Разбира се, освен хомеопатия при една хрема имаме и куп други неща, които можем да препоръчаме. Ако става въпрос за етерични масла, ето една много обичана от мен рецепта : 4 капки чаено дърво с манука и канука плюс 10 мл. зехтин или пък обикновено олио и два-три пъти дневно във всяка ноздра се капват по 2-3 капки.
От една страна, растителната мазнина създава един защитен слой от вътрешната страна на ноздрите върху лигавицата и това пречи на захващането на вирусите и бактериите за нея. От друга страна, прибавянето на чаено дърво с манука и канука упражнява и директен антисептичен ефект. Унищожава много от вирусите и бактериите, с които детето влиза в контакт, тръгвайки примерно на ясла или на градина.
Затова на родителите, които са търсили моята помощ, аз казвам: сутринта преди да тръгнете за градина – 2-3 капки във всяка ноздра капвате от този разтвор, като се върнете от градина по същия начин и евентуално вечерта преди детенцето да легне да спи – пак по 2 капки се капват в носленцето.
Етеричните масла са много ефикасни и когато ги изпаряваме във въздуха. Не знам дали се вижда, но аз тука съм си пуснал един ултразвуков изпарител, с който изпарявам каквото масло етерично преценя. В случая използвам масло от карамфил, което има също много силно противобактериално и противовирусно, дори противогъбичково действие. Можем да изпаряваме също чаеното дърво с манука и канука, лавандула, евкалипт, мащерка.
По принцип, всичките етерични масла имат антисептичен ефект. Някои в по-голяма, други в по-малка степен, но всички унищожават голяма част от вирусите и от бактериите, с които ние ежедневно се срещаме. Така че, подходящо е да използваме всякакво етерично масло. Ако нямаме специален арома дифузер можем просто да кипнем вода в едно канче, да махнем канчето от котлона и да капнем няколко капки етерично масло. Обикновено капваме по 1-2 капки на 4-5 квадратни метра помещение. Това е достатъчно. И детенцето да е наблизо да вдишва от тези изпарения. Не е задължително да е точно над канчето, защото изпаренията ще се разнесат из цялата стая.
Можем също така да капнем на възглавничката, на която спи. Тук много обичам лавандула. Не оставя петна. Ако е качествено, хубаво етеричното масло, няма да остави петно на възглавницата. Капване на 2-3 капки лавандула на възглавничката освен че ще дезинфекцира въздуха, който детето вдишва, ще го и успокоява. Лавандулата има и много добър, успокояващ ефект, подобрява заспиването, балансира нервните процеси и затова обичам лавандулата вечер преди сън. Можем да използваме, разбира се, и по други начини етерични масла. В някои случаи, можем да ги назначаваме вътрешно. Зависи от възрастта на детето, зависи от етеричното масло, от съответния проблем.
Нямам опит с етеричните масла, но наскоро открих нещо абсолютно гениално, което пресича хремата буквално за един ден: СОЛНА СТАЯ. Не знам в другите градове как е, но в София има доста опции. Не е скъпо, приятно е, забавно е за детето, а хремата просто няма шанс. Половин час след стаята всичко изтича и носа остава чист и отпушен. Препоръчвам с две ръце, особено за често боледуващи деца.