Тереза Алексиева

Какво е колело за баланс и какви са ползите му за развитието на детето? от Тереза Алексиева

icon Преглеждания: 3567
колело за баланс статия снимка (custom)

Ако неусетно сте достигнали до фазата “избор на велосипед”, то вие най-вероятно вече сте чували за колелата за баланс. Макар и да са нещо сравнително ново в производството на стоки за деца, всъщност колелата за баланс са изобретение, което предшества създаването на модерния велосипед.

Прототипът на колелото за баланс е създаден през 1817 под името “машина за тичане” и е бил изцяло предназначен за възрастни. През 2007 обаче, един баща преобръща тенденцията, като модифицира обикновен детски велосипед така, че да бъде лесно управляем от двегодишното му дете. 

Същият този баща се превръща в основател на компанията Strider Bikes, която успява да продаде над 700,000 броя от изобретението си само в рамките на няколко години. 

С днешна дата, колелата за баланс са едно от най-популярните превозни средства за малките колоездачи по целия свят. По-долу ще получите отговор на всички въпроси, които ви вълнуват като родител: какво представляват те, какви разновидности имат и как стимулират развитието на детето. 

Колелото за баланс: същност и устройство

Най-просто казано, колелото за баланс представлява колело без педали. Въпреки че има елементи като рамка, вилка, кормило, гуми и т.н., то не се задвижва посредством никакъв специален механизъм. Вместо това, за да се придвижват напред, децата просто се изтласкват с крака. 

Нещо повече: велосипедът за баланс няма помощни колела или други способи за стабилизиране. За да поддържа движението и изправената си позиция, детето следва инстинктивно да балансира стойката и равновесието си. Ето как някогашната “машината за тичане” придобива и своето ново, далеч по-подходящо име – “колело за баланс”.

Каква е препоръчителната възраст за използване на колело за баланс?

Най-правилния и логичен отговор на този въпрос намираме в блога на водещия производител Little Big Bikes: велосипедите за баланс са подходящи за деца от 18 месеца до 7 години. 

Иначе казано: ако детето ви вече може да ходи стабилно, шансовете му да използва балансиращо колело правилно и безопасно са повече от отлични. Този вид велосипеди са много по-ниски и много по-леки от традиционните детски колела, което улеснява управлението им дори от най-малките и най-неопитните. 

Ако ли пък карането на такъв вид велосипед доставя на детето удоволствие и забавление: горната граница във възрастта за използване може да бъде изключително висока. Все пак, нека не забравяме, че в началото на историята си, това изобретение е било предназначено ексклузивно за възрастни. Достатъчно е да намерите колело за баланс с подходящ размер и да оставите детето си да се развива и забавлява. 

Видове колела за баланс

Както знаете (или поне се досещате), велосипедите за баланс се предлагат в няколко отделни разновидности, които се различават по размер, устойчивост, качество и цена. Основните видове колела за баланс можем да групираме както следва:

Мини колела за баланс

Тази продуктова група е разработена специално за нуждите и спецификите на най-малките деца на възраст около и над една година. Те имат не две, а четири колела, така че запазването на равновесие да бъде по-лесно, а управлението на велосипеда – по-безопасно. Мини колелото за баланс минимизира риска от падане и е перфектен начин да гарантирате възможно най-адекватното и ускорено двигателно развитие за своя малчуган в ранна възраст.  

Класически колела за баланс

Стандартния велосипед за баланс има пластмасова или метална рамка, към която са прикрепени две колела – изработени съответно от пластмаса или гума. Металната рамка и гумените колела са категорично препоръчителни при засилена експлоатация на открито, докато рамката и гумите от пластмаса са по-леки, но и доста по-малко издръжливи по неравни терени. 

Класическите колела за баланс се предлагат в различни размери и модели, в зависимост от възрастта на детето. При избор е важно да обърнете специално внимание както на диаметъра на гумите, така и на височината и теглото на рамката. 

Дървени колела за баланс

Дървените колела за баланс се предлагат както в мини, така и в стандартни размери. Те са все по-широко предпочитана алтернатива сред родителите поради няколко причини. Преди всичко, това е високата им издръжливост и възможността да се ползват буквално от няколко поколения наред. 

Дървените колела за баланс гарантират също така перфектното съотношение между здравина и тегло – те са надеждни без да са прекалено тежки и стабилни без да са прекалено тромави. Не на последно място – дървените велосипеди са високо екологични, създават възможност за висока персонализация (като например гравиране) и нерядко са ръчно изработени, което им придава допълнителна стойност.

Други играчки за яздене и избутване

Ако изпитвате някакви резерви към класическото колело за баланс, съществува и една по-обрана опция, която можете да обмислите – това са играчките за яздене и избутване. По правило те почти винаги имат 4 колела и са напълно стабилни върху повърхността. Макар, че не стимулират баланса толкова добре, все пак те са значително по-малко предизвикателство за най-малките и често са важен етап от развитието им. 

Какви са ползите от използване на колело за баланс?

Според програмата за ранно игрово развитие BabySparks, карането на колело за баланс се нарежда в челните позиции по съотношение между приятно и полезно. Какво всъщност постига колелото за баланс, докато детето се движи и забавлява?

  • Развива координацията и двигателните умения като стимулира грубата моторика, вестибуларния апарат и умението за запазване на равновесие.
  • Заздравява мускулите и костите, като осигурява забавен начин за ежедневна активна игра на открито.
  • Подобрява ориентацията в пространството, в това число и адекватната навигация, като упражнява способността за заобикаляне и преодоляване на препятствия.
  • Ускорява времето за реакция и подобрява процеса по вземане на решения според динамично променящата се ситуация.
  • Дава независимост и гарантира свободата на детето да изследва заобикалящия го свят според своите собствени темпове и предпочитания.
  • Насърчава играта на открито, като по този начин подобрява психо-емоционалното състояние на детето във всички фази от развитието му.
  • Улеснява привикването към “истинско” колело. Статистиката сочи, че децата, които са използвали колело за баланс се научават да карат стандартен велосипед много по-бързо и с много по-малки рискове от опасни падания.

Не на последно място, колелата за баланс са също много удобни и практични за самите родители. Те са леки, малки и компактни – лесни за пренасяне и транспортиране както на къси, така и на по-дълги разстояния.

Екипът на Kidso.bg и Мамапедия напомня, че използването на предпазни средства при каране на колело, тротинетка, ховърборд или други превозни средства за деца е повече от желателно. Закупуването на подходяща каска и протектори ще минимизира риска от сериозни травми и ще направи играта на детето възможно най-сигурна и безопасна, особено когато то се намира на открито. 

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата

Вашият коментар