Слънчевата светлина и кога тя е проблем
Прекарването на време на открито, разходките, играта навън, забавленията сред природата или в градинката зад блока – всичко това са много важни изживявания за едно дете, които му помагат да се развива правилно и да се чувства добре. Много научни проучвания сочат за неразривната връзка между адекватното нервно-психологическо, физическо и емоционално състояние на детето и достъпът му до свеж въздух и дневна светлина. В същото време съвременната педиатрия вече открито съветва детето да бъде калявано чрез по-смело излагане на ниски температури, чрез необезпокоявана игра в калта, чрез пряк достъп до всички неща, които природата може да предложи.
Нещата обаче са малко по-сложни и деликатни, когато става въпрос за излагане на директна слънчева светлина. От една страна, слънцето е незаменим източник на витамин Д за детския организъм, а и за организма на възрастните, разбира се. Това е причината например летните бебета да са по-малко застрашени от заболяване като рахит, който е пряко провокиран от липсата на винамин Д в организма.
Кога и защо обаче слънчевата светлина се превръща в проблем и в потенциална опасност? Всички сме чували за вредата от UV лъчите на слънцето, но има още една важна подробност, която искаме да споменем.
UVA лъчите са ултравиолетовите лъчи, чиито сила и интензитет са константна величина, т.е. те не се променят и са еднакви във всеки сезон, по всяко време на годината. Те съставляват по-голяма част от слънчевите лъчи и проникват дълбоко в кожата, като безпроблемно проникват както през облаците, така дори и през по-тънки дрехи. Освен тен UVA лъчите предизвикват кожни проблеми като поява на лунички, тъмни петна и стареене на кожата. Стареенето на кожата едва ли ще е сериозен проблем за вашето бебе или дете, но все пак проявата му при по-възрастните говори сама по себе си за увреждането на клетките, което тези лъчи са способни да причинят.
UBV лъчите, от своя страна, наистина са доста по-интензивни през летния сезон, а пикът им е в часовете около обяд (между 11 и 15 часа), в които знаем, че слънцето е „най-силно“. Те са сочени за основен причинител както на по-сериозните слънчеви изгаряния, така и на повечето видове ракови заболявания на кожата. За разлика от UVA лъчите, UBV лъчите преминават безпроблемно и през стъкло, например през стъклото на автомобила.
Неконтролираното и непредпазеното излагане на тези два вида лъчи е проблем за всички, но особено за най-малките. Децата като цяло са по-податливи на неблагоприятните условия на околната среда, отолкото възрастните. Напоследък чуваме това твърдение предимно във връзка с мръсния въздух, но то важи с пъна сила и за слънчевите лъчи. Това не означава, че трябва да забраните на детето си да излиза на слънце. Означава, че трябва стриктно да се спазват някои базови правила, що се касае до безопасното излагане на слънце. И най-основното от тях е използването на подходящ слънцезащитен крем.
Какво представляват слънцезащитните кремове и колко вида са?
Слънцезащитните кремове представляват именно субстанции, които осигуряват на кожата защита срещу UV лъчите на слънцето. Американската академия по дерматолгия препоръчва използването на широкоспектърни слънцезащитни кремове – това са кремове, които предпазват кожата както от UVA, така и от UVB лъчите. Както се досещате, съществуват и слънцезащитни кремове, които предлагат защита срещу само един от двата вида лъчи, но тази защита е непълна и не достатъчно ефективна, така че е по-добре да се придържате към опцията за цялостна защита.
Освен, че предлагат различен тип защита, различните продукти в тази категория имат и различна степен на защита. Тя се нарича слъцезащитен фактор. Логично, колото по-висок е този фактор, толкова по-голяма е защитата, която подсигурява. Любопитно е да се знае обаче, че противно на всеобщото схващане, високият фактор всъщност не се различава фрапантно от ниския. Например слънцезащитен фактор 15 блокира около 93% от вредните лъчи, докато фактор 30 – между 96% и 97%. Най-висковият слънцезащитен фактор по европейските стандарти е фактор 50, но едва фактор около 90 би означавал защита над 99%. Разбира се, когато става въпрос за бебе или малко дете, винаги е по-добре да подсигуряваме максималната възможна защита, затова е препоръчително да се спрете именно на най-високия фактор, предлаган на нашия пазар, а именно 50.
Подходящи ли са за бебе или по-голямо дете?
Както вече отбелязахме, бебетата и малките деца са значително по-уязвими от природните феномени, включително и от слънчевите лъчи. Освен това обаче, чувствителната бебешка кожа също не е и подходящо място, на което можете да слагате слъцезащитен крем в неограничени количества. Бебето, особено когато е под 6 месечна възраст, може да прояви реакция към някоя от съставките на слънцезащитния крем, колкото и изчистен да е съставът му.
Американската академия по педиатрия съветва да използвате специален бебешки слънцезащитен крем за бебетата под 6 месеца, като го прилагате умерено и върху малки участъци от кожата, които са изложени на най-голям риск – лицето и ръцете му например. Все пак учените от академията припомнят, че най-добрата защита на вашето новородено бебе от слънчево изгаряне и негативно влияние на вредните лъчи е то да стои максимално много на сянка. Това е особено важно за летните бебета, най-вече по средата на деня, когато лъчите са най-вредни. Именно затова е добре да извеждате новороденото бебе на разходка в по-неутрални часове преди обяд или привечер.
Що се отнася до по-големите бебета и малките деца, слънцезащитните продукти вече се считат за безопасни, освен в случаите, когато детето има доказана алергия или друга непоносимост към някоя от съставките на крема. В тази възраст има няколко препоръки на Световната здравна организация, свързани с използването на слънцезащитен крем. Те се позовават на проучвания, проведени в Американският Център за превенция на заболяванията, във връзка с вредата от слънчевата радиация.
Тези здравни институции съветват:
- На първо място се уверете, че слънцезащитният крем е произведен специално за използване от деца. Съставките в слъцезащитните продукти за възрастни могат да имат по-агресивни съставки, включително парфюми, които не са препоръчителни за чувствителната детска кожа;
- Използвайте кремове със слънцезащитен фактор 15 или по-висок. Както вече казахме, разликата в защитата от фактор 15 нагоре не е голяма, но е желателно да осигурим максималното, на което сме способни;
- Използвайте широкоспектърни слънцезащитни продукти. Тоест, уверете се, че на опаковката е указано, че кремът предпазва както от UVA лъчите, така и от UVB лъчите;
- За най-ефективна защита, нанесете крема обилно около 30 минути преди излизане. Не забравяйте да нанесете върху ушите, носа, устните и горната част на стъпалата на детето – тези зони са уязвими и често пренебрегвани от родителите;
- Вземете слънцезащитния крем със себе си и повтаряйте нанасянето през деня. Най-вече не забравяйте да нанасяте крем отново, след като вашето дете плува или след като играе и се изпоти. Това важи и за кремове, които по етикет са „водоустойчиви“;
- Не гледайте на крема като на универсална защита. Слънцезащитните продукти намаляват вредата от слънчевата радиация, но не я елиминират напълно. В този ред на мисли, слъцезащитният крем не може да бъде оправдание да излагате детето на слъце по-дълго време, отколкото бихте го изложили, ако изобщо не разполагахте със слънцезащитен крем.
Тези препоръки не са просто пожелателни, а са плод на задълбочени научни изследвания с доказани и потвърдени резултати. Дори и някои от тях на първо четене да ви се струват преувеличени или твърде крайни, имайте предвид, че това вероятно се дължи повече на собствените ви навици и разбирания, отколкото на обективната истина. Направете всичко по възможностите си да се придържате максимално близо до този модел на действие, за да може вашето дете да получи всички полезни неща, които дава слънчевата светлина, като същевременно е защитено от вредните.
Важно е да ви подсетим, че вредните слънчеви лъчения не са „атрибут“ само на лятото, плажа и морето. Снегът например отразява тези лъчения особено силно и (наистина!) не бива да се чувствате нелепо, ако предпазвате детето си със слънцезащитен продукт и през зимата.
Кой вид слънцезащитен крем за какъв вид кожа е подходящ? Как да изберем правилния крем?
Както вече казахме, когато става въпрос за бебе или малко дете, винаги трябва да се придържаме към специално произведените за деца продукти. Това е важно, защото те имат някои значителни разлики с продуктите за възрастни. Детските слънцезащитни кремове обикновено са без парабени, без наночастици, без консерванти, химически филтри, алергени и други неподходящи за деца субстанции. Това ги прави подходящи за всеки тип детска кожа. Затова – уверете се, че купувате качествен продукт, който не съдържа горепосочените съставки и по възможност го закупете от аптека. Колкото и банално да звучи, обикновено в тази категория продукти цената е добър ориентир за качество.
От тук нататък остава да се спрем на конкретна марка, като е желателно тя да бъде доказана. Има и случаи, в които евентуално ще трябва да се съобразим с някои по-индивидуални специфики на кожата на детето, както и на самата форма на крема.
Много бебета в днешни дни страдат от различни видове алергии, както и от кожни състояния като дерматити и свръхчувствителност. Ако вашето бебе попада в тази категория, би било най-уместно да консултирате закупуването на подходящ слънцезащитен продукт с вашия семеен лекар или дерматолог. Той ще може да препоръча препарат, безопасен за употреба според индивидуалния случай на детето. Най-често тези продукти са със съставки с биологичен произход и се продават в аптечната мрежа като козметика за свръх-чувствителна кожа. При всички случаи ако детето ви има история на чести алергични реакции, преодължаващи обриви или състояния като атопичен дерматит, не вземайте решението самосиндикално, а се обърнете към специалист.
Какъв крем да използваме след излагане на слънце?
Освен задължителните слънцезащитни продукти е добре да предвидите и закупуването на крем, който да нанасяте на детската кожа след като е била изложена на слънце. В общи линии това може да бъде всякакъв вид качествен хидратиращ крем или мляко за тяло, подбран според възрастта на детето.
За по-малките бебета до 6 месеца можете да използвате и хидратиращото мляко, което по принцип позлвате за намазване на кожата на тялото след баня – то успешно подхранва, омекотява и подхранва бебешката кожа и е напълно безвредно. Съставът на повечето такива продукти е изцяло натурален и включва подходящи за възрастта базови масла, термална вода и други подходящи за най-малките бебета съставки.
За по-големите деца можете да си позволите да използвате малко по-широка гама хидратиращи продукти за кожа, които обаче също задължително трябва да бъдат специално обозначени като детски. Доверете се на доказани и сертифицирани марки и колкото и да се изкушавате, избягвайте кремовете с оцветители и силни аромати. Колкото и симпатичен вид и сладък аромат да придават, привнесените оцветители и парфюми със сигурност няма как да бъдат полезни за кожата на вашето дете, особено ако то по-начало има по-чувствителна кожа или е склонно към алергични реакции.
На какви стандарти отговаят слънцезащитните продукти и как да избегнем некачествените стоки на пазара?
Важно е да отбележим, че както слънцезащитните, така и хидратиращите кремове и всеки друг вид козметика за деца трябва задължително да отговарят на определени задължителни стандарти за качество и безопасност. Препоръките на Европейския Съюз за ефикасност на слънцезащитните продукти са основата, върху която стъпва процеса по стандартизация, който те задължитено преминават, за да бъдат считани за доказано ефективни и безопасни. Всички те задължително трябва да имат слънцезащитна система, отговаряща на изискванията на ЕС за защитата от UV радиация.
За съжаление, пазарът в днешно време обикновено предполага и допуска наличието на некачествени продукти. Тестът за качество, от друга страна, се извършва само в лабораторни условия и коства доста време и средства, които би било нелепо родителите да пилеят, за да се убедят в свойствата на избрания слънцезащитен крем. Има обаче някои много важни ориентири, които можете да следвате, за да направите успешна покупка.
Първото, най-лесно и смислено нещо, което можете да направите, е да пазарувате от надеждни източници. Поръчката на слънцезащитни продукти, както и всякакъв друг вид козметика или лекарства от групи в социалните мрежи или от сайтове за обяви са недопустими. Вие никога не можете да бъдете сигурни нито в произхода, нито в качеството и съдържанието на тези продукти. Най-желателно е да се придържате към пазаруването на подобни артикули директно от аптечната мрежа или от специализирани детски физически или онлайн магазини. Ако имате въпроси или съмнения, винаги можете да се обърнете към фармацевт или консултант в магазина, за да получите нужните отговори.
Друго нещо, което е лесно и осъществимо, но все пак се прави твърде рядко или без нужното внимание – четете етикета. На него трябва задължително и по закон да фигурират името на производителя и неговите координати, състава на продукта, неговия слънцезащитен фактор, вида на протекцията, срока на годност и инструкциите за употреба. Цялата нужна за потребителя информация трябва да бъде предоставена ясно и разбираемо, на достъпен език и без двусмислици. Ако някой от тези фактори липсва – твърде вероятно е да държите в ръцете си некачествен или фалшив продукт.
Както вече казахме по-горе, в повечето случаи цената също е доста адекватен ориентир за качество при слънцезащитните продукти. Добрата и надеждна защита е плод на проучвания, лабораторни тестове, постоянен качествен контрол и безопасни съставки с доказан произход. Чисто практически, няма как след този процес крайната цена на продукта да бъде от най-ниската ценова гама. Слънцезащитният крем е един от малкото козметични продукти, които могат да спестят на детето ви много физически и здравословни неразположения, както в краткосрочен, така и в дългосрочен план. Иначе казано – ако решите да икономисвате пари от нещо, нека да не е точно от това.
Последната превантивна мярка, която бихме ви препоръчали и която също е до някаква степен очевидна, е просто да се придържате към доказани и надеждни марки. Първият вариант е да се спрете на конкретен производител на козметични и слънцезащитни продукти за възрастни и специално да се поинтересувате от сериите му за деца. Вторият е да направите точно обратно – да изберете доказана марка бебешка козметика (не задължително, но по възможност медицинска) и да потърсите нейния слънцезащитен продукт. И в двата случая рискът да попаднете на некачествен слънцезащитен крем е сведен до абсолютния минимум.
Аз честно казано съм малко объркана. Нашият педиатър казва, че ако детето се маже обилно със слънцезащитен крем преди всяко излизане, тялото му не може да синтезира правилно витамин Д. А тук пък чета, че СЗО препоръчва да се маже детето 30 минути преди излизане на слънце, и то винаги… Та, как се очаква един родител да вземе решение и на кого трябва да вярва, защото всички имат някакви аргументи и и двете страни звучат много логично като ги слушаш…?! Ако някой може да ми обясни като на идиот, ще го черпя.