Здравейте на всички! Казвам се Илиян Найденов – специалист по здравословно хранене и автор на книгата “Мисия „Майка”. Днес ще си поговорим за спорта и неговия принос за бременността и развитието на плода по време на бременност.
От дълго време назад медицината и здравните специалисти доказаха, че спортуването, движението, като цяло – физическата активност, имат огромен принос в правилното развитие на плода по време на бременността. С това искам да кажа, че не трябва да приемате като спорт само фитнеса или силовите натоварвания от типа на вдигане на тежести.
Спортът може да бъде всичко – плуване, разходка в парка, въртене на велоергометър във фитнеса и още хиляди други. Дори едно почистване вкъщи също се брои за физическа активност.
Развитието на плода е пряко повлияно от това поради няколко причини, но ще ви дам един много бърз и много важен пример. Физическата активност кара кръвта да циркулира из цялото тяло, което на свой ред дава на кръвоносните съдове много по-бърз и добър достъп до утробата.
Чрез кръвта се пренасят витамините, минералите и важните хранителни вещества и чрез утробата те достигат до плода. По този начин, с две думи казано, вие допринасяте за неговото развитие по един много добър и много правилен начин.
Какви са типовете спорт обаче, които можете да практикувате по време на бременността? Ще започнем по реда на изключването, отговаряйки на едни от най-задаваните въпроси от бременните жени, и затова на първо място съм подбрал карането на колело.
Сега, карането на колело го приемаме леко двузначно, но защо?
Защото можете да карате велоергометър във фитнеса, който няма трусовете на колелото, което ще карате навън. Разликата се състои в това, че и двата варианта са подходящи, но карането на колело навън е потенциално опасно и затова не е препоръчително. Защото има вибрации, които може да се отразят по някакъв начин на плода, например да предизвикат леко смъкване.
Както знаете, не трябва да има прекалено тръскащи, резки или подскачащи движения по време на бременността. В ранна бременност дори могат тези вибрации да допринесат за откъсване на ембриона, който все още не е добре прикрепен за матката. Затова не се препоръчва чак толкова карането на колело навън.
Друг потенциален риск е падането, което вече наистина може да предизвика дори спонтанен аборт. Но карането на велоергометър в домашни условия или във фитнеса е абсолютно препоръчително и може би чак в крайна, крайна бременност трябва да бъде премахнато.
Може ли да плувате?
Всъщност плуването е изключително здравословно за бременните жени и единственото, което трябва да направите, е просто да избягвате градски и обществени басейни, където има потенциален риск да се заразите с различен тип бактерии. Това е единственото, което трябва да направите в своя защита. Но можете да плувате в добре поддържан и с добра хигиена плувен комплекс, дори ви препоръчвам да го посещавате поне два пъти седмично.
Може ли да тичате в парка?
Категорично не. Както казах, тичането предизвиква тръсвания, които може да допринесат за смъквания на плода, откъсването му от плацентата и т. н. Затова разходки в парка да – ежедневно. Тичане – не. През цялата бременност.
Можете ли да се катерите в планината, да ходите на походи в гората, да отидете до някой водопад? Само ако целият този преход е на по-равен терен. Никакви изкачвания, за да няма излишно запъхтяване.
Повишения кръвен обем затруднява сърцето и едно по-силно натоварване, по-екстремно, може също да предизвика редица усложнения на бременността. Затова без стръмни склонове, без запъхтявания, без тежки тренировки. Само разходка сред природата.
Може ли да се ходи на фитнес?
Един изключително голям въпрос от години назад, но отговорът е абсолютно категоричен – от гинеколози, от страна на медицината, от здравните специалисти. Може и е препоръчително. Единственото ограничение е за вдигане на тежести, за тежки тренировки, за супер интензивни тренировки, които не виждам логика една жена да се опитва или да иска да прави през бременността.
Това означава: отивате във фитнеса, правите гимнастика, стречинг, йога, предимно разтягащи упражнения, монотонно кардио – за здраве и за циркулация на кръвта и си тръгвате. Това ще е уникален принос за развитието на вашето дете.
Йога – горещо препоръчвана
Дори има специална пренатална йога. Има такива класове – можете да потърсите – и допринася наистина много добре за здравето, за регулацията на покачващите се килограми през бременността. И изобщо йогата е изключително препоръчвана.
И последен много, много задаван въпрос от повечето бременни жени: може ли да се посещават сауни и парни бани? За съжаление, отговорът е не. Както знаете, вече веднъж го казах, ускоряването на пулса трябва да бъде изключително контролирано и да се предпазвате от подобно нещо по време на бременността.
В сауната и парната баня може да ви падне кръвното налягане, може прекалено много да се ускори пулсът и, като цяло, прекалено високата температура не е препоръчителна. Задъхването – още повече. Затова – девет месеца “не” на парните бани и сауните.
Това са най-задаваните въпроси от повечето бременни жени, свързани със спорта и с грижата за цялостния външен вид. Затова обобщаваме: тренирате за здраве, за циркулация на кръвта, за тонус и, най вече, за развитие на вашето собствено дете. Не трябва да тренирате за преследване на спортни резултати, рекорди или някакви подобни амбиции.
Спортът е задължителен по време на бременността, но трябва да спазвате инструкциите, които дадох аз и които като цяло ще ви бъдат подадени от вашия личен треньор, от вашия акушер-гинеколог или които може да намерите дори от Световната Здравна Организация.
Благодаря ви, че изгледахте това видео и се надявам да е било изключително полезно за вас.
Всеки трябва да отговаря за себе си и да познава тялото си. Трябва да се внимава със спорта, заради това, че има жени, които са с проблеми при износването. Често се случва да има отлепения на плацентата, да се случват прокървявания и т.н. При такива неприятности лекарите налагат лежане, обездвижване с цел запазване на плода.
Тези потенциални опасности трябва да се имат в предвид при решението дали да се спортува активно по време на бременност.