Д-р Мариян Иванов

Отит – част 1 от Д-р Мариян Иванов

icon Преглеждания: 2959
Видео Текст
Отит или възпаление на тъпанчето

Когато говорим за отит, най-често се касае за т.нар. „отитис медиа“ или възпаление на средното ухо – нерядко явление при деца, особено в хода на нелекувана или неадекватно лекувана хрема или възпаление на гърлото, или вследствие на разраснала се трета сливица. Всички те предразполагат към прехвърляне на възпалението през евстахиевата тръба към средното ухо.

Как разбираме? Много често става въпрос за малки деца, които не могат да си кажат, че ги боли ушенцето, а всъщност водеща наистина е болката при т.нар. „отитис медиа“. Как разбираме, че детенцето го боли ушенцето? 

Много често това започва през нощта, когато детето се събужда с писък, с плач, не може да бъде успокоено и с ръчичка притиска болното ушенце. Инстинктивно го прави, затоплянето до известна степен облекчава в повечето случаи болката. 

Болката в ушенцето може да бъде свързана и с никнене на зъбче. Това също не е рядко явление. Разбира се, в повечето случаи то има и висока температура, понякога тя може и да достигне и да надхвърли 39 градуса.

Какво трябва да се направи в такива случаи? Първо, трябва да се потърси консултацията на специалист, да не се прибягва до самолечение, защото само след преглед от лекар, евентуално след като се направят и съответни изследвания, може да се каже дали се касае за вирусен отит, който може се препоръчва да се лекува без антибиотик или пък се касае за гноен отит, който задължително налага антибиотично лечение.

Съответно, когато става въпрос за възпаление на ушенцето, предизвикано от вирус, по-често се наблюдава едно зачервено тъпанче. Когато пък става въпрос за гнойно възпаление, много често имаме ниво на течност и така нареченото бомбирано тъпанче, което е изпъкнало под въздействие на гнойта, която е събрана. В тези случаи нерядко настъпва перфорация на тъпанчето с изтичане на гной, евентуално с примеси на кръв от ушенцето. 

В никакъв случай тогава не трябва да се прилагат капки за уши, тъй като те могат да проникнат до вътрешното ухо и могат да предизвикват сериозни усложнения, така че още веднъж повтарям – в никакъв случай не трябва да се прибягва до самолечение. Евентуално се правят изследвания като:

  • пълна кръвна картина,
  • утайка,
  • левкоцити,
  • диференциално броене на левкоцитите, 

Ц-реактивен протеин и те биха могли да покажат колко сериозно е възпалението.

Когато става въпрос за обикновен отит, най-често вирусен /слава Богу, в повечето случаи отитите са такива/, въпреки че болката е интензивна, температурата е висока, състоянието е драматично, обикновено това са вирусни отити. Тук много добър и много бърз ефект има приложението на някои хомеопатични медикаменти, разбира се първо винаги мислим за Осцилококцинум, който прилагаме в първите два или три дни от началото на едно вирусно заболяване. 

Прилагаме го два пъти дневно за три дни или пък три пъти дневно за два дни и освен него, ако става въпрос за отит, започнал рязко през нощта, особено след преохлаждане на детенцето, ако е било дълго време навън без шапка, без да е било адекватно облечено, препоръчвам Арсеникум Албум, един много основен медикамент, с който бихме могли да стимулираме собствения оздравителен потенциал на организма. Обикновено го предписваме в 9 СН или 15 СН разреждане един-два пъти дневно. Много характерно за този медикамент е, че се предписва при нощното влошаване или появата на оплакването през нощта.

А иначе съществуват и доста други медикаменти за обикновени отитис медиа с вирусен произход. Най-често това са Ферум Фосфорикум, Беладона, Капсикум Анум. Използваме ги в 5 СН или 9 СН разреждане. Препоръчваме да се редуват по 5 гранули през един-два часа, а другия вариант е по 10 гранулки от трите да се разтворят във водичката, която детето изпива за деня.

Би трябвало, ако медикаментите са подходящо правилно подбрани, ефект да настъпи още първите ден-два след като е започнало лечението. Всъщност, ако до втория ден няма съществено повлияване – отново трябва да се потърси лекарска помощ, защото обикновено, когато се започне навременно хомеопатично лечение, ефектът е много бърз. 

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Mother_stars
    Mother_stars

    Истина е, че антибиотици се изписват твърде често. Като резултат ние ставаме все по – резистентни на тях. В този смисъл лечението на отит с антибиотик не винаги е нужно. При повече от ½ от пациенти с отит острите симптоми отшумяват след първите 24 часа. Ние бяхме податливи на това заболяване и след първото боледуване задължително преди назначаването на антибиотик правехме микробиология на течност от средното ухо. Така се знае кой медикамент би подействал най – успешно.
    Бих поспорила с доктор Иванов дали отита е най – често вирусен. Без да съм медик по образование, вече съм специалист по призвание в тази област. Около 20% от отитите са вирусни, около 60% от отитите са със смесен характер. Това е статистиката. Хомеопатията дори на база статистическите данни има шанс да помогне. В остри състояния не съм сигурна до колко е удачно да се използва. Колебанията ми са дали действа достатъчно бързо и силно. При по – леки състояния нямам никакви съмнения, че е ОК. За съжаление децата докато са малки не могат да формулират степен на болка и силно вероятно е първите симптоми да не бъдат разчетени. Ако това се случи, е твърде възможно да не изпреварваме събитията, а да ги догонваме. Тогава нямаме много време.

Вашият коментар