Ендометриоза – това е едно заболяване, което се наблюдава при немалка част от жените. Всъщност, ендометриумът е лигавицата, която покрива вътрешната страна на матката и говорим за ендометриоза тогава, когато такава лигавица наблюдаваме и в други, нехарактерни участъци за тази лигавица – най-често в областта на коремната кухина и органите в областта на тазовото дъно. Може да има такава лигавица в областта на пикочния мехур, дебелото черво, в областта на тазовото дъно, в областта на яйчниците.
Обикновено как разбираме, че се касае на ендометриоза – начините са различни. Единият е, че менструацията става много болезнена – преди не е била такава – или пък че започват неопределени болки в областта на тазовото дъно или в долната част на корема; започва уриниране или дефекация с примеси на кръв, в зависимост от това къде имаме ендометриални огнища.
В областта на пикочния мехур имаме болезнено уриниране с кръв в урината. Ако са в областта на дебелото черво, имаме болезнена дефекация, често с кръв в изпражненията. Може да става въпрос и за проблеми с овулацията – така наречените шоколадови кисти.
Всъщност, това са кисти изпълнени с кръв, и в тези случаи, е много опасно една такава киста да се спука. Може да настъпи перитонит с много сериозни последствия, застрашаващи живота на жената.
Така или иначе, сигурната диагноза се поставя лапароскопски – оглежда се директно мястото, където се съмняваме, че има ендометриозни огнища. Има специфичен ехографски образ на така наречените яйчникови кисти, така че един добър ехографист също би могъл до голяма степен да постави подобна диагноза.
Какво може да се направи тук с хомеопатия – паралелно с предписаните стандартни медикаменти, бихме могли да използваме хомеопатични такива, с които да намалим чувствителността на таргетните органи към въздействието на естрогените. Счита се, че те са тези, които до голяма степен спомагат развитието на такива ендометриозни огнища. Така че, ако намалим чувствителността към естрогени, до голяма степен бихме могли да подпомогнем организма на жената.
Това можем да направим с определени медикаменти, като Фоликулинум, Лахезис, Платина, Актеа Рацемоза във високи разреждания. Те се назначават по определена схема в зависимост от много неща.
Също така, бихме могли да повлияем на болките и да намалим използването на стандартни болкоуспокояващи лекарства които знаем, че имат и странични действия. Най-често използваме Магнезия Фосфорика, Колоцинтис, Нукс Вомика, Вератрум Албум, Сабина. Това са и медикаменти, с които бихме могли да намалим болките по време на менструация.
Съществуват медикаменти като Арника, Фосфор, Лахезис, с които бихме могли да повлияваме на склонноста към кръвотечения. Така че с хомеопатия доста бихме могли да подпомогнем организма в борбата му с ендометриозата, освен с назначаването на медикамент за така наречения „чувствителен тип“ на жената.
И така, използвайки паралелно хомеопатия и стандартна алопатия бихме могли да помогнем и на проблеми със зачеването, защото често поставяме диагнозата ендометриоза тогава, когато една жена тръгне да си прави изследвания поради невъзможност за забременяване.
За да се избегнат всякакъв тип усложнения или да се диагностират заболявания в напреднал стадий има едно решение – редовни профилактични прегледи при гинеколог. Ако Ви боли повече, ако цикълът Ви се променя като честота, болка, интензитет, винаги се консултирайте с лекар. Тялото Ви дава сигнали, когато нещо не е наред. Вие трябва да им обърнете внимание.
И още нещо – това е сериозно състояние и не бива да се подценява. Дори хомеопатът казва, че „помага“ и работи „паралелно“ с традиционната медицина.