Д-р Даниела Савова

Трудно забременяване? Инсеминацията лесно помага на много двойки от Д-р Даниела Савова

icon Преглеждания: 15312
Видео Текст
Technician,in,blue,gloves,does,control,check,of,the,in

Най-евтиният, най-близкият до нормалното оплождане метод за асистирана репродукция е инсеминацията. Инсеминацията се прави тогава, когато:

  • имаме задължителна проходимост на маточните тръби или дори само едната тръба е проходима
  • когато имаме гранични стойности на сперматозоидите като процентно съдържание на подвижни сперматозоиди, и нормална морфология
  • когато имаме липса или наличие на овулация 

Кога се прибягва до инсеминация и каква е успеваемостта?

Ние сме приели, че след три или четири инсеминации, ако лиспва бременност – тогава трябва да се премине към следващия метод. В световен мащаб се доказа, а и нашата статистика го показва, че контролираният коитос (половият контакт, който е близък по време до пукането на фоликула или отделянето на яйцеклетката – дали ще е малко преди или малко след това) има същата успеваемост, както инсеминацията

И процентът успешни бременности при инсеминациите – както при нас, така и по света – варира между 10 и 15 процента, което е наистина много нисък процент. Но в началото, когато имаме една млада двойка, когато годините на стерилитет са от 1 до 3, до 4, максимум до 5 години – тогава ние можем да минем на този метод. 

До 5 години, ако не е станала бременност, трябва да се мине на друг метод. И затова и фондът по асистирана репродукция изисква 4 инсеминации, и при липса на бременност чак тогава вече може да се кандидатства за одобряване на процедурата инвитро

Инсеминацията може да се прави при спонтанен цикъл, когато се развива един фоликул, или може да се прави и при стимулиран цикъл, когато подадем малко таблетки и инжекции, за да се открои или да се развие повече от една  яйцеклетка. Говорим за 2-3, не повече, за да не се получи многоплодна бременност.

Какво представлява процесът? 

И процентът бременности при стимулираните инсеминации е много по-голям, отколкото при спонтанен цикъл. Така че това е един много лесен начин – ние само подпомагаме процеса на оплождане. Ние следим фоликула, мехурчето в яйчника, в което се образува яйцеклетката, изследваме хормонално, за да установим отговаря ли на една яйцеклетка, таймираме овулацията, правим най-близка срещата между сперматозоидите и яйцеклетката. 

Материалът се обработва – говорим за еякулата – да отпаднат бактерии, микроорганизми, антитела – и само промити сперматозоиди, промит генетичен материал в хранителна среда се внася в кухината на матката. По този начин ние съкращаваме пътя на сперматозоидите и те за около 3 часа са в тръбите и или чакат яйцеклетката, или тя вече е готова, отделена и се оголва. 

След като се отдели за 6-7 часа, и сперматозоидите полепват по яйцеклетката. Не опложда “най-смелият”, “най-силният”, “най-красивият”, а яйцеклетката сама отваря едно каналче и сперматозоидът, който е на това място, влиза и опложда яйцеклетката.

Яйцеклетката избира този, който е на преден план. И оттам нататък – ако влезе някой сперматозоид, който е с лоша морфология или имаме два сперматозоида – тогава не се развива бременност, защото е генетично и хромозомно некачествено. Или когато стане такава бременност – става спонтанен аборт, бременността просто спира на даден етап на развитие. 

Природата е уникална

Тя гледа да спре нещо, което не е генетично и хромозомно качествено. Така че да не се притесняват пациентите, ако имат един или два спонтанни аборта. По-добре да спре в началото, отколкото на по-късен етап – тогава вече е по-травматично за пациента – както физически, така и психически да приеме една загуба на плода. 

След оплождането на яйцеклетката и сперматозоида, на третия ден на деленето, се подрежда геномът на човека. Геномът на човека вече е разгадан – преди вече доста години казаха, че геномът вече е открит, виждате, че и клонирането се забрани, вече отиде в миналото, защото има много аномалии. 

Именно при срещата на двата генетични материала се подрежда нов генетичен материал. Хубав ли е материалът, няма ли дефект – става бременност. Това е естественият подбор, затова казваме, че природата е уникална. 

Инсеминацията – това е естественото оплождане, но при него ние не виждаме какво става 

Когато не стане бременност – не знаем каква е яйцеклетката – дали е куха, дали е генеративна, дали е хубава. В естествения процес – когато жената нормално си забременява – на цикъл забременяването е 26%. Но не във всеки цикъл яйцеклетката е хубава и качествена. Затова е необходимо да се правят инсеминации в три последователни цикъла. Защото фоликулът се вербува от 3 месеца напред – оттогава се знае кой фоликул ще нарастне. 

Така че най-много бременности има през юли, август, септември месец, когато организмът е свободен, когато всичко навън разцъфва, лято е, настроението е хубаво – тогава имаме хубави фоликули, хубави яйцеклетки. Така че инсеминацията е първото стъпало, което ние използваме. 

Но когато е имало 10 годишен стерилитет, и не е станала бременност – хубаво е директно да се мине на инвитро. Знаем, че годините на жената имат най-голямо значение. Яйцеклетките са генетично кодирани и генетично заложени в яйчниците. И когато всеки цикъл една яйцеклетка се отделя, намалява и яйчниковия резерв. 

Затова препоръчваме жените да раждат млади

Защото тогава яйцеклетките са с потенциал, тогава яйцеклетките са генетично хубави. Аномалиите се увеличават с напредване на годините – знаете, и синдормите на Даун, и останалите аномалии – няма да ги споменавам, защото всеки си мисли да няма нещо при него – се увеличават с годините на жената. 

При мъжете няма толкова голямо значение – също след 40 година морфологията се влошава, но до 90 те могат да имат оплодителна способност, това е доказано. 

Няма деца, които да не са обичани. Всички деца са обичани. Както спонтанно забременените бременности, така и инвитро. Може би за инвитро се полагат малко повече грижи, защото са много чакани, много изстрадани, от тази гледна точка. Но всички деца се обичат еднакво. Няма значение как са заченати. 

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Borislava_Koleva
    Borislava_Koleva

    Двойките с репродуктивни проблеми са стресирани и понякога изпадат в крайности и изпадат в състояние да постигнат резултат на всяка цена.
    Често това е първа стъпка. Колкото и да е нетравматична не бива да се бърза с нея. Вижте и тук, че лекарите съветват да се прибягва към асистирани методи след доста дълги периоди без успех.
    Хубавото е, че медицината е напреднала толкова, че е възможно да се постигат резултати с голяма степен на предвидимост и лекарите да контролират процесите точно и с научни методи. Остава и да си намерите медицински специалист, на който да имате пълно доверие.

  2. Michoni
    Michoni

    След успешно икси, какъв е периода от време в който може да се предприеме следващ опит за второ детенце?

    1. Admin Kidsov
      Admin Kidsov

      Здравейте,

      Въпросът Ви е много общ. Не става ясно дали в момента сте бременна или вече сте родила? Аз ще развия няколко варианта.

      Бременността след асистирана репродукция протича както при спонтанно настъпила такава. Начинът на родоразрешение се определя в края на бременността в зависимо от големината на бебето, пространствените възможности на таза, мекия родов канал, годините на жената и придружаващи заболявания. Ние толерираме нормалното раждане без значение как е забременяла жената.

      След нормално раждане и пълно възстановяване на родилката както хормонално,така и физически, за второ ICSI може да се пристъпи след една година.

      Статистиката показва, че българките най-често раждат първото си дете между 25- и 30-годишна възраст. Най-добре е второто да дойде 3–4 години след първото. Според проучване на Американския център за контрол и превенция на заболяванията пък оптималното време между две поредни раждания е 18–23 месеца.

      Ако раждането е със секцио (оперативно родоразрешение) или нормалното раждане е протекло тежко с големи разкъсвания и кръвозагуба, зачеване след 18-23 месеца. Това е общо медицинско правило.

      Проучванията показват също, че жените, които достигат до втора бременност след секцио за по-малко от 6 месеца след първото раждане може да имат по-висок риск от усложнения като разкъсване на матката в областта на цикатрикса, преждевременно раждане или раждане на бебе с ниско тегло.

      В нашата клиника средната възраст на пациентките, подлагащи се на асистирана репродукция, е 35-36години. Ако сте над 35 години, спазете оптималния срок за втора бременност. Като се има предвид и начинът на оплождане – ICSI, мъжки фактор и вероятност с времето спермограмата да се влоши – оптимален срок за втора бременност.

      Най-доброто време за втора бременност е индивидуално при всяка жена, така че най-добре да говорите с вашия гинеколог за вашите специфични обстоятелства, така че да се очертае адекватна картина на положението и да се реши как точно да действате и да предприемете правилното време за втора бременност .

      Не се колебайте. Давайте смело напред! Успех!

      Д-р Д. Савова, акушер-гинеколог и спец. по репродуктивно здраве

Вашият коментар