Д-р Мариан Гарбър

Хранителни разстройства при децата като анорексия и булимия от Д-р Мариан Гарбър

icon Преглеждания: 2954
Видео Текст
Female,with,slim,waist,,weight,loss,,anorexia

Използвани са материали на Стивън Гарбър, Мариан Даниелс Гарбър, Робин Фридман Спизман

Най-тежките хранителни разстройства – анорексия и булимия – се свързват с младежите, а дори и с по-възрастни хора. Но причините за тяхната поява могат да възникнат в много по-ранна възраст. 

Във времената и в средата, в които живеем е трудно децата да не забележат, че външният вид и добрата фигура имат огромна стойност и значение в обществото. И когато младите жени и мъже започнат да отдават прекалено голямо значение на това как изглеждат и колко слаби трябва да бъдат, може да се стигне до фазата на хранителните разстройства. 

Aко порасналото ви дете по някаква причина е под стрес или среща трудности в различни житейски области – в училище, в отношенията му с приятели, или има проблеми вкъщи – тогава е твърде вероятно да се опита да контролира поне една част от живота си, която е изцяло в неговите ръце, а именно храната. И когато дъщеря ви започне системно да сваля килограми, тя постепенно попада в мрежата на заблужденията и погрешните преценки. Скоро губи реална представа за действителния си външен вид, не е доволна от това, което вижда в огледалото и все има килограми, които й се струват излишни. 

Хората, които страдат от анорексия, могат напълно да откажат храната, докато засегнатите от булимия се опитват да контролират теглото си и приема на храна чрез повръщането, приемане на разхлабителни, диуретици и др. Лечението е много бавно и изключително трудно, защото проблемът става психически, а в най-тежките случаи изходът е фатален. 

Как да разпознаете тревожните знаци? 

Знаците за хранително разстройство не са свързани единствено с определени действия и с външния вид на детето. 

Не бива обаче да се пренебрегва комбинацията от няколко фактора:

  1. Сериозните стресови ситуации в семейството като развод, тежка болест или смърт могат да са в основата на отключване на проблеми, свързани с хранително разстройство. До това могат да доведат също прекаленото фокусиране на родителите върху теглото и външния вид, прекомерната зависимост на детето от майката или свръхочакванията на родителите.
  2. Дете, което расте като перфекционист и отказва да признае, че се бори с конкретен проблем или има някакви тревоги, е потенциална жертва на хранително разстройство.
  3. Знаци за проблем могат да бъдат резки и внезапни промени в поведението и характера на детето, непрекъснато търсене на признание, честото раздразнение. Бъдете внимателни, ако има пристрастеност към храната, прекалена физическа активност, превръщане на храненията в ритуал или фанатизираното отношение към яденето.
  4. Сигнал за хранително разтройство може да е значителната загуба на тегло, приемане на съвсем малко количество храна или отказ от нея. Поглъщането на големи количества храна, понякога и тайно, криене в банята, за да повръща приетата храна, прекормерна употреба на разхлабителни и диуретици, криене на храна, фиксиране върху теглото, постоянно неодобрение на външния вид – това също са ясни сигнали за сериозен проблем.
  5. Ако не става въпрос за истински лакомник, кражбата на храна е сигурен признак за булимия.

Откриете ли знаците за хранително разстройство не си затваряйте очите и не неглижирайте проблема. Той няма да се реши от само себе си. А попаднал веднъж в лапите на анорексия или булимия, човек няма силата да се справи сам, още повече, когато става въпрос за тийнейджър. 

Веднага потърсете помощ от специалисти и се въоръжете с търпение, ще отнеме дълго време и страшно много усилия, включително и жертви от ваша страна. Възможно е дори да се наложи да сте 24 часа в денонощието до детето си, за да можете да го наблюдавате и да се грижите за него, за да се върне към нормалния си начин на живот. 

Анорексията и булимията са животозастрашаващи състояния и по никакъв начин не бива да бъдат подценявани и пренебрегвани. Обсъдете с педиатъра всички ваши притеснения, свързани с отношението на детето към храната. Не се доверявайте напълно, ако детето ви отрича да има проблем, обещава да се храни по-добре или да спре да приема разхлабителни. То ще ви каже всичко, което искате да чуете, само и само да го оставите на мира, за да може да продължи да се самоунищожава

Хората, които страдат от хранително разстройство имат нужда от помощ от специалисти, които да им помогнат да преодолеят състоянието си.  

Ако не забелязвате някои от гореизброените отклонения в поведението на детето си, но то не може да качва килограми, потърсете причината другаде.

Изключете медицински проблем

Има някои медицински състояния, които пречат на детето да наддава на тегло. Скорошно или рязко сваляне на килограми може да е индикатор за възникнал здравословен проблем

Преди да се захванете с хранителен режим, който има за цел да покачи теглото на детето ви, първо говорете с педиатъра му. Ако се налага направете и пълни изследвания, за да отхвърлите вероятността за някакво заболяване.

Анализирайте приема на калории и хранителни вещества на детето

Здравословно и добре балансирано ли е храненето на детето, но недостатъчно, за да повиши теглото му или пък храненето му не е достатъчно балансирано? За период от две седмици записвайте подробно хранителните навици на детето и видовете храни, които то приема. На базата на информацията, която сте събрали съставате план за изготвяне на хранителен режим, който да повиши теглото на детето.

Ако набавянето на калории е проблем, променете изцяло менюто 

По-скоро мислете за храни с достатъчно калории и важни хранителни вещества, отколкото да се фиксирате кое се счита за здравословно и кое не. Има много начини да увеличите скритите калории в храната. Вместо да поднесете на детето само зеленчуци, добавете към тях сос със сирена или таханов дресинг, например. Вместо само мляко, предложете на сина си млечен шейк, в който сте добавили банан или нещо друго с висока хранителна стойност

Има редица подходящи продукти, които са достатъчно вкусни и хранителни и в същото време няма да ви накарат да съжалявате, че сте дали на детето си нездравословна закуска. Можете да предлагате по-щедро и храни, богати на въглехидрати.

Увеличете храненията 

Има деца, които не могат да поемат по-голямо количество храна наведнъж, но не е и нужно да си разширяват стомахчетата така. Поднасяйте храна по-често и така ще увеличите количеството, което приема за деня.

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. LoveTheBaby
    LoveTheBaby

    Хранителните разстройства се лекуват от психолог или психотерапевт. За съжаление те са последната стъпка.
    Преди да се стигне до там родителите имат много допуснати пропуски – от възпитанието, през възприемането на света и основни понятия като добро и зло, красиво и грозно и други естетически и морални категории. Вероятно е да сме поставили и децата във вредна, лоша или дори отровна домашна обстановка. Не на последно място те са избрали и неподходящ приятелски кръг, който ние не познаваме или не сме оценили като потенциално опасен.
    Някои родители не забелязват и последните етапи – физически промени, поведенчески промени и често повръщане или други опити за пазене на тайни.
    След това следва труден и мъчителен път, в който Вие като родител трябва да помогнете да се обърне негативния тренд. Отнема месеци и дори години. По това време, Вие ще сте сянка на детето си, за да не му позволявате да се върне нито крачка назад. Дано сте късметлии.

Вашият коментар