Д-р Мариан Гарбър

Детето ви има проблем с определен учител? Какво съветват специалистите от Д-р Мариан Гарбър

icon Преглеждания: 3215
Видео Текст
portrait,of,upset,schoolgirl,standing,at,pupils,desk,,listening,reprimanding

Използвани са материали на Стивън Гарбър, Мариан Даниелс Гарбър, Робин Фридман Спизман

Практиката показва, че много родители, давайки децата си на детска градина, а след това и на училище, прехвърлят на учителите всички задължения по отношение не само на обучението, но и на възпитанието. Забравят, че семейната среда е най-важна, абдикират и очакват, че учителите ще свършат и тяхната работа като възпитатели. 

Изискванията им са толкова големи, че често пред децата си изпускат негативни реплики спрямо преподавателите. Това е и една от основните причини да започнат да се появяват проблемите между учители и ученици.

Повечето хора, които стават учители, пък се захващат с тази професия, защото искат да помогнат на децата да получат добро образование. За да върви работата в правилната посока е важно хлапетата да знаят от самото начало, че трупането на знания в училище представлява екипна работа. 

Така че, заедно с преподавателите, вие като родители трябва безапелационно да подкрепяте детето си в процеса на образованието му и в същото време да съдействате максимално на учителите, за да има резултат.

Учителите, точно както и учениците, са ярки личности, всеки със своите отличителни характеристики. Понякога индивидуалностите на учителя и вашето дето могат да си пасват идеално, друг път сериозно да се разминават и тук идва вашата важна роля да научите дъщеря си да може да общува с различни характери. 

И тъй като тя ще срещне в училище много и различни учители в дългогодишния образователен процес, със сигурност ще се налага понякога да се намесвате, когато възникнат ситуации на сблъсък между индивидуалностите. 

Когато се появи проблем, старайте се да бъдете обективни, а не веднага да заемате едната или другата страна. Ето как да се справяте в конфликтни моменти.

Наблюдавайте детето си 

Много родители се оправдават, че са твърде заети в работата си и нямат време да обръщат внимание на „незначителните оплаквания” на малчуганите си след училище. Така обаче може да изпуснете зараждането на сериозен проблем и вместо да се справите с него в самото начало, той да се задълбочи сериозно. 

Работата наистина е важна, защото осигурява препитанието на семейството, но по-важна ли е тя от вашето собствено дете? Наблюдавайте го внимателно и се старайте да добиете представа какво е отношението му към училището. Променило ли се е спрямо предишната година? Ходи ли на училище с нежелание?

Слушайте внимателно какво иска да ви каже синът ви. Обръщайте внимание на коментарите му, без обаче да им придавате особено значение, преди да сте напълно наясно каква е реалната ситуация. 

Ако продължава да настоява, че в училище се носят лоши слухове за някой учител, кажете му, че не всичко на този свят е толкова лошо, колкото казват околните и го накарайте да си създаде свое впечатление от прекия му контакт с преподавателя.

Наистина ли има проблем? 

Често първоначалните трудности, които детето среща в училище бързо отшумяват в първите седмици след като ученици и учители свикнат едни с други. В началото детето може да реагира по един начин, повлияно от мненията на други деца за някой учител и впоследствие да го промени коренно след пряк контакт с него.

Първите 7 години наистина са важни 

Доброто възпитание си казва думата, независимо колко буйно и щуро е едно дете. Да поздравява, да казва „моля“ и „благодаря“, да изчаква търпеливо реда си, да уважава правата и личното пространство на хората около него, са еднакво важни у дома и в училище. 

И това е една от ключовите предпоставки да не се зараждат конфликти по време на общуване.               

Трябва да умее да следва инструкции 

Това е изключително важно, за да може хлапето да се справя добре в училище. Ако не може да спазва елементарни правила и да следва насоките, давани му от учителя, няма да може да изпълнява поставените му задачи, което със сигурност ще се превърне в сериозен проблем. 

Учете детето от малко да следва инструкции, като в началото го карайте да повтаря това, което е чуло. Можете да пробвате с игра от сорта на “Саймън казва…“. Практикувайте като заедно играете и различни игри, при които четете инструкциите на глас и помолете детето да назовава важните думи, които определят правилата.  

Уважение 

Едно от най-важните неща, с които трябва да започнете и то още преди хлапето да е тръгнало на детска градина или училище, е да го научите да уважава учителите си. Трябва да изпитва и респект към тях не само, защото са по-възрастни, но и му дават важни знания. 

Учителите винаги реагират добре, когато се засвидетелства уважение към тях. Независимо какво мислите за даден преподавател, никога, наистина никога, не си позволявайте да омаловажавате ролята му или да изказвате негативно мнение за него пред детето си. 

Детето слуша ли, когато му се говори?

Ако вкъщи непрекъснато си прави оглушки и се налага по много пъти да го молите за нещо, е твърде вероятно да се държи по същия начин и в училище. Затова у дома изисквайте от сина си да ви гледа в очите, когато разговаряте с него и след това го карайте да повтаря, казаното от вас. 

Защото учителите очакват от учениците си да слушат това, което им говорят и за предпочитане е това да се случва още първия път, в който нещо е казано на децата.

Ред и дисциплина 

Дори и най-строгите учители омекват от хлапета, които държат личните си вещи подредени, справят се навреме с поставените задачи и показват уважение както към собствения си труд, така и към този на преподавателите си като пишат домашните си четливо. Затова учете децата на ред и дисциплина от най-ранна възраст.

Обсъждайте причините за недоволството 

Слушайте с пълно разбиране оплакванията на детето и му обяснете, че не всеки учител може да му е любим. Помолете го да посочи не само негативите, но и качествата на учителя, които харесва, така че временно проблемът може да бъде потушен.

 Ако обаче продължава да се оплаква, тогава не игнорирайте проблема, а първо съберете допълнителна информация от съучениците на сина си и от техните родители.

Поискайте среща с преподавателя 

Нормално е всеки родител да иска да защити детето си и да се надява, че проблемът не е в него, а в отсрещната страна. Но трябва да се стараете да бъдете обективни и да се опитате да разберете и двете страни. Поискайте среща с учителя, с когото детето ви има пререкания. 

Важно е той да знае как се чувства дъщеря ви. Но вместо да се втурвате с обвинения, опитайте да изясните проблема учител – ученик и да покажете подкрепа за справяне със ситуацията. Направете всичко възможно да разберете подхода на обучение на учителя и философията му към образованието като цяло. 

Това може да ви помогне да разберете защо детето ви среща трудности по дадения предмет. Учителят има конкретни наблюдения за поведените на дъщеря ви в класната стая и как се справя спрямо другите деца, така че е важно да чуете неговата гледна точка. 

Вие като родители също можете да направите задълбочен анализ на поведението на детето, който пък да помогне на преподавателя му. Обсъждайки индивидуалността на хлапето, учител и родител заедно ще успеят да стигнат до оптималното и най-добро решение на възникнал проблем в училище.

Бъдете тактични и дипломатични, когато споделяте с учителя притесненията на дъщеря ви. Ако сте нападателни, рискувате да настроите преподавателя негативно спрямо детето ви. Въпреки че това не е адекватна реакция, все пак и учителите са хора, имат своите особености на характера и се случва някои от тях да постъпват именно по този начин.

В краен случай потърсете съдействие от директора

Когато сте изчерпали всички посочени по-горе варианти и детето продължава да среща сериозни трудности в училище, говорете с директора и ако се налага, потърсете по-радикално решение. 

Например поискайте смяна на класа или ако мнозинството от децата срещат проблем с конкретен учител и не се стига до решение, настоявайте друг преподавател да заеме мястото му.

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Irma_Bogdanova
    Irma_Bogdanova

    Ако детето е влязло в конфликт с учител не забравяйте, че има 2 страни. В този казус има дори 3 страни. Третата страна сте Вие като родител. Често, ако не сте създали у детето уважение към околните, вероятно на него му липсва уважение към учителите. Репликирало ги е и някой не дотам толерантен учител си създава мнение, което прераства в трайно отношение към детето Ви. Общо взето в този конфликт губещ винаги е детето Ви. Освен психологическа травма, ще пропускате и знания. Вие трябва да туширате това, давайки ясни знаци на детето си, че в йерархията на училище преподавателят е този, който следва да бъде слушан и уважаван. Смекчено поведение от децата, води до туширане на „лошото“ отношение от учителя.
    Стигне ли се до лична среща с преподавателя не разчитайте той да Ви разбере или да промени отношението си към дето Ви. И Вие от друга страна няма как да приемете, че някой ще каже лоши неща за детето Ви. Вероятността, ако сте честни, конфликтът да се задълбочи е огромна. Резултатът ще е още по – лошо отношение към детето Ви. По тази причина Ви съветвам – бъдете лицемери на тази среща. Чуйте учителя какво иска и вземете неговата страна. Възмутете се от детето си. Така той поне ще повярва, че сте на негова страна и работите заедно. Вероятно е и да стане по – толерантен. От чутото направете своите изводи до колко се е задълбочила антипатията между учителя и Вашето дете и решете какви да са следващите Ви ходове – или да модифицирате детското поведение до степен на уважение и спазване на определени норми, за да стане живота му / живота и по – лек или да смените училището.

Вашият коментар