Тереза Алексиева

Цветът на очите при бебетата – какво трябва да знаем? от Тереза Алексиева

icon Преглеждания: 9764
2022 02 03 09h44 10

Цветът на очите на бъдещото бебе може би е следващият най-наболял въпрос след пола, името, очакваната дата на раждане и – за добро или лошо! – зодията.  

Темата е още по-гореща, ако единият родител има тъмни очи, а другият – светли. Дори и двамата родители да са с тъмни очи, при наличие на роднина със светли очи, те се чудят дали пък бебето няма случайно да наследи сините очи на далечния си роднина.

С какъв цвят очи ще се роди бебето, това ли ще е окончателният нюанс, и от какво зависят тези процеси? Събираме най-важното за цвета на бебешките очи в редовете по-долу, за да ви помогнем да разберете принципите отвъд хвърлянето на боб и посещението на врачка. 

Има ли начин да предвидим цвета на очите на бебето?

Какъв ще бъде цветът на очите на вашето бебе и предвидим ли е той? Всъщност няма начин цветът на очите на бебето да бъде предвиден с абсолютна точност. 

Очите на вашето бебе ще бъдат с цвят, който се определя по сложни генетични механизми, като например :  

  • Изглежда логично ако двамата родители са с кафяви очи и тяхното бебе да е с кафяви очи, но потенциално е възможно да бъде със зелени, сиви или сини, в зависимост от комбинацията от гени на всеки от родителите.
  • Ако и двамата родители са със сини или зелени очи, вероятността и бебето им да е с подобен цвят очи е много голяма, но е възможно то да е с кафяви очи.
  • Ако единият родител е с кафяви очи, а другия със светли, логично е по-вероятно бебето да е с тъмни очи, но не е изключено и да е със светли.
  • При родители със сини очи е много вероятно да имат дете със сини очи, но не е задължително при всички синеоки двойки да става така. Шансовете бебето да е със сини очи, ако единият родител е с кафяви очи, но другия е със сини, е голям.

Или иначе казано: всичко се определя от генетиката и комбинирането на гените на бебето. Възможно е цветът на очите на бебето да е функция на цветовете на очите на бабите или дядовците на някой от родителите.

Схематично погледнато, генетичните механизми за определяне възможния цвят на бебешките очи според очите на родителите изглежда така –

Кой е най-разпространеният цвят на очите?

Интересно е изследването, чиито резултати твърдят, че около 79% от световното население има кафяви очи. 

Встрани от тях приблизителното разпределение на цветовете е следното:

  • Около 8% от хората имат сини очи
  • Кехлибарени или лешникови очи се срещат при 5% от хората
  • Зелените очи се срещат при само 2% от хората по света
  • Последните 1-2% са за сивите очи и по-рядко червените или лилави очи, които се срещат при хора, страдащи от албинизъм

При последната група, нивата на меланин са толкова ниски, че кръвоносните съдове в очите се виждат и определят цвета им.

Кога се променя цвета на очите на бебето?

Обикновено цветът на очите на бебето се променя в първите шест месеца до навършването на една годинка. 

В някои случаи е възможно промяната на цвета да продължи до към 6 годишна възраст. А около 10% от кавказкия тип променят цвета на очите си дори през периода след осемнадесетата си година.

Причината за тези промени е вариращото ниво на меланин, което се увеличава с течение на времето.

2022 02 03 09h44 15

Каква роля играе меланинът в цвета на очите на бебето?

Меланинът е основният протеин, който определя цвета на очите (а и не само) на бебето. В зависимост от това колко меланин се отделя, цветът на очите на бебето започва бавно да се променя след раждането. 

Ако бебето има сини очи, можем да заключим, че меланоцитите отделят малко меланин. Ако се отделя повече меланин, очите на бебето ще са зелени или лешникови. А ако отделянето на меланин е много голямо, то очите ще са кафяви. 

Цветната част на окото – ирисът – съдържа меланин. Протеинът влияе както за цвета на ириса, така и за цвета на кожата и на косата.

В процеса на съзряване, бебета, които са родени със светли очи, имат по-малки нива на меланин в организма. С възрастта, количеството меланин може да се промени и съответно да се измени цвета на очите. Бебета с кафяви очи имат много меланин и е доста по-малко вероятно цветът на ириса им да се промени.

Какво представлява меланинът?

Всъщност меланинът е относително широк термин, който определя група естествени пигменти. Произвежда се чрез многоетапен химичен процес, известен като меланогенеза. А меланиновите пигменти се произвеждат в специализирана група клетки, наречени меланоцити.

Според Американската академия по педиатрия очите, които са с тъмен нюанс от раждането са склонни да станат по-тъмни, докато ириси, които с раждането са по-светли, също е възможно да потъмнеят с повишаване на производството на меланин. 

Обикновено промяната на цвета на очите тече през цялата първа година, като скоростта на промяна на цвета се забавя като интензитет след шестия месец.

2022 02 03 09h44 21

Каква роля играе генетиката в цвета на очите на бебето?

Цветът на очите се определя от множество генетични вариации, които отговарят за производството на меланин, феомеланин и еумеланин 8. Основните гени, които определят цвета на очите са разположени в човешката хромозома 15.9. 

Всеки ген има две различни версии – алели. Единият алел, наследен от майката, един алел, наследен от бащата. Ако и двата алела на специфичен ген са различни или хетерозиготни, доминантния признак е този, който се изявява. Другата черта, другият алел остава скрит и се нарича рецесивен. 

Ако даден признак е рецесивен, каквито са сините очи, той се проявява само когато алелите са едни и същи (хомозиготни). Затова е и възможно, ако в миналите поколения е имало роднини с различни от нашите очи, децата да наследят цвета на очите на бабата или дядото, а не на майката или бащата. 

Факт е, че науката постоянно се развива и според статия от 2011 в Journal of Human Genetics вече се твърди, че има около 16 гена, които определят цвета на очите.

2022 02 03 09h44 27

Други причини за промяната на цвета на очите на детето

Някои очни заболявания могат да повлияят на цвета на очите на бебето, ако е засегнат ириса. Ирисът представлява мускулен пръстен около зеницата, който контролира нейното свиване и разширяване. 

Такива заболявания могат да са:

  • Албинизъм – очите, кожата и косата нямат никакъв или почти никакъв цвят
  • Аниридия – пълно или частични отсъствие на ириса
  • Хетерохромия – ириси на едно и също лице, които са с различни цветове

Педиатричните организации препоръчват, ако забележите два различни цвята на очите на детето или изсветляване на цвета на ирисите на 6-7 месечна възраст, да се свържете с лекуващия лекар, за да получите правилна диагностика и препоръки за лечение, ако такова се окаже необходимо. 

Блясъкът е по-важен от цвета!

Бъдещите родители се вълнуват от всякакви въпроси, свързани с бебето си – от това да изберат име през пола на детето та чак до това какъв цвят ще са очите му. Докато полът се определя безпроблемно през 18-20 гестационна седмица, то цветът на очите на Вашето бебе се влияе от най-различни фактори и наследственост. 

Огледайте роднините си, припомнете си кой с какви очи е бил, за да изчислите горе-долу шансовете Вашето дете да е със сини, зелени, кафяви или лешникови очи, но не забравяйте, че независимо от цвета им, най-важното е в тях да блести щастие!

2022 02 03 09h44 31

Допълнителни ресурси:

Истина ли е, че всички бебета се раждат със сини очи?https://www.allaboutvision.com/parents/are-all-babies-born-with-blue-eyes/

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата

Вашият коментар