Какви са причините за вдлъбната фонтанела при бебе? от Маргарита Трифонова

icon Преглеждания: 615
бебешки крачета в ръце на родител

Фонтанелата у новороденото бебе често плаши родителите. Това е така, защото в очите на мама и татко малкото човече изглежда като  крехко, почти чупливо същество, което те се притесняват да доближат, за да не го наранят.

Тези страхове са нормални, имайки предвид, че физиологията на бебето е все още непозната за тях и те тепърва ще свикват с нея. За щастие природата си знае работата и е направила така, че малките деца, колкото и беззащитни да изглеждат, все пак имат защитни функции за справяне със света.

Какво е фонтанела и каква роля изпълнява?

Когато бебето се роди, костите на черепа му все още не са добре слети. Ето защо можете да усетите меки пространства между различните кости на главата на бебето. Те се наричат ​​фонтанели. Това са пространства без кост. Много родители се притесняват да докосват бебето си по главата, но всъщност липсата на кости не означава дупка в черепа. Налична е тъкан, която свързва костите.

На главата на вашето бебе има голяма и малка  фонтанела. Отпред, на върха на главата е разположена голямата фонтанела,  а  малката се намира в задната част на черепа. Наричана е още заден фонтанел и изглежда като малък триъгълник с ширина около 1 см.

Плачещо бебе в пуловер и шапка

Фонтанелата особено улеснява преминаването на бебето през родовите пътища на майката  по време на раждане. Тъй като тези зони са по-меки, те позволяват на главичката да се деформира малко, за да може бебето да излезе по-лесно. Не се притеснявайте, това не причинява увреждане на мозъка и постепенно, до часове или няколко дни след раждането главата на бебето ще възвърне формата си.

Това може да отнеме от няколко часа до няколко дни. След раждането фонтанелите позволяват на мозъка на вашето бебе да се развива правилно. Растежът на мозъка наистина е много бърз през първите две години. През първата година от живота на бебето мозъкът му удвоява размера си и следва естественото затваряне на фонтанела.

Фонтанелите на бебетата наистина са деликатни на пипане, но можете да ги докосвате. Важното е да го правите внимателно. Те са направени от тъкан, която предпазва добре мозъка на вашето бебе. При миете на косата, избягвайте да оказвате прекалено голям натиск върху тези меки зони. Въпреки това можете да галите детската главачка без проблем.

 

Легнало бебе в чаршаф

 

Как трябва да изглежда фонтанелата на бебето  и изисква ли специални грижи ?

Каква е нормалната форма и размер на фонтанелата? Нормално е фонтанелата на вашето бебе да е много малко по-дълбока от останалата част от черепа му. Предната фонтанела, позната като голяма фонтанела, винаги се намира отпред, в горната част на главата. Тя има с  формата на диамант с размери приблизително 3 до 6 cm. Голямата фонтанела се затваря до 12 месечна възраст на бебето.

Задната фонтанела е много малка. Тя се намира в задната част на черепа, между костите, точно над тила и е по-малка от предната фонтанела.  Широка е приблизително 1 см и има триъгълен вид.

Фонтанелите са много деликатни зони и трябва да се докосват внимателно. Ето как трябва да се грижите за тези крехки части от тялото на вашето бебе:

  • Избягвайте да ги пипате или триете.
  • Не ги докосвайте с твърди или остри предмети.
  • Проверете дали начина, по който носите вашето бебе, не оказва натиск върху фонтанелата му.
  • При миете косата използвайте много малко количество измиващ разтвор и избягвайте енергичното търкане на меката част на главата, известна като фонтанела при бебета.

Ето и някои съвети за избягване на травма на главата на бебето:

  • Предпазвайте главичката на бебето през първите месеци с шапка. През лятото изберете памук, а през зимата е препоръчително да покриете главата му с по-дебела шапка.
  • Винаги пазете главата на вашето бебе от удар. Не го поставяйте близо до предмет, който може да падне, или до човек, който може неволно да събори нещо тежко върху главата му. Често срещано е да има второ по-голямо дете в семейството, което буйства наоколо.
  • Ако бебето падне върху фонтанелата си, препоръчително е бързо да се обадите на бърза помощ, което ще позволи извършването на обичайните проверки: палпиране на областта; очна проверка; стимулиране на бебето, за да се провери дали реакциите са добри.
  • Задължително давайте по предписание от личния лекар ежедневна доза витамин D на вашето бебе до навършване на годинка.
  • Уверете се, че приема достатъчно течности – адаптирано мляко или кърма.

Новородено будно бебе

Как изглежда вдлъбната фонтанела при бебе?

Ако забележите хлътнала фонтанела, това може да се дължи на вдлъбване, което също си има своята причина. Ако е изпъкнала, това също може да е индикатор за някакъв проблем като повишено вътреочно или вътречерепното налягане.

Ако бебето има леко хлътнала фонтанела, това  е нормално състояние, защото, както вече казахме, тя представлява мембрана, а не кост. Така че, ако вдлъбването не е придружено от други признаци, няма нужда да се притеснявате. Нормално е да забелязвате и пулсираща фонтанела.

Когато вашето бебе е на ежемесечната си консултация при педиатъра, той задължително преглежда фонтанелата. Това му позволява да види дали се затварят правилно костите и дали няма аномалии. Чрез измерване на главата  лекарят проверява растежа на мозъка на вашия малчуган и следи неговите очни ябълки. Изследването на фонтанелата може да помогне за откриване на определени патологии.

Случва се предната фонтанела да се подуе, когато детето ви плаче – това е напълно нормално. Ако мястото остане подуто, въпреки че детето ви е спокойно, трябва да се консултирате със здравен специалист. Особено ако има температура.

Обратното, задната фонтанела може да се вдлъбне малко в задната част на черепа. Това е признак на дехидратация. Най-добре е да дадете на бебето си да пие вода и да говорите с лекаря или педиатъра за това.

Патологиите, свързани с бебешката фонтанела, са много редки. Ако бебето ви има голяма глава или хлътнали очи, това не е непременно патология. Бебетата имат пропорционално по-големи глави от възрастните. Както обикновено, ако имате и най-малкото съмнение или притеснение за

вдлъбната фонтанела при бебе , не оставяйте въпросите си без отговор, говорете с квалифицирани специалисти, които могат да ви успокоят и да ви дадат правилната информация много бързо.

Потенциални причини за вдлъбване на фонтанелата

Ако вашето бебе поддържа висока температура няколко дни, съвсем нормално е известно време след спадането й да се наблюдава явлението хлътнала фонтанела на бебе.  Това важи за децата под една година. Причината е, че поради високата температура налягането в черепа е било по-голямо, разширило е меката черепна кутия и е необходимо известно време, за да се възстанови.

Все пак има и други причини за хлътнала фонтанела на бебе:

  • Увреждане на ендокринната система, разстройство на обмяната на веществата; дехидратация, която води до повръщане, разстройство или рядко уриниране.
  • Увреждане на храносмилателната система.
  • Вродени аномалии.

За да сте спокойни, консултирайте се с лекар, ако имате колебания за състоянието на вашето новородено.

Опасно ли е и към какъв специалист да се обърнете?

Ако са налице симптоми като суха кожа, детето има повръщане, диария, придружени с  хлътнали очни ябълки и  сухи лигавици, вече трябва да сте на щрек. В тези случаи детето е със сухи устни и обложен език, проявява прекалена сънливост, правят впечатление прекалено хлътналите  му очни булбуси.

Ако забележите, че бебето е с ускорен пулс и има ацетонов дъх, трябва да предприемете спешни мерки. Незабавно потърсете педиатър, който  ще установи причините за това състояние и дали можете да сте спокойни за здравето на детето си.

Отглеждането на бебе е приключение, невероятно пътуване, за което обаче трябва да сте добре подготвени. За да се насладите максимално на моментите с вашето съкровище, не се колебайте да се доверите на нашите съвети.

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата

Вашият коментар