Тереза Алексиева

Какъв детски велосипед да изберем? от Тереза Алексиева

icon Преглеждания: 2810
Видео Текст
Bike Thumb (custom)

Време е да обърнем заслуженото внимание на негово величество – велосипедът. Това така магнетично, гениално и вълнуващо за децата приспособление, което е главен виновник както за достатъчно много велики детски спомени, така и за достатъчно много родителски микроинфаркти. 

Само допреди няколко десетилетия пред родителите и децата не съществуваха много богати опции, що се отнася до велосипеда и неговото използване – детето трябваше или да се научи да кара само своето Балканче или да си разбие главата опитвайки се. За добро или лошо, (смеем да допуснем, че за добро), нещата вече са доста различни. На пазара вече се предлагат велосипеди за всякакви възрасти, с всякакви опции и механизми за безопасност. Разнообразието е толкова пищно, че ние решихме да синтезираме най-важните моменти в избора на велосипед и да ви ги предоставим, за да можете да направите по-лесен, правилен и информиран избор.

В настоящата статия предстои да поговорим в подробности за видовете детски велосипеди, за тяхната защита от инциденти, стандартите за производство, цените, и най-вече – за правилния начин да изберем най-подходящия велосипед за своето дете.

Видове велосипеди и кой е най-подходящ за вашето дете

Както вече споменахме, производителите на детски велосипеди вече са изнамерили начини да посрещнат адекватно нуждите на всякакви видове малчугани. За да изберете правилния велосипед, вие трябва да вземете предвид няколко основни неща – възрастта на вашето дете, степента му на двигателна активност и физическо развитие, както и вида на терена, на който предимно ще бъде използвано колелото.

В следващите абзаци ще се спрем поотделно на различните видове колела, предлагани на пазара, като обсъдим подробно за какви деца са подходящи те, какви защити притежават, какви стандарти за качество покриват и какви са приблизителните ценови диапазони, в които се движат. 

Ще започнем в хронологичен ред според основния и най-прост критерий – възрастта на детето. За да стигнем от първото бебешко колело до онзи момент, в който детето ви гордо ще си поръча за рождения ден своя първи бегач.

Важно е да отбележим, че посочените по-долу възрасти са ориентировъчни и препоръчителни. Най-важно е преди всичко да се съобразявате с нуждите, спецификите и потребностите на собственото си дете – не избързвайте с нищо и не притискайте детето, уважавайте темповете му на развитие и не го сравнявайте с другите деца. Стига да е безопасно, всичко е индивидуално и допустимо. 

Триколки – за деца от 1 до 3 години

Триколката смело може да бъде наречена „първото колело на бебето“. Или поне – подобие на колело, но бебетата не знаят това. Тя всъщност представлява гениален хибрид между колело и бебешка количка и е много подходяща за периода, в който някои вече проходили бебета решават, че развозването в бебешка количка е под нивото им. Но въпреки това тяхно смело и категорично решение, те все пак все още са неспособни да преминават самостоятелно разстоянията, представляващи допустимия минимум, за да бъде едно излизане наречено „разходка“. 

Настъпването на този период е индивидуално при отделните деца. При някои може да се случи още преди годинката, а при други дори към втората годинка. Има разбира се и деца, които продължават да се чувстват комфортно в количките си дори след прохождането. Този вид деца обаче са една красива мечта, за която няма да говорим тук и сега, за да не се разчувстваме. 

В този критичен и съдбовен момент, когато и да настъпи той, родителят трябва да вземе решение как да се придвижва с това пораснало бебе така, че хем то да бъде щастливо, хем той да не получи дълготрайни увреждания на тялото и психиката, носейки подрастващия си наследник на ръце километри наред. Някои родители използват слингове и ергономични раници за бебеносене още от по-ранните месеци на бебето и те разполагат с добра, изтренирана алтернатива на количката. Макар, че де факто те също носят децата си, тежестта се усеща по друг начин, когато е разпределена правилно. Представете си например как усещате тежестта на една огромна пазарска чанта, която носите в ръцете си и как бихте усетили същата тази тежест, ако я носите в раница на гърба си. 

Ако оставим обаче настрана тези родители, то за останалите триколката е благословия и спасение. Различните видове и модели триколки са предназначени за деца с различна възраст и тегло, но обикновено се считат за подходящи и безопасни за деца над 12-18 месечна възраст. Разбира се, триколките за най-малките, като например моделът Hot Rock Blue на Lorelli и подобните на него, предполагат редица допълнителни екстри – сгъваема  поставка за крачетата, регулируеми позиции на облегалката, ергономичен дизайн и дишаща материя на тапицерията.

Триколките предполагат добър родителски контрол – моделите обикновено имат опция за заключване на кормилото и удобна дръжка за бутане, наподобяваща тази на бебешката количка. Така можете да създадете в детето една красива илюзия за „колело“, което вие всъщност управлявате еднолично, докато то е още твърде малко, за да се справи с управлението само. И все пак, всички тези „екстри“ подлежат на настройка, за да можете да дадете шанс на детето си да добие известна самостоятелност, когато е готово за това. Повечето триколки имат също така опция за возене с лице към родителя, което е предпочитан вариант сред много деца, особено когато са превъзбудени или несигурни. 

Някои модели триколки, като например моделът Полар на Chipolino са създадени така, че буквално да растат заедно с вашето дете. Макар че разполагат с всички гореизброени екстри за най-малките, с порастването на детето дръжката за бутане, предпазният борд и сенника биха могли да бъдат премахнати, така че триколката да стане подходяща и за по-голямо дете. Друго предимство на модела са помпащите се гуми, които предполагат по-меко возене, особено по неравни терени (и разбити тротоари). 

Според това с какво пространство за съхранение разполагате и дали пътувате често, можете да се спрете и на сгъваема триколка, като например моделът BMW на Chipolino. Тя е подходяща за деца над 18 месечна възраст, но се отличава както с компактните си размери в сгънато положение, така и с предимството, че също може да следва естественото развитие на детето. 

Що се отнася до цената, разумно е да предвидите около 150 лв. и 250 лв. за закупуването на добра триколка за вашето дете. Разбира се, пазарът е богат както на по-бюджетни, така и на доста по-скъпи модели. По-бюджетние обаче най-често не отговарят на всички стандарти за безопасност, докато по-скъпите най-често са просто… излишно скъпи. 

Всички модели триколки, предлагани в онлайн магазина на Kidso.bg са изработени от 100% безопасни материали и отговарят на всички български и европейски изисквания, а именно Европейският стандарт за безопасност БДС EN 71 Безопасност на играчки.

Велосипеди за баланс и триколки за деца над 3 години 

Тригодишното дете вече е един ураган от енергия и жажда за приключения, за когото бебешката триколка вече е по-скоро ограничение, отколкото забавление. Също като бебешката количка, бебешката триколка трябва да бъде заменена с нещо по-авантюристично и подходящо за променящите се нужди на детето. За тази възраст има няколко подходящи варианта на детско колело, сред които се открояват два основни.

Първата опция е колело без педали, или така нареченото колело за баланс. То е съставено от метална рамка, регулируема седалка, две гуми и кормило. Детето съответно се придвижва и спира чрез избутване с краката, защото този вид велосипеди нямат педали и спирачки. Този модел доказано развива баланса на детето и усещането му за координация – учи го да преценява дали, кога и защо е застрашено от падане, запознава го с механизмите за пазене на равновесие. Макар че защитата на детето от инциденти е сравнително доста ниска при използването на този вид колело, то все пак има свободата да експериментира със скоростта, позицията на краката, тръгването и спирането. Така по един безопасен начин то научава важни принципи, повишава двигателната си култура и изостря собствените си инстинкти за пребиваване в околната среда. Обикновено деца, които са използвали колело за баланс доста по-бързо и безпроблемно привикват както с карането на стандартно детско колело след това, така и с други видове физическа активност, изискваща по-умел контрол върху собственото тяло. 

Втората опция е велосипед-триколка, който обаче не бива да се бърка с бебешката триколка, за която говорихме по-горе. Той няма опция за родителско контрол, а всъщност представлява точно това, което веднага си представяме, когато чуем думата „триколка“ – детско колело с три гуми. За разлика от колелото за баланс, триколката има педали, посредством които детето се придвижва. Триколката не предполага риск от падане настрани, защото конструкцията й е изключително стабилна. В този ред на мисли, тя няма да развие толкова успешно чувството за баланс на детето, но пък за сметка на това ще му позволи да изпита първата си радост от действителното „каране на колело“. Макар и седалката да е ергономична и максимално безопасна, все пак ви съветваме да наглеждате отблизо вашето отроче, докато използва тази играчка, тъй като карането на колело не може (а и не бива) завинаги да бъде придружено от предпазни колани и пълна безопасност.

В зависимост от това на коя опция и конкретен модел ще се спрете, тази покупка ще ви излезе между 50 лв. и 150 лв., освен ако не решите да се възползвате и от двете опции. И все пак, почакайте да видите още колко видове детско колело ви предстои да закупите, преди да прибъзвате с необмислените решения.

Велосипеди за деца между 3 и 5 години

Както вече вероятно сте се убедили, вашето дете ще притежава много видове колела. Не се отчайвайте – това означава, че то се развива правилно и изпитва естествената потребност да става все по-добро в някои начинания, включително и в карането на велосипед. Велосипедите без педали са страхотни, когато си на 3, по след това ти просто имаш нужда от детско колело с помощни гуми

Това е истинско колело! С педали, верига, спирачки, скорости! Е, обикновено скоростта е една, веригата е с предпазител, а спирачките са с улеснено натискане и плавно спиране, но именно това прави този вид велосипеди перфектни за нуждите на вашия малчуган между 3 до 5 годишна възраст.

Освен, че вече е готово за координирани движения, по-голям баланс и контрол върху тялото си, детето между 3 и 5 години вече има и свое ясно изразено мнение и предпочитания относно някои въпроси, най-значимият сред които е например кои са най-епичните анимационни герои. Екипът на Kidso.bg е запознат с тенденциите сред населението между 3 и 5 години и е подбрал специална селекция от велосипеди с помощни колела на Dino Bikes, която е в състояние да удовлетвори изискванията на вашето дете по този въпрос. Хитови сред момиченцата, естествено, са колелетата с анимационни герои от Frozen, а пък сред момченцата – тези със супергероите от вселената на Marvel.

Атрактивният дизайн не е единственото предимство на тези велосипеди. Те имат също спомагателни аксесоари като звънчета, кошници, столчета за возене на играчки и приставки за шише с вода. Разбира се, всички тези екстри са подвижни и можете да ги прибавяте или махате от велосипеда в зависимост от предпочитанията на вашето дете. 

Всички си спомняме вълнението (тоест – всички, родени и израснали след периода на Балканчето) по въпроса кога ще махнем помощните колела от велосипеда. Тук отговорът е индивидуален според детето, но накратко бихме могли да ви кажем: когато си поискате. Помощните гуми, също както останалите аксесоари, са подвижни и можете да ги слагате и махате когато и колкото пъти ви хрумне. 

Естествено, много важно е да наблюдавате детето си, докато кара колело, било то и с помощни гуми. Велосипедите, които можете да закупите от Kidso.bg отговарят на всички задължителни стандарти за качество и безопасност, но за съжаление все още не е измислен стандарт, който да предпазва детето ви от падане. 

Що се отнася до цената – средното, което можете да очаквате да заплатите за велосипед с помощни колела е между 150 лв. и 250 лв. Разликата в цената се определя от някои подробности като размера на гумите, наличието на калници и други аксесоари.

Велосипеди за деца от 5 до 7 години

Този вид велосипеди са почти идентични като устройство и технически характеристики с гореописаните велосипеди за деца от 3 до 5 години. Единствената, но достатъчно важна разлика, е че те обикновено имат гуми с по-голям диаметър. Или по-просто казано: те са по-големи.

Дали и кога детето ви ще премине от по-малкия към по-големия модел колело ще решите вие, съобразявайки се с темпа му на развитие, височината и теглото, както и интереса към самото колело. Много родители правят грешката да пришпорват излишно или пък да отлагат ненужно този преход, защото се водят по фактори като развитието на чуждите деца, ориентировъчната възраст, посочена от производителя или собственото си субективно усещане за нещата. 

Колелото, както и всички останали детски аксесоари и играчки, са начин детето да се забавлява и да се чувства добре. Няма нищо задължително и нищо неотменно. Водете се по собственото си дете и не го качвайте на по-голямо колело, само защото е навършило 5 години. Както и обратното – ако детето ви се развива по-бързо физически, ако е по-едро и е готово за по-голям велосипед, не спъвайте развитието му, само защото някъде пише така. 

Единственото задължително нещо при карането на велосипед е правилното обезопасяване на детето, за което предстои да поговорим малко по-подробно.

За безопасното каране на велосипед

Когато детето ви е вече достатъчно голямо и кара детско колело със или без помощни колела, отговорност на родителя е да подсигури неговата безопасност. То вече не е завързано с обезопасяващите колани на бебешката триколка и инцидентите вече не са просто някаква вероятност от далечното бъдеще. 

Важно е първо да обясните на вашето дете, че носенето на предпазни аксесоари е задължително, както и защо точно е задължително. Намерете правилния подход и бъдете както подробни и търпеливи в обясненията си, така и пределно категорични. Поставянето на предпазни аксесоари може да спести на вас и вашето дете както простите охлузвания, така и доста по-тежки и неприятни наранявания.

Най-важният обезопасителен аксесоар е каската. Изберете каска, която е подходяща за възрастта на вашето дете и подхожда на вкуса му. Можете дори да я изберете с негова помощ – нека то да я хареса и да я носи не само по задължение, а и с истинско желание.

Освен каската, ще трябва да се снабдите също и с качествени наколенки и налакътници. Докато каската предпазва от удари и сериозни наранявания на главата, наколенките и налакътниците ще спестят на детето ви много охлузвания и отворени рани, които определено не са особено приятно изживяване. Можете и тук да приложите гореспоменатата тактика, която впрочем е и универсална и доказано работеща във всички сфери на детското отглеждане – дайте на детето избор. Може да е много малък и незначителен за вас избор: сини или червени налакътници искаш; с кой анимационен герой предпочиташ да са; първо лакътниците или първо наколенките ще си сложиш? Така вие предварително предопределяте решенията на важните въпроси, но оставяте детето също да участва във вземането на решения, които пряко го касаят. Това му помага да се чувства отговорно, уважавано и значимо, а на вас спестява неприятните спорове и тръшкане. Поне в повечето случаи. 

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Her_Majesty_the_Mom
    Her_Majesty_the_Mom

    Всички велосипеди имат размери в инчове. Има и приравнителна таблица колко инча на каква височина на детето съответства. Ето това, което аз знам:
    12‘‘ за ръст 80-100 cm;
    14‘‘ за ръст 90-115 cm;
    16‘‘ за ръст 105-120 cm;
    18‘‘ за ръст 115-130 cm;
    20‘‘ за ръст 120-135 cm;
    24’’ за ръст 120-140 cm;
    Има още едно правило за мен – колкото е по-малко детето, толкова по-просто трябва да е колелото. Не очаквайте, че ако първия велосипед на детето Ви има 36 скорости, амортисьори и дискови спирачки детето ще кара по-добре или ще се научи да кара по-бързо. За детето това е игра, а не тренировка.
    Ако велосипедът ще го возите често с кола се интересувайте от модели, които са по-леки или такива, които лесно им се маха предната гума и подобни.
    Инвестирайте в по-качествен и по-скъп велосипед след като се уверите, че детето Ви има траен интерес към колоезденето.

Вашият коментар