Д-р Мариян Иванов

Как да облекчим никненето на зъби според хомеопатията? от Д-р Мариян Иванов

icon Преглеждания: 7626
Видео Текст
243 снимка (custom)

Обикновено проблемите започват около шест месечна възраст. При повечето бебенца тогава започват да се появяват първите зъбки. Въпреки, че има и изключения. Има немалко бебенца, при които никненето на зъбки започва още от третия месец, а има и такива, при които то се забавя и започва някъде след седмия, осмия месец. 

Но така или иначе, в един или друг период от живота, дали малко по-рано, дали по-късно, зъбките започват да никнат и това може да провокира куп здравословни неразположения при малкото човече. 

Как разбираме, че започват да му никнат зъбки? Обикновено родителите забелязват, че бебенцето става много раздразнително, много плачливо, много капризно, започва да хапе всичко, до което може да се добере – пелени, играчки, пръстите на родителя. 

Също така – увеличава се лигавенето, увеличава се отделянето на слюнка, което и по принцип се наблюдава при бебенцето, защото то не се сеща да я преглътне. Но когато почнат да никнат зъбки, този феномен се усилва. 

И при една немалка част от бебенцата може да се повиши температура и дали защото това е свързано с временно понижаване на имунната защита или заради нещо друго, много често наблюдаваме в контекста на никнене на зъбки болки в ушичките, хрема, възпаление на гърлото или някакви храносмилателни прояви – най-често болки в коремчето с разстройство. 

Какво може да предложи тук хомеопатията? Най-популярният медикамент хомеопатичен може би е Хамомила Вулгарис, който е на базата на растението лайка. Предписваме го в 15 или 30 СН два, три или повече пъти дневно по 5 гранулки. 

Това е един прекрасен хомеопатичен медикамент, с който намаляваме чувствителността на детето към болка и то престава да реагира по този начин. Всъщност Камомила го използваме поради тази причина и при колики и при други здравословни неразположения. 

Можем, евентуално, да прибегнем и до един перорален разтвор, пак на хомеопатична основа, който се казва Камилия и е под формата на едно-дозови опаковки. Съответно, количеството в една дозичка се изсипва цялата в устата на детенцето. Този перорален разтвор Камилия също съдържа Хамомила, разбира се, но освен това съдържа и още две други хомеопатични субстанции и много добре повлиява локалното възпаление на венците. 

Ако никненето на зъбки е свързано с повишена температура и с някакви други оплаквания, било то хрема, възпалено гърло, болки в ушички или нещо друго, имаме съответно и хомеопатични медикаменти за повлияване на тези симптоми. Най-често препоръчваме Ферум Фосфорикум или Беладона, които в комбинация с Хамомила прекрасно повлияват основните оплаквания и намаляват болката при детенцето. Разбира се, има и редица други хомеопатични медикаменти, които бихме могли да използваме, но това вече става след консултация с лекар – ако тези, които вече споменах, не са достатъчни.         

Много добър ефект имат и етеричните масла, като може би водещо при никнене на зъбки е етеричното масло от карамфил, последвано от етеричното масло от лайка и лавандула. 

Какво правим за целта? Четири капки от съответното етерично масло разреждаме с 10 милилитра зехтин или кокосово масло и няколко пъти дневно втриване във венците – там, където е възпалението, там, където е тръгнало да никне зъбчето. Карамфилът има изключително мощно обезболяващо и противовъзпалително действие и по принцип го използваме и при много други случаи, свързани с проблемни венци, болки и така нататък. Лайката и лавандулата също бихме могли да ги използваме с тази цел.

Бихме могли, също така, ако детенцето е по-голямо и вече е започнало да приема попари, да правим попарите с определени билкови запарки. Дали това ще бъде лайка, дали ще бъде мащерка или нещо друго, но това са билкови запарки, които от една страна имат местен противовъзпалителен ефект, а от друга страна намаляват нервността и раздразнителността на малкото човече.

Това е, което най-общо може да се каже за никненето на зъбки. Разбира се има и други неща, които биха могли да се направят, но аз най-често прибягвам до това, което споменах. 

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Mama_Maryann
    Mama_Maryann

    Преди всичко трябва да си призная, че винаги съм била абсолютно ледена към хомеопатията и съм я смятала за „семки и бонбонки“. Обаче само една майка на дете с никнещи кътници може да разбере всемогъщото отчаяние, в което си готов буквало и сълзи от еднорог да търсиш, за да му помогнеш на това дете, и на себе си, и на съседите, и на хората от съседните блокове… ТА! По препоръка на нашия педиатър, купихме Камилия. Може да е било случайност или съвпадение… Но тази случайност и съвпадение се повтори едно 20-30 пъти. Просто детето се успокояваше и успявахме да поспим. От тогава вече нищо в този живот не може да ме изненада и знам, че всичко е възможно. 😀

Вашият коментар