Менструацията след раждане е една от най-обсъжданите теми сред майките.
Няма общоприети норми и правила, които да важат за всяка майка, тъй като тези процеси могат да бъдат строго индивидуални и да са налице най-различни фактори, които влияят по един или друг начин на физиологията на жената.
Но можем да разгледаме голямата картина и някои общи насоки и очаквания за това какво става с менструацията след раждане, кое е в рамките на нормалното и кога трябва да се притесняваме.
Физиологични кървене след раждане (лохии)
През първите дни е напълно нормално да имате кървене след раждането, което много наподобява менструацията. Това кървене обаче няма нищо общо с вашия нормален месечен цикъл.
Това са така наречените лохии – кръвни клетки и съсиреци, от които матката се “пречиства”.
През този период, размерът на матката се свива обратно до състоянието, в което е бил преди бременността.
Интензитета и количеството на кървенето след раждане е различно при различните майки. Може да наблюдавате по-обилно кървене сутрин или след като сте кърмили бебето. Ако правите някакви домашни тренировки, това също може да предизвика по-обилно кървене.
Следродилното кървене обикновено спира до една-две седмици, но при някои майки може да продължи и в рамките на 1 или дори 2 месеца с намаляващ интензитет.
Кога трябва да ни притеснява следродилното кървене?
Задължително се консултирайте с личния ви лекар или с акушерка, ако раждането ви е било преди повече от 24 часа и са налице някои от следните симптоми:
- Сменяте превръзка на всеки 1-2 часа заради обилно кървене
- Налице е внезапно повишаване на количеството кръв
- Появяват се големи кръвни съсиреци
- Наблюдавате неестествено ярко червен цвят на кръвта
- Усещате замаяност или затруднено дишане
Тези фактори могат да индикират по-сериозен проблем, който следва да се адресира адекватно и според спецификата на състоянието ви.
Първи цикъл след раждане – кога да го очакваме и от какво зависи?
Първият цикъл след раждането идва различно при всяка жена. Той е признак, че тялото ви се възстановява и фертилната ви способност се възвръща.
Един от основните фактори за възобновяването на цикъла е дали ще кърмите вашето новородено, или не. Причината да има такава взаимовръзка се крие в хормоните, които тялото ви отделя. Или по-точно – хормонът, който кара тялото ви да произвежда кърма, потиска тялото ви да започне да отделя другия хормон, който е отговорен за регулирането на менструацията.
Отново е важно да подчертаем, че това не е строга дефиниция и различните женски организми могат да демонстрират различни хормонални рекции. При някои жени първият месечен цикъл идва още през първия месец след раждането, а при други – много по-късно.
Възобновяване на цикъла при кърмещи жени
Много често жените, които кърмят, имат първи месечен цикъл до 5-ия месец след раждането. Ако кърмите, съответно, първата менструация може да не се върне до 5-6 месеца, а при много жени цикълът липсва цяла година, а може да не идва дори две години.
При много жени, които кърмят бебето и изключително и с чести хранения през нощта, първата менструация може и да не започне докато не спрат нощното кърмене или докато не въведат и друга храна в диетата на бебето.
При някои кърмачки пък, първият цикъл идва доста след като лактацията спре изцяло. Тези процеси са строго индивидуални и не трябва да се сравнявате с другите майки-родилки когато си “сверявате часовника”. Това ще ви донесе безпокойство и ненужни поводи за притеснения.
Възобновяване на цикъла при смесено и изкуствено хранене на бебето
При частично кърмене с дохранване, менструацията може да се върне до 3 седмици след раждането. А при някои жени се връща до 5 или 6 седмици след раждането, в зависимост от интензитета на лактацията и индивидуалната хормонална реакция на организма. Отново – при всеки е различно.
Ако давате на бебето си с адаптирано мляко, тоест не кърмите изобщо, има голяма вероятност тялото ви да възобнови редовната овулация и менструацията по-рано, отколкото ако кърмите.
Забременяване без месечен цикъл – възможно ли е?
Да, възможно е.
Още след третата седмица от раждането, вие можете отново да забременеете без все още да сте имали първия си следродилен цикъл.
Това е така, защото появата на менструация хронологично идва след овулацията. Съответно, първата овулация след раждането се случва известно време преди първата менструация.
В момента, в който вашето тяло започва отново да отделя яйцеклетки, вие имате реален шанс да забременеете, затова е много важно да сте информирани в това отношение и да се пазите по време на секс, за да не се изненадате с нова, непланирана бременност.
Дори втора бременност да е планирана, препоръчително е да изчакате поне няколко месеца, докато тялото ви все още се възстановява, за да се справите добре както физически, така и психически.
Как изглежда първият месечен цикъл след раждане?
Обикновено менструацията след раждането е по-различна от тази, която познавате. Много често тя е нередовна – особено ако имате цикъл докато все още кърмите.
Това е напълно нормално и не трябва да ви притеснява. След време, физиологичните процеси в тялото ви ще се нормализират и ще се неутрализира хормоналният дисбаланс, който е следствие на бременността.
След като се появи менструалния ви цикъл, той ще бъде най-нередовен в първите няколко месеца. Ако ви идва всеки път на различна дата, продължава различно и понякога е по-интензивно спрямо предния месец, не се притеснявайте. В първите месеци отклоненията са очаквани, а с времето ситуацията се нормализира.
При всяка жена ще се отчетат различни видове промени на цикъла преди и след раждането:
- Често срещана промяна в цикъла е, че можете да получавате повече или по-малко спазми. При някои жени менструацията след раждане протича по-тежко в сравнение с менструацията преди бременността.
- Може да отделяте кръвни съсиреци, които обикновено не са големи по размер и това не трябва да ви притеснява. Ако обаче те са необичайно големи и по време на цикъл отделяте видимо по-голямо количество кръв, тогава задължително се консултирайте с вашата акушерка или с личния ви гинеколог.
- Някои жени започват да имат много по-леко протичане на менструацията след раждане. Обяснява се с факта, че матката се с разтегнала и е много по-отпусната след бременността.
- При други жени пък цикълът започва да протича много по-трудно и болезнено след като са родили. Смята се, че това може да се получи при по-големите матки, които съответно имат повече тъкани за отделяне по време на менструация.
Ако имате каквито и да било въпроси, притеснения или опасения, отнасяйте ги своевременно към компетентен лекар или акушерка. Това е единственият начин да сте сигурни, че случващото се е рамките на нормалното, а не са налице придружаващи заболявания или усложнения.
Могат ли да се използват тампони след раждане?
Препоръчително е да не бързате отново да използвате тампони когато сте в цикъл.
Изчакайте докато не ви мине първият преглед, който по принцип се назначава 6 седмици след раждането. В случай че имате вече менструация, използвайте дамски превръзки вместо тампони.
Хубаво е да се консултирате с вашия лекар, за да прецени дали има някаква опасност ако възнамерявате да използвате тампони по време на цикъл.
Променя ли се кърмата заради менструацията?
Ако вашият менструален цикъл се върне докато още кърмите, напълно естествено е това да повлияе на самата кърма. Може да настъпят промени в количеството на кърмата, може да се промени вкуса или миризмата на млякото.
В резултат на това, вашето бебче също е очаквано да реагира на тези промени. Възможно е да не му харесва и да се отдръпва от гърдата. В такъв случай е хубаво да се съобразявате с него и да преминете заедно през периода на адаптация – включително и с помощта на консултант по кърмене, когато тя е необходима.
Овулацията и менструацията означават, че в тялото ви настъпват хормонални промени. Те могат да повлияят както на вкуса, така и на предлагането на кърмата. Ако забележите, че бебето ви се суети на гърдите ви, когато имате менструация, това може да е просто знак, че има различен вкус.
Тези промени обаче обикновено са много незначителни и не трябва да засягат способността ви да кърмите бебето си.
Много жени споделят за понижаване на лактацията в периода преди и по време на цикъл. Макар и да няма магическа рецепта, която да повлияе на този процес, спокойствието, добрата хидратация и честото кърмене в повечето случаи са достатъчни, за да се държи ситуацията под контрол.
Ресурси:
- Кога ще започне отново менструацията след бременност? – https://www.nhs.uk/common-health-questions/pregnancy/when-will-my-periods-start-again-after-pregnancy/
- Притеснявате се за първата менструация след раждането? – https://www.ckbhospital.com/blogs/periods-after-delivery/
- Месечен цикъл след края на бременността – https://www.pregnancybirthbaby.org.au/periods-after-pregnancy
- Първа менструация след бременност: какво да очаквате? – https://www.webmd.com/parenting/first-period-after-pregnancy-what-to-expect
Коментари на читатели