В последните месеци и години, използването на дезинфектант за ръце се наложи като широко практикуван метод за предпазване от инфекции, включително и най-вече в отговор на продължаващата коронавирусна пандемия.
Ето защо, на родителите се налага да бъдат информирани по няколко важни въпроса:
- Как е редно да се използват дезинфектантите от най-малките и подрастващите деца?
- Какви са основните правила за безопасност при използване на дезинфектант за деца?
- Как влияе употребата на дезинфекциращи продукти върху детската кожа?
По-долу събрахме всички налични препоръки и данни по темата, използвани от големите здравни организации и медицинските лица.
Трябва ли децата за използват дезинфектант?
Според експертите на HealthyChildren.org – блог, поддържан под ръководството на Американската академия по педиатрия – миенето на ръцете с топла вода и сапун за поне 20 секунди е категорично най-добрият начин децата поддържат хигиена и безопасност.
Това автоматично означава, че употребата на дезинфектант трябва да бъде ограничена само и единствено до случаите, в които достъпът до течаща вода и сапун е напълно невъзможен. Обкновено, това се случва на открито и далеч от дома.
В тези случай е оправдано използването на детски дезинфектант за ръце с 60 или повече процента алкохол. Това, обаче, трябва да се случва с повишено внимание от страна на родителя, тъй като поглъщането или контакта с очите на детето могат да бъдат опасни за здравето.
Децата под 5-годишна възраст трябва да използват дезинфектант само под надзор на възрастни и в извънредни ситуации.
От каква възраст може да се използва дезинфектант от деца?
Няма категорично фиксирана възраст, от която използването на дезинфектант става допустимо. Според насоките на Американската агенция по храните и лекарствата (FDA), дезинфектантите за ръце “не бива да се използват от бебета”.
Общоприетите рамки на бебешката възраст, от своя страна, достигат до около първата година след раждането. Използвайки тези дефиниции, можем да заключим, че този вид продукти не са препоръчителни за употреба от новородени и бебета през първата година от живота им.
Какви дезинфектанти трябва да използват децата?
Парадоксът при употребата на дезинфектант е следната: той трябва да бъде достатъчно силен, за да бъде ефективен; но колкото по-силен е, толкова по-рисков е за употреба от най-малките.
По определение на Американската агенция по храните и лекарствата, дезинфектантите отговарят на регулациите за лекарства. Това разграничение е важно във формирането на подхода на родителите, а именно – тези продукти се използват само при нужда и никога като неразделна част от ежедневието.
Ето и какво трябва да знаете за дезинфектантите, подходящи за извънредна употреба от малки деца:
- Никога и при никакви обстоятелства не използвайте дезинфекциращи продукти с метанол – той може да бъде силно токсичен както при поглъщане, така при проникване през кожата.
- Децата не трябва да използват дезинфектанти за ръце, съдържащи технически етанол.
- Винаги четете етикета, инструкциите за употреба и възрастовия диапазон, определен от производителя за безопасен за употреба. Не използвайте продукт, който не отговаря на възрастта на детето.
- Имайте предвид, че повечето био, органични и натурални дезинфектанти, продавани за деца, често нямат ефекта, който бихте очаквали да имат. Те определено са по-нежни към кожата на детето, но и по-неефективни в убиването на вирусите и бактериите.
Следвайки тези три прости правила, можете да се спрете на избрана марка и да използвате продукта при необходимост и под надзор от възрастен.
Какви са основните правила за безопасност при използване на дезинфектант за деца?
Когато се използват разумно и балансирано, дезинфектантите не крият сериозни рискове за здравето на детето. “Разумно и балансирано”, обаче, е разтегливо понятие. Канадското правителство обобщава няколко важни правила за безопасна употреба на дезинфектант от деца.
А именно:
- Винаги четете и следвайте указанията, описани на етикета на продукта.
- Не оставяйте деца под 5-годишна възраст да използват дезинфектант без помощ от възрастен. Дори и при по-големи деца, винаги се старайте да упражнявате контрол.
- Съхранявайте дезинфектантите за ръце на място, недостъпно за деца.
- Говорете с децата си за безопасното използване на дезинфектантите за ръце. Обяснете, че те в никакъв случай не бива да имат контакт с устата и очите и че не бива да служат за регулярен заместител на миенето на ръце.
- Ако детето погълне дезинфектант за ръце, незабавно потърсете спешна медицинска помощ.
- Докладвайте за всички нежелани странични реакции и оплаквания на съответния държавен орган и на производителя на продукта.
- Ако искате да сложите дезинфектант в ученическата раница на детето, избягвайте продукти, чиято опаковка напомня на храна, напитка или обикновена козметика.
В случай, че детето ви страда от кожни проблеми или други специфични медицински състояния, задължително консулирайте употребата на дезинфектант за ръце с педиатър или дерматолог.
Какви са потенциалните опасности при използване на дезинфектант от детето?
Повечето проблеми възникват в четири основни направления:
- Некачествен продукт. Продукти със забранени токсични съставки, непокрити изисквания за безопасност и неправилна регулация могат да предизвикат нежелани последствия за здравето на детето. За да избегнете този риск, винаги пазарувайте от доказани марки и надеждни търговци.
- Неправилно съхранение. Дезинфектантите трябва да се съхраняват на хладно място, далеч от достъпа на деца. Най-честите инциденти при съхранението им са свързани с поглъщане, следвани от спонтанно възпламеняване при високи температури.
- Неправилна употреба. Дезинфектантът трябва да се слага в количество колкото едно грахово зърно, върху суха кожа без силни замърсявания като кал и пръст. Той следва да се използва само и единствено, когато няма достъп до вода и сапун.
- Специфични здравословни предпоставки в състоянието на детето. Различни дерматологични и автоимунни заболявания могат да бъдат несъвместими с употребата на дезинфектант. Ако детето ви страда от такова, потърсете съвет от медицински специалист, който да изчисли съотношението между ползите и рисковете за вашето дете.
Според изследване, публикувано в The American Journal of Managed Care, процентът на случаите на контакт на алкохолни дезинфектанти с очите се е увеличил значително през последните години.
Той е нарастнал от 1,3% през 2019 г. (33 случая с деца на средна възраст, 3,4 години) до 9,9% през 2020 г. (232 случая с деца на средна възраст 4,5 години).
Кога поглъщането и контактът на дезинфектант с устата е опасен?
Най-кратък, точен и ясен отговор на този въпрос получаваме от Тексаския център по отравяния. И отговорът гласи –
“Помпата на дезинфектантите за ръце дозира приблизително 2,5 мл течност. Ако една изпомпване от дезинфектант за ръце, съдържащ 62% етанол, бъде погълната от 2-годишно дете със средно тегло 15 кг, ще се очаква повишаване на нивото на алкохол в кръвта от 17,3 mg/dL – значително под токсично ниво от 80-100 mg/dL.
Следователно, детето ще трябва да погълне приблизително 4-5 дози от дезинфектанта, за да предизвика токсични ефекти, изискващи спешна медицинска помощ. Ясно е също, че ще е необходимо още по-голямо количество дезинфектант за ръце, за да има риск от опасно токсично отравяне.”
Или иначе казано – ако детето ви сложи ръката си в устата след употреба на дезинфектант, последствията едва ли ще са тежки. Това, разбира се, не означава, че е желателно ситуацията да се повтаря ежедневно за дълги периоди от време.
Как влияе употребата на дезинфекциращи продукти върху детската кожа?
С течение на продължителната употреба на дезинфектанти, все повече здравни специалисти алармират за потенциалните негативни ефекти на този тип препарати за детската кожа.
Според д-р Анна Банерджи – педиатър и специалист по инфекциозни болести от Торонто – алкохолните дезинфектанти са изсушаващи агенти и когато се използват интензивно, могат да предизвикат значителни раздразнения при деца с екзема или чувствителна кожа.
В по-тежките случаи, дезинфектантите за ръце могат да изсушат кожата до степен на напукване и риск от развитие на по-тежка инфекция.
Друг медицински аргумент е прекомерното дезинфекциране на ръцете. Причината – освен “лошите” бактерии, дезинфектантът убива и “добрите” такива. Това може да промени микрофлората върху кожата и да предпостави растежа на агресивни и устойчиви на лекарства бактерии.
Общото мнение е, че ползите от употребата на дезинфектанти в условия на пандемия надвишават рисковете. И все пак – към употребата на тези продукти следва да се подходжа сериозно, умерено и с внимание към потенциалните опасности за най-малките.
Източници:
- Препоръки за безопасна употреба на дезинфикант за ръце на Американска агенция по храните и лекарствата (FDA): https://www.fda.gov/consumers/consumer-updates/safely-using-hand-sanitizer
- Официални препоръки на Канадското правителство за безопасна употреба на дезинфектанти за ръце от деца: https://recalls-rappels.canada.ca/en/alert-recall/hand-sanitizers-and-children-s-safety-what-you-need-know
- Как да избегнем натравяния от дезинфектанти за ръце от HealthyChildren.org: https://www.healthychildren.org/English/health-issues/conditions/COVID-19/Pages/Keep-Hand-Sanitizer-Out-of-Childrens-Reach.aspx
- Интервю с химика Дейвид Полок по повод ефективността на натуралните дезинфектанти: https://fashionista.com/2014/05/natural-hand-sanitizers
- Засилената употреба на дезинфектанти представлява риск за зрението на децата: https://www.ajmc.com/view/increased-hand-sanitizer-use-poses-risks-to-children-s-eyes
- Оценка на токсичността на дезинфектантите за ръце: https://www.poisoncontrol.org/hand-sanitizers-how-toxic-are-they/
Дезинфектантът за ръце може да бъде вреден за децата, но експертите казват, че ползите надвишават рисковете в борбата с COVID-19: https://www.cbc.ca/news/canada/toronto/hand-sanitizer-poison-children-1.5773071
Дезинфектантът се превърна в ежедневие. За съжаление това се реалностите на днешния свят. В такива времена живеем и не можем да променим много от тази ситуация. Трябва да се адаптираме, трябва да се пазим и няма как да очакваме, че скоро ще се отървем от дезинфектанта.
По същество дезинфектантът е агресивен препарат с високо съдържание на спирт, който повърхностно убива микроорганизми, които се намират на повърхността на кожата. Очевидно е, че допускането това ще повреди по-деликатната детската кожа няма как да не е вярно. С този аргумент много козметични компании предлагат дезинфектант с добавки, които да помогнат на регенерацията на детската кожа. Други компании отиват още по-далеч – създават дезинфектанти без алкохол, специално за деца. До каква степен те са ефективни, до каква степен написаното на опаковката е маркетинг, аз няма как да знам. По тази причина уча децата си как и кога да използват дезинфектант и се придържаме към няколко правила:
1. Ако можем да измием ръцете с вода и сапун, винаги предпочитаме пред дезинфектант;
2. С „мръсни“ ръце (за нас това значи, когато сме на обществени места и сме докосвали повърхности) не пипаме лицето си и не се храним;
3. Ако трябва да докосваме лицето си или да се храним и няма как да измием ръцете, използваме дезинфектант;
4. Използваме дезинфектант само, когато е нужно, а не просто пръскаме от всеки дезинфектант, сложен на всеки ъгъл;
И дано скоро всичко това е само лош спомен…