Тереза Алексиева

Какво да правим със старите учебници? от Тереза Алексиева

icon Преглеждания: 5113
Видео Текст
Stari Uchebnizi (custom)

Скоро след като детето тръгне на училище, ще ви се наложи да се ориентирате бързо и успешно в материята, свързана с получаване, закупуване или размяна на нови и употребявани учебници за съответния клас. 

В много училища децата получават безплатно своя комплект учебници в началото на учебната година и съответно ги предават обратно в същия вид, когато учебната година свърши. Това е практика най-вече в началните училища и макар, че е много удобна както за децата, така и за родителите, тя не може да продължи вечно.

Когато децата навлязат в следващата образователна степен, обикновено обучението им се профилира – всяко отделно училище или паралелка започват да се обучават по специално избрани учебници, съответстващи на предвидения брой часове в учебната програма, както и на спецификата на обучението. По един и същи предмет съществуват по няколко учебника на различни издателства, които са оформени по различен начин, от различни автори и съставители. 

Важно е да получите официалния списък с необходими учебници за съответното училище преди да се втурвате да купувате помагала на сляпо. Когато имате в ръцете си този списък, вие можете да започнете набавянето на учебници и учебни помагала.

Кога старите учебници стават ненужни и е време да ги продадете, кои са надеждните борси за употребявани учебници и какви са алтернативните начини за продажба и размяна на стари учебници? Кои са онлайн и офлайн платформите за подобен вид търговия и какви са техните специфики? Всичко това ще обсъдим в настоящата статия, като се опитаме да бъдем максимално кратки и конкретни, въпреки огромното море от възможности, които съществуват.

Кога е правилното време да продадем старите учебници?

Противно на първосигналното предположение на повечето родители, старите учебници не стават ненужни непосредствено след края на класа, в който са били използвани. Има няколко начина да подходите към продажбата на старите учебници. Кой от тях ще изберете зависи от много фактори, свързани предимно с вашето дете, капацитетът му за запаметяване на информация, наличните допълнителни записки от учебни помагала извън учебника и достъпът на семейството ви до алтергативни източници на информация като интернет, библиотеки, занимални или частни учители. Вариантите за продажба на старите учебнци са:

  • Непосредствено след края на учебната година

Предимството на този вариант е, че ще можете да закупите новите учебници със сумата, която сте изкарали от старите, както и че ще освободите малко пространство за съхранение в дома си. За съжаление обаче, едва ли бихме могли да ви дадем някакви по-убедителни аргументи в подкрепа на тази опция. Обикновено следващата учебна година стартира с обширен преговор на материала от предходната, с тестове за определяне на входящото ниво на ученика и изобщо с куп занимания, за които старите учебници се оказват полезни. 

За добро или лошо, децата лесно забравят наученото в училище. Затова след лятната ваканция доста от тях изпадат в странната ситуация, в която да „преговорят“ материала от миналата учебна година често означава чисто и просто да го научат наново, но много по-бързо. Разбира се, това не е валидно за всички деца, но ако прецените, че вашето дете попада в тази категория, то би било разумно да не бързате да продавате старите учебници.

Ако решите да ги продадете, то тогава в този период можете да използвате алтернативни източници на информация, касаеща конретния учебен предмет. Такива са например библиотеките, достоверните интернет източници, както и самите учители по дадения предмет, които биха могли да ви насочат и да ви помогнат със съвет.  

  • В края на следващата учебна година

Разбирайте например, че това означава да продадете учебниците на детето си за 7-ми клас тогава, когато то завърши 8-ми. Имаме основания да смятаме, че това е най-разумния вариант за действие. Често учебните програми са създадени така, че в поредните учебни години даден набор от знания се допълва, надгражда и усъвършенства. Добре е детето ви да има достъп до учебниците си от миналата учебна година , било то и само за справка или за преговор на труден за него материал. 

  • След последното национално външно оценяване

Сиреч, след матурите. А те, в сегашната система на българското образование, не са дефицит – децата държат матури след 4-ти, след 7-ми, след 10-ти (по дигитални компетентности) и след 12-ти клас. 

Тоест – вие бихте могли да пазите учебниците на детето от класовете между двете матури, за да могат през това време да му служат за преговор и подготовка. Откровено казано, тази концепция е доста нереалитична и вероятно не особено ефективна. Познаваме родители, които са нейни поддръжници, но не бихме обобщили твърде убедено, че същото важи и за децата им. Обикновено обемът на учебниците за един клас е достатъчно впечатляващ. А когато видят на едно място учебниците си за пет поредни години, децата обикновено получават порив да закупят билет за кътче от света, което е възможн най-отдалечено от тази гледка. 

  • В края на образователната степен

Тоест – след 4-ти клас, когато детето ви вече има начално образование, след 7-ми, когато има основно, след 10-ти, когато има средно или след 13-ти (в някои техникуми и профилирани гимназии), когато има средно специално.

Тази опция страда от същия недостатък, от който страда и предишната – огромен обем, който по-скоро ще отблъсне детето, отколкото да му бъде от полза. В днешните времена на дигитализация на информацията и на лесен достъп до знание, подобни геройства са просто излишни.

Борсите за учебници – кои са те и къде можем да ги открием

В България функционират много борси за продажба и размяна на употребявани учебници – както на местно, така и на национално ниво. Едно бързо търсене в интернет веднага ще ви ориентира коя е най-близката до вас, коя предлага най-доброто съотношение между цена и качество на предлаганите услуги, както и какви са условията за покупка и продажба във всяка една отделна борса.

Много от борсите за учебници могат да приемат вашите предложения за пордажба на учебници и онлайн – чрез попълване на формуляр, в който ще трябва да посочите всички необходими подробности за учебниците, които искате да продадете. Те включват педмет, клас, издателство, година на издаване, автори и съставители, както и задължително – състоянието на учебника. Именно неговото състояние ще помогне на консултантите да определят неговата стойност и да я договорят с вас. Разбира се, това може да стане и на място в самата борса. 

Важно е да проверите условията за продажба на учебници, които варират (макар и не фрапантно) между различните борси. Проучете кога, на кого и как трябва да занесете учебниците, как и кога ще получите парите си, дали и какъв процент от продажбата ще остане за самата борса, както и дали има опция за замяна. 

Опцията за замяна е страхотна хрумка. Тя би могла да ви спести време и усилия, които бихте могли да вложите по-рационално. Като се замислите, кому е необходимо да продадете учебниците си, да вземете парите за тях, да ги похрачите и след това да отделите нова (приблизително същата) сума от бюджета си, за да отидете отново на същото или на подобно място, за да закупите нови учебници? Цялата тази суетня може да се редуцира до две прости действия – занасяте комплект стари учебници в борсата и взимате комплект учебници за следващата учебна година. Консултантите в самата борса ще ви помогнат да направите това възможно най-бързо, разумно и без риск за загуба на пари.

Онлайн продажба на учебници

Банално или не – фактите са факти. И най-безспорният факт сред всички е, че светът днес е онлайн. Интернет вече не е някакъв труднодостъпен лукс, а е буквално жизнена необходимост за огромна част от хората в активна възраст. В този ред на мисли, онлайн продажбата на старите учебници би могла да бъде дори по-бърза и ефективна от услугите, предлагани от борсата. 

Как да продадете старите уебници онлайн? Както си искате. Опциите са много, а част от тях са:

  • Чрез платформи за продажба на лични вещи втора употреба. Част от тях имат специално разработени подкатегории за книги, учебници и уебни помагала, които ще помогнат на потребителите да достигнат до вашата обява само с няколко клика на мишката.
  • Чрез социалните мрежи, като потенцилните възможности тук са безкрайни. Можете да публикувате обявата си в собствения си профил, а бихте могли да намерите и специални места в социалните мрежи, на които предполагате, че биха могли да бъдат събрани хора с интерес към такава обява. Това могат да са групи или страници с възпитаници на определено училище, групи на хора от определен набор, групи за майки или групи с образователна тематика.
  •  Чрез форуми – на определено училище, родителски форуми, форуми към образователни институции и т.н. Голяма част от форумната комуникация понастоящем мигрира към социалните мрежи, но ако сте част от подобно общество, можете да предложите учебниците и там.

Продажбата на старите учебници е изгодна по много начини – тя спомага за регулиране на бюджета, за грижата за природата и за разумното използване на наличните ресурси. Продавайки старите учебници на детето си, вие ще освободите пространство и ще получите средства за необходимите учебници за следващия етап на обучението, ще избегнете разхищението на хартия и ще направите срахотна услуга на друго дете, което ще закупи учебници на по-ниска цена.

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Her_Majesty_the_Mom
    Her_Majesty_the_Mom

    А всъщност какво правят родителите, които не продават старите учебници на децата си? Смисъл… Изхвърлят ли ги, за подпалки ли ги ползват, за домашен декор ли? На нас ни е още рано за училище, но не си представям друг вариант по който можем да процедираме като дойде време. Да се изхвърлят книги и учебници си е направо кощунство, предвид че май никак не са евтини, а за екологичната страна на въпроса да не говорим…

Вашият коментар