В последно време все повече се налагат тези методи за забременяване, поради куп причини. Една от основните е, че жената все повече и повече отлага времето за забременяване и в един момент, когато реши, че иска да си има детенце се оказва, че яйчниците не функционират вече по същия начин, както са функционирали преди пет или преди десет години.
Друга честа причина е мъжът, който ако е в по-напреднала възраст, обикновено състоянието на сперматозоидите при него не е много добро. Така или иначе, ако се стигне до някой от тези методи за забременяване, лекарите хомеопати имат и тук какво да предложат. Съществуват редица медикаменти, с които можем до голяма степен да намалим страничните ефекти на стимулацията или пък на упойката, която се дава на жената в определени ситуации и това са Туя и Силицея.
Бихме могли през цялото време, докато се извършва стимулацията, жената да приема по 5 гранули Туя 9 или 15 СН – 5 гранули ежедневно. А ако има някаква склонност към алергични прояви, тогава бихме могли да добавим и Апис мелифика, с който много мощно стимулираме собствената противоалергична сила на организма.
В зависимост от изразеността на алергичните прояви, Апис мелифика можем да го даваме веднъж дневно или през ден, а може и няколко пъти дневно по 5 гранули.
Съществуват в хомеопатията и редица медикаменти, към които бихме могли да прибегнем, ако искаме да стимулираме допълнително яйчниковата функция, освен стимулацията с конвенционални средства. Най-често използваме медикаменти като Фоликулинум, ФСХ, Графит, изписани във съответни разреждания по съответна схема.
Разбира се, много важен е психо-емоционалният момент при жената
Това очакване – какво ще се получи, дали ще се получи оплождане, дали ще се получи захващане на оплодената яйцеклетка към лигавицата на матката, дали е настъпила бременност – за всичките тези психо-емоционални проблеми най-често предлагаме Желсемиум в 30 СН. Един от основните медикаменти за притеснения по всякакъв повод. Имаме и редица други медикаменти като Игнация, Нукс вомика, Аргентум нитрикум, Стафисагрия, със които също, ако преценим, бихме могли да помогнем на жената по-лесно да преодолее тези тревоги, тези притеснения.
И не на последно място, когато става въпрос за ин витро оплождане, много е важно жената да няма никакви генитални инфекции, а това много често се наблюдава.
Така че, освен конвенционалните медикаменти, съществуват и хомеопатични лекарства, с които можем да стимулираме имунната защита не жената и да повлияем на тези инфекции. Също така много подходящи за този етап и период на жената са етеричните масла.
Използването на етерични масла от иланг-иланг, от лавандула, тамян, портокал или някое друго етерично масло по един много мек и нежен начин балансират нервните процеси и спомагат за премахване на оплакванията, дължащи се на нервна почва.
Има и редица хранителни добавки и чайове. Обикновено те съдържат магнезий, цинк, витамин В6, валериана, пасифлора, лайка, мента, жълт кантарион и куп още други билки, които много ефикасно допълват ефекта на подбраните хомеопатични лекарства, за да подпомогнем жената в този неин период.
Добро здраве – физическо и психическо. Това ни казва докторът, че е „тайната“ за зачеване. Разбира се при по-късно забременяване от значение са различните методи за подобряване на стимулацията. Те обаче „подобряват“ условията за зачеване, а не решават проблеми. Често имат и плацебо ефект. Жената под стрес дали ще забременее, дали не е закъсняла твърде много с този ход е притеснена, често уплашена и тежко стресирана. Дори при напълно нормално функциониращо тяло тези стресови фактори имат негативно влияние върху вероятността от зачеване. Лекарства, приемани в този момент често дават повече увереност на жената, увеличават надеждата и и могат да изиграят освен медикаментозен ефект и психологическа роля.
Ако сте решили да опитате хомеопатичен подход – задължително консултация със специалист и стриктно спазване на предписанията му.