Хемороидите са подути вени в ректума – самото дъно на дебелото черво. Когато тези кръвоносни съдове се подуят, се появява мека или понякога твърда бучка в ректума или около ануса.
Хемороидите могат да бъдат малки колкото грахово зърно или големи като зърно грозде. Те могат да сърбят или да болят. Понякога те причиняват ректално кървене, особено при изхождане.
Хемороиди при бременност и по време на ранния следродилен период са обичайно явление. Обикновено след раждането това неприятно състояние изчезва само, особено ако внимавате да не получите запек.
Понякога обаче появилите се през бременността хемороиди, след раждане не изчезват. Около 40 процента от жените, след като родят, имат хемороиди или малки разкъсвания в ануса, наречени фисури.
Ако следродилните хемороиди не се свият сами, трябва да вземете мерки да ги лекувате. Обикновено дори елементарни прийоми, приложени в домашни условия, могат да помогнат. В много редки случаи се прибягва до оперативно лечение.
Защо рискът от хемороиди се повишава по време на бременност и раждане?
Бременността може да предизвика появата на хемороиди и разширени вени на краката поради няколко причини.
Едната е, че нарастващата матка, особено през 9 месец от бременността, оказва натиск върху голямата вена, наречена долна празна вена, която пренася кръв от краката обратно към сърцето.
Това налягане забавя притока на кръв от долната половина на тялото ви. Получава се нещо като резервен градински маркуч. Натискът от забавеното кръвообращение притиска вените около ректума и ги кара да се подуват.
В същото време повишаването на хормона прогестерон отпуска стените на вените, което улеснява тяхното подуване. Прогестеронът също допринася за запека, като забавя движението на усвоената храна през стомашно-чревния тракт. Когато изпражненията се движат по-бавно, от тях се отделя повече вода, което ги прави твърди.
Запек при бременни е друго често срещано оплакване по време на бременност. Той също може да причини хемороиди или да ги влоши. Когато се напъвате при изхождане, вие се напрягате, което предизвика появата на болезнени хемороиди. Интензивното напъване по време на раждането също може да допринесе за хемороиди след раждането.
Видове хемороиди след раждане и как се третират
Ако сте имали запек и хемороиди преди забременяването, шансът те да се появят отново по време на бременността или след раждането е голям.
Хемороидите се делят основно на два вида – вътрешни и външни.
Вътрешни хемороиди
Вътрешните хемороиди се появяват в ректума. Обикновено не можете да ги видите или усетите и те рядко причиняват дискомфорт.
Но напрежението или дразненето при изхождане може да причини:
- Безболезнено кървене по време на движение на червата. Може да забележите малки количества яркочервена кръв върху тоалетната хартия или в тоалетната чиния и това се дължи на кървящи хемороиди в аналния канал.
- Хемороид, който се прокарва през аналния сфинктер (пролабиращ или изпъкнал хемороид), което води до болка и дразнене.
Външни хемороиди
Когато засегнатите вени излизат извън аналния отвор говорим за външни хемороиди. Те се появяват под кожата около ануса.
Признаците и симптомите на външните хемороиди могат да включват:
- Силен сърбеж или дразнене в аналната област;
- Болка или дискомфорт;
- Подуване около ануса;
- Анално кървене.
Външни хемороиди при жени, които очакват дете или току що са родили, е често срещано явление, което, освен че вгорчава най-щастливите им дни, може да доведе до допълнителна анемия при кървене.
Тромбирали хемороиди
Ако кръвта се натрупа във външен хемороид и образува съсирек (тромб), това може да доведе до:
- Силна болка;
- Подуване;
- Възпаление;
- Появата на твърда бучка близо до ануса.
Обострени хемороиди вследствие на констипация (запек)
Констипацията също е често срещана при бременни жени и в следродилния период.
Това може да отключи порочен кръг: запекът ви кара да се напрягате при ходене по голяма нужда, в резултат на което хемороидите ви се обострят. Започвате да се страхувате от всяко следващо ходене до тоалетната, заради което се стискате и задържате изпражненията, които се втвърдяват от това; и процесът започва отначало.
Докато някои от тези причини са свързани повече с вагиналното раждане, други (като хормонални промени и запек) се случват, независимо от това как е родено вашето бебе.
Можете да изпитате следродилни хемороиди, дори ако сте родили с цезарово сечение. А шевове и хемороиди след раждане е доста неприятна комбинация, която създава продължителен дискомфорт на голяма част от жените, които раждат с операция.
Как се лекуват следродилните хемороиди?
Като временен лек за хемороиди можете да използвате подходящи локални противовъзпалителни, предписани от вашия лекуващ лекар.
След всяко изхождане внимателно почиствайте аналната област. Можете да използвате кърпички, предварително навлажнени с хамамелис, да вземете душ, да използвате биде, или да използвате плитка ваничка, за да почистите зоната.
След като използвате банята, избършете или подсушете аналната област с мека тоалетна кърпа без аромат. Тя е по-малко дразнеща от другите разновидности.
В аптеката ще намерите крем за прибиране на хемороиди, различни мехлеми, тампони и супозитории. Имайте предвид, че повечето от тези продукти са предназначени за употреба в продължение на седмица или по-малко, защото са съобразени за колко време минава хемороид. Използването им твърде дълго може да влоши още повече състоянието ви.
Ако сте имали епизиотомия или разкъсване на или около ректума, особено важно е да не поставяте нищо (включително супозитории или
крем за хемороиди при бременност) там, докато не получите разрешение от вашия лекар.
Има ли естествени средства за лечение на хемороиди след раждане?
Накисването в седяща вана може да ви успокои, когато имате хемороиди.
За целта напълнете 10-ина см хладка вода на дъното на ваната и седнете в нея. Можете да използвате пластмасов леген, който напълнете с вода и се киснете за 10 до 20 минути, по 2-3 пъти на ден.
Друг начин да получите облекчение на възпалените хемороиди е като държите пакет с лед върху засегнатата зона няколко пъти на ден. Ледът може да намали подуването и дискомфорта.
Напоени с хамамелис компреси за хемороиди също могат да подействат успокояващо.
Можете да редувате студени и топли компреси. Започнете с пакет с лед и след това седнете в топла седяща вана.
Могат ли да се предотвратят следродилните хемороиди?
Един от начините за предотвратяване на хемороидите е избягването на запека, който ги причинява.
Ето няколко съвета, които ще ви помогнат за редовно изхождане:
- Яжте храна с високо съдържание на фибри – много плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни и боб. Добавяйте храни с високо съдържание на баластни вещества постепенно, ако те ви предизвикват газове.
- Пийте много вода – от шест до осем чаши на ден. Ако урината ви е тъмно жълта, това обикновено е индикация, че трябва да пиете повече течности.
- Стремете се да правите аеробни упражнения по 150 минути на седмица. Това ще ви помогне да спите по-добре, облекчава стреса и повишава енергийното ви ниво, за да сте в крак с вашето активно бебе. Дори ако имате време само за кратка бърза разходка, това също се брои за упражнение.
- Отидете до тоалетната веднага, щом почувствате позив за това. Изчакването може да направи изпражненията по-сухи и по-трудни за преминаване и няма да можете да избегнете напрягането.
- Друг начин за лечение на запек са ежедневните упражнения на Кегел. Тези упражнения укрепват и мускулите около ректума.
- Не стойте продължително в седнало положение, за да намалите натиска върху вените в ректума. Добре е да сте легнали, докато кърмите, четете или гледате телевизия.
За трайно лечение на запек вашият лекар ще ви даде съвети с какво да се храните и да ви предпише хранителни добавки или слабително за улесняване на изхождането.
Кога и към какъв специалист да се обърнете за лечение на хемороидите след раждане?
Ако съветите за домашно лечение на хемороиди не ви помогнат повече от седмица и симптомите продължават, трябва да потърсите медицинска помощ.
Хемороидите могат да бъдат неудобна тема за разговор дори с вашия личен лекар. Но когато става въпрос за прибиране на външни хемороиди, които толкова ви измъчват, си струва да изтърпите неудобството на прегледа.
Лечението ще сложи край на дискомфорта, както и ще ви помогне да избегнете усложнения като анемия, поява на тромб или инфекция.
Незабавно потърсете лекар, ако:
- Имате силно кървене от ректума;
- Усещате остра болка в ректума;
- Хемороидите са станали твърди и болезнени.
Ако хемороидите не изчезнат с консервативно лечение или ви притесняват, ще се наложи да изтърпите някои леки манипулации. Лекарят може да прекъсне кръвоснабдяването им чрез завързване с ластик или да препоръча лечение с електрически ток или топлина.
Рядко премахването на хемороидите изисква хирургично лечение.
Възможни причини за ректално кървене
Не приемайте, че ректалното кървене се дължи на хемороиди, особено ако имате промени в режима си на изхождане или ако изпражненията ви променят цвета или консистенцията си.
Други причини, които могат да се окажат възможни, са:
- Фисури;
- Рак на дебелото черво или ректума;
- Проктит;
- Полово предавани болести;
- Гъбични или бактериални инфекции;
- Улцерозен колит;
- Дивертикулоза;
- Артерио-венозни малформации;
- Болест на Крон;
- Хемангиоми;
- Ректални варици и др.
Най-честата причина за ректално кървене са вътрешните хемороиди. Кръвта обикновено е яркочервена и се свързва с движенията на червата. Може да се забележи върху тоалетната хартия, върху повърхността на изпражненията или да капе в тоалетната чиния.
Кървенето обикновено е леко и периодично, но понякога е масивно и причинява анемия. Вътрешни хемороиди обикновено има при всеки човек. Ако се разширят, кръвоносните съдове стават „чупливи“ и кървят. Може да има свързана със състоянието ректална болка, подуване, сърбеж, непълна евакуация на изпражненията или изтичане на изпражнения.
Черните катранени изпражнения обикновено се дължат на кървене от стомаха или хранопровода. Това може да се дължи на язва, възпаление (гастрит) или на варици – разширени кръвоносни съдове от цироза на черния дроб. Черното женско биле, оловото, желязото или Pepto Bismol също могат да причинят черни изпражнения.
Червени или кестеняво оцветени изпражнения, които може да имат неприятна миризма, се наричат хематохезия или кървене в долната част на стомашно-чревния тракт.
Причините включват дивертикулоза, ангиодисплазия, възпалително заболяване на червата, полипи, рак, колит и дори радиационно увреждане. Този вид кървене може да бъде животозастрашаващ и изисква незабавна хоспитализация.
Потърсете спешна помощ, ако се появи голямо количество ректално кървене, замаяност или отпадналост.
Снимки Pixabay
Коментари на читатели