър вариант за студените дни са бебешките гащеризони, ушити от водоустойчив плат с топла подплата. Може да изберете модели, които са предназначени за носене през по- дълъг период и идват със свалящи се части;
- Препоръчителни са марковите бебешки дрехи, които освен с перфектен естетичен вид, могат да се похвалят с високо качество и респективно – да осигурят най-здравословните и комфортни условия на малкото дете.
От всичко казано дотук можем да заключим, че към подбора и съчетаването на бебешките дрехи следва да се подходи много внимателно. Залагайте на висококачествени стоки от надеждни търговци и спазвайте всички съвети за здравословно обличане на детето през всеки един сезон. Само така ще гарантирате неговото здраве и добро развитие.
Тайната в правилното обличане е „на слоеве“. Когато бебето, а и човека е облякъл няколко „ката“ дрехи има следните позитивни ефекти:
1. Между различните слоеве дрехи се задърха въздух – той веднъж темпериран с телесната температура е най-добрата изолация;
2. Повечето слоеве позволяват да се добавя нов слой, когато е студено или да се премахва слой, когато е горещо;
При малките деца системата със слоевете е още по-удобна. Препоръчва се бебето да е облечено с един „кат“ дрехи повече, отколкото има облечен един възрастен човек. Долните слоеве дрехи трябва да са от памук – те са в допир с кожата, а памукът не дразни кожата, мек е и позволява на тялото да диша.
Ако спазвате тези прости препоръки няма да имате колебания дали детето трябва да е облечено повече, дали му е топло или му е студено.
И не забравяйте – детето трябва да е облечено добре – красиво и естетично. Вие не само решавате биологичен проблем, но и създавате естетически възприятия.