Тереза Алексиева

Как и защо се гладят бебешките дрехи? от Тереза Алексиева

icon Преглеждания: 12334
гладене статия (custom)

Няма нищо по-трогателно от малко бебе със спретнати и перфектно изгладени дрешки, спящо като ангел в кошарата си. Така ли мислят обаче родителите, които разполагат само с двадесет и четири часа в денонощието, само с един чифт ръце и само с една нервна система, която често е в леко обтегнато състояние?

Както се досещате, гладенето на бебешките дрехи е тема на засилен дебат, и има защо.

Задължително ли е то, какви са ползите и недостатъците му и как да подходите към задачата без да увредите бебешките дрехи? Разказва екипът на Kidso.bg и Мамапедия. 

Гладенето на бебешки дрехи: същност и смисъл

Гладенето на бебешки дрехи има два основни аспекта

  • Хигиенен
  • естетически

Естетическият аспект не е основен фокус на нашите разсъждения, тъй като там дебат на практика не съществува. Има жени (а в този ред на мисли и мъже), за които гладенето е задължителен, рутинен и добре изработен процес от ежедневието

Те го възприемат като задължителна и неотменна част от начина си на живот, и обикновено нямат нужда от отговор на въпроса “Трябва ли да се гладят бебешките дрехи”. Просто защото не биха могли да си представят свят, в който някой би дръзнал да не глади бебешките дрехи

Но нека се върнем в света на простосмъртните. Все повече съвременни семейства не практикуват гладенето като ежедневен процес и гладят дрехите си само при необходимост. След появата на бебето, майките започват да се питат дали следва да променят навиците си и какъв реално е смисълът от гладенето на бебешките дрешки.

Тук се връщаме на хигиенния аспект, който следва да обсъдим в детайли по-долу. 

Гладенето на бебешките дрехи: ползи за здравето

Педиатрите препоръчват дрехите на новороденото да се гладят след всяко пране, особено ако не използвате сушилня, а сушите текстила на стайни температури. 

Ако трябва да бъдем точни, здравните специалисти съветват  бебешките дрехи и спално бельо да се гладят поне през първите 3-6 месеца след раждането на малкия човек.

Мотивите зад тези препоръки могат да бъдат систематизирани по следния начин:

  • Високата температура и налягането на парата от ютията унищожават всички микроорганични замърсители в тъканта на дрешката: бактерии, микроби, вируси и т.н.
  • Гладенето неутрализира потенциалните алергени и минимизира риска от развитие на специфични алергични чувствителности в бъдещето.
  • Гладенето на бебешките дрехи ще Ви помогне да премахнете остатъците от перилни препарати, които биха могли да раздразнят кожата на бебето.

Същото важи с пълна сила не само за дрехите, а и за всеки друг вид бебешки текстил

Възможно най-изчистената среда на живот е важна през първите месеци от живота на бебето поради една много проста причина: недоразвитата имунна система. Собствените защитни сили на най-малките са все още много слаби, поради което те са по-уязвими срещу замърсители, които са абсолютно безобидни за възрастния индивид.

Поради същата причина се препоръчва и стерилизация на всички бебешки шишета и принадлежности поне през първите 2-3 месеца след раждането. 

Гладенето на бебешките дрехи: допълнителни предимства

Всеки родител се интересува преди всичко от здравето на бебето. Това обаче не означава, че следва да игнорираме и другите важни предимства от гладенето на бебешки текстил, а именно:

  • Гладенето с пара прави памучните дрехи много по-меки, гъвкави и нежни към деликатната бебешка кожа. Това ще повиши комфорта на бебето както по време на игра, така и по време на сън.
  • В процеса на гладене се неутрализират всички неприятни или остатъчни миризми, абсорбирани от околната среда, в това число миризми на храна, напитки, домашни любимци и т.н.
  • В някои ситуации, гладенето може да минимизира свиването на дрехите вследствие на изпирането. Това важи особено много за качествените памучни дрехи, които се отпускат значително след правилно изглаждане.
  • Сухото гладене може да елиминира остатъчната влага, задържана в тъканта след процеса на сушене, особено ако дрехите са изсъхнали на стайна температура.
  • Не на последно място – гладенето придава елегантен и спретнат вид дори на най-обикновените ежедневни дрешки на бебето. Това е изключително голямо предимство както за ежедневието, така и за по-специални поводи. 

Ако всички тези предимства все пак не могат да Ви убедят в ползата от гладенето, нека се опитаме да дадем една друга гледна точка за твърдите противници на процеса.

С какво бихте могли да заместите процеса на гладене?

Ако желаете да постигнете сходни резултати по отношение на хигиена и дезинфекция, можете да изберете една от следните алтернативи:

  • Използвайте специален дезинфектант за пране, който убива микроорганизмите дори при изпиране на програма с по-ниски температури.
  • Използвайте специализирана сушилня, която изсушава дрехите на висока температура и до голяма степен елиминира нуждата от хигиенно гладене.
  • Изсушавайте дрехите на пряка слънчева светлина – тя има свойството да деактивира биологичните замърсители. Тази опция се препоръчва единствено, ако въздухът в пространството е чист и с ниско съдържание на фини прахови частици. 

Разбира се, нито едно от гореизброените няма точно същия механизъм на действие като гладенето. Това са заместващи процедури, които по един или друг начин могат да послужат като смислена алтернатива в случаите, когато гладенето е невъзможно или просто нежелано. 

Какви аксесоари ще са ви необходими за гладенето?

Да предположим, че все пак сте решили да гладите редовно дрехите на бебето, поне през първите месеци от живота му. Тогава ще ви се наложи да се сдобиете със следния кратък списък от аксесоари за гладене:

  • Качествена ютия с достатъчно контролни опции за регулиране на температурата, наличието и интензитета на парата. Често различните дрехи имат различни инструкции за безопасно гладене, поради което е желателно да можете да останете гъвкави към тях.
  • Дъска за гладене с подходящо покритие, което да стимулира отличните резултати от гладенето. Можете да изберете между настолна, преносима или статична дъска за гладене, според жизненото си пространство и честотата на гладенето.
  • Калъф за дъска, за предпочитане с удобно омекотяване от долната страна и с горната част изработена от незалепваща и термоустойчива материя.
  • Заключващ механизъм, който обезопасява дъската за гладене и я предпазва от спонтанните набези на малките ви наследници.
  • Противоплъзгащ механизъм за дъска, или иначе казано – малки гумени уплътнения, които ще стабилизират дъската и ще минимизират риска от мърдане или преобръщане по време на гладене.
  • Поставка за ютия, върху която можете безопасно да поставяте нагорещения уред, докато не го използвате. 

Разбира се, броят и качеството на допълнителните аксесоари зависи най-вече от това по какъв начин и колко често ще използвате дъската за гладене. Те са въпрос на планиране, бюджетиране и желание процеса на гладене да се превърне от досадно задължение в отпускащо и дори приятно занимание.

Как е правилно да се гладят бебешките дрехи?

Гладенето трябва да бъде едновременно максимално ефективно за хигиената и максимално безопасно за тъканта. За целта, следвайте следните основни препоръки:

  • Уверете се, че дрехата подлежи на гладене. Материи като найлон, акрил или спандекс не подлежат на термична обработка, но от друга страна – те са също и крайни неподходящи като част от облеклото на новороденото.
  • Винаги следвайте обозначените на етикета инструкции, касаещи максималната температура на гладене и допълнителната информация, като например дали трябва да използвате мокра кърпа между дрехата и ютията.
  • Обърнете бебешките дрешки преди гладене и ги гладете от вътрешната страна. По този начин ще минимизирате шанса от увреждане на щампите, принтовете или украсите във външната част на текстила.
  • Не упражнявайте твърде голям натиск. Ако използвате пара, физическата сила е напълно излишна и може да нанесе единствено щети – действайте нежно, внимателно и без напрежение.
  • Винаги гладете далеч от бебето. Не оставяйте ютията и дъската за гладене без надзор, независимо дали бебето ви е новородено, лазещо, прохождащо или ходещо: винаги има какво да се обърка. 

Можете да изберете да гладите дрехите след всяко пране, или да ги събирате, за да реализирате по-дълги “сесии”. Това зависи от личните ви предпочитания, график и свободно време, заделено за целта. 

Не искате да гладите? 

Спокойно. Не сте ужасни родители и далеч не сте единствените.  Въпреки всички гореизброени предимства, ежедневното гладене на бебешките дрехи е по-скоро екзотика, ако погледнем на ситуацията статистически

Истината е, че едно официално проучване, проведено във Великобритания през 2017, определя гладенето като едноличен победител в категорията “най-недолюбвана домакинска работа”. След него гордо се нареждат чистенето, изхвърлянето на боклука и миенето на чиниите

Ако имате нужда да успокоите съвестта си и деликатно да пропуснете процеса на гладене, имаме добри новини. Много съвременни медицински специалисти и имунолози съобщават една теория, която би ви харесала. 

Тя твърди, че колкото по-рано бебето започне да се среща с различни патогенни организми, толкова по-бързо и по-пълноценно се развива неговата имунна система. И обратното – в колкото по-стерилна среда живее то, толкова по-зле се адаптира по-късно към реалностите на средата.

Дали тези теории се изключват взаимно? Не съвсем. Истината, както винаги, е някъде по средата. Тоест: ако ненавиждате гладенето, можете да използвате алтернативи като сушилня или дезинфектант за дрехи, без това да бъде особено жестоко родителско престъпление. Ако ли пък обичате да гладите: насладете се максимално на тази своя специфична странност и не съдете твърде строго околните, които я отбягват с цената на гузната си съвест. 

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Happy_bird
    Happy_bird

    На колко места знаете, че водата, която тече от чешмите, е достатъчно качествена, за да става за пиене? На малко. Тогава, кое Ви кара да мислите, че тя е достатъчно чиста за пране? Аз гладя не само бебешките, но и дрехите за възрастни. Всичко, което има допир с кожата. Това е висока хигиена и гарант за по-добро здраве. С времето това се превръща в навик и обличането на негладено нещо става неприятно.
    Всичко това е много хубаво, но има един малък проблем – някой да отдели време за гладене…

Вашият коментар