Тереза Алексиева

Къпане на новородено бебе преди падане на пъпчето: съвети и препоръки от Тереза Алексиева

icon Преглеждания: 20472
2022 01 19 18h33 33

Преди всичко е много важно да отбележим, че към къпането на бебето се подхожда по коренно различен начин преди и след падането на пъпчето. Традиционната бебешка вана се препоръчва едва след като пъпчето вече падне, докато преди това към бебешката хигиена трябва да се подхожда значително по-внимателно и деликатно. 

Или иначе казано – в първите 2-3 седмици след раждането, не говорим за обичайно къпане на бебето, а по-скоро за леки обтривания и хигиенни процедури без потапяне на цялото телце във вода. 

По-долу описваме в детайл как протича къпането на новороденото по време на първите дни и седмици у дома и за какво да внимавате по време на процеса.  

Кога и как трябва да се къпе новороденото бебе?

На местна почва, измиването с топла вода и бебешка козметика за баня се практикува като ежедневен ритуал през първите години от живота на детето. Истината, обаче, е че повечето големи здравни организации определят къпането на бебето всеки ден като практика, която е по-скоро ненужна и която създава предпоставки за раздразнения на нежната бебешка кожа. 

2022 01 19 18h33 40

Според препоръките на Американската академия по педиатрия, банята три пъти седмично е напълно достатъчна за нуждите и спецификата на бебешката кожа. Разбира се, това не е твърдо и неотменно правило. 

Ако искате да къпете бебето си по-често, това не би било сериозен проблем. Ако ли пък предпочитате да го къпете още по-рядко – един или два пъти в седмицата – това е също напълно приемливо, стига да знаете как да поддържате отлична хигиена при смяна на пелените или други зацапвания по кожата на бебето. 

Аргументите на здравните специалисти срещу ежедневните бани са свързани предимно с изсушаващия ефект на водата за кожата на най-малките. Докато детето ви расте, кожата му ще може да се справи безпроблемно и с по-честото къпане – повече от три пъти за седем дни. 

Прекомерното излагане на вода през първите месеци, обаче, може да изсуши кожата и да влоши вече съществуващи състояния като като дерматит или екзема. 

Относно практическата част на въпроса – най-добре е къпането на новороденото бебе да се извършва вечер – преди сън, както и поне час след хранене. То трябва да е в приблизително едно и също време, така че бебето да привикне с рутината и да не изпитва стрес.

Как да къпете бебето преди падане на пъпчето?

Преди отпадане на пъпния остатък, бебето не бива да се потапя във вода или да се къпе във ваничка. Вместо това, можете да го измивате внимателно под течаща вода или да го обтривате с мека и влажна кърпа, напоена с топла вода. 

Това се препоръчва, за да може пъпчето да изсъхне и да падне по-бързо, както и за да се избегнат различни инфекции на все още незарастналото място.   

2022 01 19 18h33 46

Отново според становището на Американската академия по педиатрия (AAP), обтриването на бебето с мека и влажна кърпа трябва да продължи около една-две седмици след раждането. Този метод за къпане на най-малките трябва да се прилага, докато пъпният остатък не падне и пъпът не заздравее напълно. 

За да премине процедурата гладко и приятно за всички, изберете време, в което бебето ви е будно и място, което е удобно за вас и безопасно за вашето дете.

Къпане и тоалет на бебето преди падане на пъпчето: стъпка по стъпка

Преди да дадете на бебето си първата истинска вана, добре е да се придържате към следната последователност от процедури.

Подготовка за къпане

Добре е да приготвите “полето за действие” още преди процедурата да започне. За да можете да се съсредоточите само в бебето по време на къпане и след това, можете да приготвите предварително няколко аксесоари.

Като например :

  • Мека бебешка хавлия за баня
  • Подложка за повиване с мека памучна пелена
  • Необходимата бебешка козметика за тоалета след баня
  • Чисти бебешки пелени
  • Чисти бебешки дрешки
  • Тоалетни и хигиенни принадлежности

Разположете подложката за повиване на безопасно място и сложете всички необходими аксесоари в непосредствена близост до нея, така че да не се налага да оставяте бебето без надзор по време на тоалета. 

Къпане 

Към къпането на новороденото можете да подходите по два начина.

Къпане с течаща вода

В този случай е добре да предпазите пъпчето със специална непромокаема лепенка, която да го предпази сухо и защитено от течащата вода. 

Можете да хванете бебешкото телце с една ръка под струята, докато с другата внимателно обтривате с меко измиващо средство. Можете да използвате бебешки душ гел, шампоан или пяна, като внимавате температурата на водата да не надвишава 37-38°C, а козметичните продукти да са специално за новородени.  

Повечето видове бебешка козметика за измиване са универсални и могат да се използват върху главата и тялото без да предизвикват дразнения. Те не са наситени с алергени и дразнители, което ги прави безопасни за дългосрочна употреба при най-малките. 

2022 01 19 18h33 52

Обтриване с влажна кърпа

Друга опция е да намокрите мека тензухена или бархетна пелена с вода, като внимавате температурата на водата отново да е близка до телесната температура на бебето. Достатъчно е да обтриете нежно тялото на новороденото – без натиск и без силно търкане. Тук използването на измиваща козметика не е задължително

За да поддържат добра хигиена в зоната на пелените, родителите могат да измиват бебешкото дупе под течаща вода, като за целта не е нужно да го къпете от глава до пети. 

Ден или два след падането на пъпчето, бебетата вече могат да се къпят в специална бебешка ваничка без това да създава риск или предпоставки за инфекции. 

Тоалет след баня

Скоро след първата баня на бебето ще разберете, че тоалетът отнема средно между два и три пъти повече време от къпането. 

Той включва:

  • Обработка на пъпчето. След консултация с педиатъра, можете да използвате 95-градусов спирт, който изсушава пъпния остатък и стимулира по-бързото му падане. При нужда, можете да използвате и антибиотична пудра. При всички положения, следвайте стриктно лекарските съвети, които сте получили по темата, за да не предизвикате усложнения. 
  • Грижа за кожата. Можете да използвате бебешко олио, бебешко мляко или бебешки лосион за тяло, в зависимост от сезона, типа кожа и препоръките, които сте получили. Добре е изборът ви да бъде информиран, а не случаен. 

2022 01 19 18h34 00

  • Грижа против подсичане. В зависимост от степента на чувствителност на бебешката кожа, може да се окаже добре да обработите зоната на пелените и бебешките гънки с нежен крем против подсичане.
  • Хигиенни процедури. Някои педиатри препоръчват почистване с физиологичен разтвор на ъгълчетата на очите, вътрешността на нослето и външните полови органи както при момиченцата, така и при момченцата. За целта ще ви трябва стерилен физиологичен разтвор и малка стерилна марля, отворена непосредствено преди употреба.
  • Слагане на пелени. След като завършите с козметичните и хигиенни процедури, сложете на бебето си пелени за сън, които може да са еднократни или многократни. Уверете се, че бебето е плътно повито, но без да се притиска коремчето и без да се дразни незарастналото пъпче.
  • Обличане на бебето. Според сезона, сложете на бебето лека памучна пижама със или без чувалче за сън, след което се насладете на ефекта на къпането – отпускащ, релаксиращ и спомагащ за здравия сън на бебето. 

Процедурите по подготовка на тоалета остават почти непроменени от момента, в който започнем да къпем бебето във вана. Единственото, което може да ви облекчи, е че вече няма да се налага да обработвате пъпчето и да се грижите за неговата хигиена и сухота. 

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата

Вашият коментар