Като основен естествен източник на витамин D, слънчевите лъчи помагат за правилния растеж на костната и мускулната тъкан при бебетата. И все пак – свойствата и действието на UVA и UVB лъчите са далеч от безопасни, особено когато говорим за най-малките и най-нежните.
Бебешката кожа е много по-тънка и по-чувствителна от тази на възрастните и рискът да изгори е много по-голям. Слънчевото изгаряне може да доведе до дехидратация, инфекции, обриви и други видове неприятни проблеми – както в краткосрочен, така и в дългосрочен план.
Ето защо, специалистите по детско здраве са категорични и единодушни – към защитата от вредните ултравиолетови лъчи трябва да се подходжа с нужното внимание и отговорност.
През лятото, бебето трябва да е с подходящи дрехи, да се избягват плажът и разходките в горещите часове на деня и не на последно място – да се погрижите за ефективната слънцезащита на кожата му с подходящ крем.
Какви видове специализирана слънцезащита за бебета и малки деца съществува? Кои марки заслужават доверието ви, как да изберете правилния продукт и как да го използвате правилно и безопасно? Открийте отговорите в следващите редове.
Какви видове слънцезащитни кремове можете да използвате за бебе?
За качествена защита на бебешката кожа, класическият слънцезащитен крем за възрастни не е нито подходящ, нито безопасен. Поради спецификите на състава си, той може да причини различни раздразнения и алергични реакции.
Или иначе казано: за да предотвратите не само слънчево изгаряне, но и кожни проблеми, нужно е да използвате специални слънцезащитни кремове за бебета.
Най-общо те се делят на стандартни (с химически състав) и механични.
Стандартни слънцезащитни кремове (химични)
Като съставки в химичните слънцезащитни кремове най-често се използват оксибензон, октиноксат, хомосалат, авобензон и др., служещи за абсорбиране на слънчевите лъчи.
Предимства:
- Попиват в кожата бързо и ефективно.
- Обикновено са водоустойчиви.
Недостатъци:
- Прекомерната им употреба може да причини дерматити и алергии при по-чувствителните типове кожа.
- Започват да действат около 20 минути след нанасяне.
Макар и концентрацията на химикали в този вид продукти да е стриктно регламентирана и дерматологично тествана, при деца под 3-годишна възраст употребата трябва да е в малки количества и повишено внимание.
Механични слънцезащитни кремове
Механичните слънцезащитни кремове за бебета се наричат още “минерални”, защото са създадени на минерална основа.
Предимства:
- Съдържат естествени абсорбатори на UV лъчи като титаниев диоксид и цинков оксид.
- Не проникват в кожата, а образуват защитна бариера върху нея, блокираща ултравиолетовите лъчи.
- Започват да действат непосредствено след нанасяне.
Недостатъци:
- Не се разнасят лесно и могат да оставят бели следи по цветни и тъмни бебешки дрехи.
За какво да следим при избора на слънцезащитен крем?
При избора на слънцезащитен крем за бебе има няколко критерия, които е добре да имате предвид.
Вид на защитата
На пазара могат да се открият различни слънцезащитни продукти, блокиращи UVA лъчите, UVB лъчите, или и двете. При всички положения е препоръчително да се спрете на комбинирана защита, която блокира едновременно UVA и UVB слънчевите лъчи.
Възраст на детето
В самото начало се уверете, че слънцезащитният продукт е предназначен специално за бебета и деца. Съобразете продукта с месеците и годините на детето, както и с конкретните му нужди, защото може да се окаже неефективен или да предизвика нежелани реакции.
На етикета на продукта за бебета е изписано 0+, но обикновено излагането на слънце на бебета до 6-месечна възраст и използването на слънцезащитен продукт не се препоръчва, освен в извънредни ситуации.
Състав на продукта
Дори да са предназначени за деца, редица слънцезащитни продукти могат да крият определени рискове.
За да ги сведете до абсолютен минимум, можете да следите състава и да избягвате алтернативи, в чийто състав влизат:
- Оксибензон – вещество, което може да предизвика нежелан хормонален ефект.
- Изкуствени аромати и парфюми – могат да доведат до алергична реакция и раздразнения.
- Цитрусови етерични масла – понижават устойчивостта на клетките към UV светлината.
- Парабени – доказано повишават риска от развитие на злокачествени образувания.
Слънцезащитен фактор
Каква слънцезащита ще осигури кремът, зависи от фактора или SPF, който е посочен на опаковката. Вариациите на този индекс са от 2 до 100 единици.
Например, крем със SPF 30 единици защитава кожата 97%, а с 50 – 100%. Така че разликата не е голяма и спокойно можете да използвате кремове с SPF 30 до 50 SPF за бебета и деца до 3г.
Някои специалисти съветват за бебета с по-светла кожа да се използват продукти с 40-50 SPF, а за деца с по-тъмна кожа – с 15-30 SPF.
Водоустойчивост
Това е много полезно предимство на кремовете, особено за деца, които много често влизат във водата.
Обикновено на етикета на продуктите е изписано за каква водоустойчивост става дума – в продължение на 40 мин., 80 мин. и др.
Все пак – съветваме ви да не разчитате на 100% ефективност на продукта след престой във водата и да нанесете нов слой, ако слънцето е силно.
Кои марки предлагат добри слънцезащитни кремове за бебе?
На пазара ще откриете бебешки слънцезащитни продукти от различен тип – кремове, спрейове, лосиони, млека и др. Кой тип и кой начин за нанасяне ще изберете, зависи от предпочитанията ви. Ако обаче детето ви е с чувствителна кожа или страда от алергии, по-леката формула на минерален крем е по-подходяща.
Някои от най-добрите предложения за качествени, безопасни и ефективно действащи продукти са тези на марки като –
Eucerin
Кремовете на марката предоставят висока UVA и UVB защита. Попиват бързо, не оставят следи и са посочени от производителя като притежаващи свойството да възстановяват ДНК на кожата.
Garnier
Продуктите за деца на френската марка защитават максимално от ултравиолетовите лъчи. Поддържайки високия стандарт на бранда, те не съдържат аромати, парабени и оцветители. Произведени са в съответствие с най-високите стандарти за качество и безопасност и се предлагат в разновидности за различни възрасти.
Бочко
Българският бранд Бочко предлага слънцезащитни продукти за бебета с филтри, защитаващи в пълна степен от UVA и UVB лъчите. Обикновено кремовете на марката са водоустойчиви. Съдържат витамин Е, който подпомага защитната функция на кожата, докато пантенолът стимулира регенерирането й.
В kidso.bg ще откриете слънцезащитни продукти на „Бочко” от типа на крем, спрей и мляко.
La Roche-Posay
Френската марка е известна с оригиналните си и качествени продукти. За деликатната бебешка кожа, нейните слънцезащитни кремове с оптимален SPF 50+ предлагат повече от отлична защита. Формулата им е патентована филтърна система, която е обогатена с термална вода La Roche-Posay за хидратация и успокояване на кожата.
Bioderma
Бебешките продукти на марката са с висока слънцезащита, като същевременно активират защитните сили на бебешката кожа. Те са без аромати и са водоустойчиви, като не оставят мазен слой и бели следи. Производителят предлага и минерален флуид за бебешка кожа, склонна към алергии към химични филтри.
Nivea
В своите слънцезащитни кремове за бебета, германската марка с традиции в производството на продукти за кожата, прилага иновативна формула със съставки, които едновременно защитават и подхранват. В kidso.bg може да изберете слънцезащитен лосион или спрей, които са с доказано качество, без оцветители и парабени.
Mustela
Слънцезащитата за бебета на марката Mustella е резултат на повече от 10-годишни проучвания. Серията от продукти са в висока UV защита, а лосионите за лице и тяло могат да се използват безопасно и от няколкомесечни бебета.
Текстурата им е почти невидима и лека. Адаптират се към всякакъв тип кожа, включително атопична и суха. Продуктите на Mustela са водоустойчиви и хипоалергенни, не съдържат алкохол, парабени и аромати.
Vichy
Защитата на кремовете Vichy е много висока – 50 SPF. Минералният състав предпазва клетките от влиянието на химическите агенти. Продуктите са хипоалергенни и не съдържат парабени и аромати, а вместо това са обогатени с термална вода Vichy за допълнителен успокояващ ефект.
Sebamed
Продуктите на Sebamed осигуряват тройна степен на защита и 98% UVA абсорбация на вредните слънчеви лъчи. Те са създадени по иновативна формула с Hydro-Fructol. Съдържат витамин Е, неутрализиращ свободните радикали, и провитамин В5, регенериращ клетките на бебешката кожа.
Формулата е допълнително обогатена с овлажняващ комплекс за хидратиране с продължителност до 24 часа. Водоустойчиви са и не съдържат парабени, акриламиди и алкохол.
A-Derma
Френската марка се фокусира най-вече върху продукти за грижа за уязвима кожа, използвайки като основна естествена съставка овес. Бебешките слънцезащитни кремове на A-Derma подсилват устойчивостта на кожата чрез вложената иновация на основата на масло от кълнове на овес.
Нивота на UV защита е високо – SPF 50+. Продуктите не съдържат цинамат, октокрилен, парабени, алкохол или феноксиетанол.
Uriage
Марката разработва слънцезащитни бебешки кремове от минерален тип. Формулата на продуктите защитава едновременно от UVA и UVB лъчите.
Термалната вода в съдържанието улеснява създаването на бариера между кожата и вредните лъчи. Включени са и витамините С и Е за допълнително успокояване и хидратиране.
И други
Други надеждни марки, от чиито продукти може да избирате слънцезащитен бебешки крем, са например:
- La Roche
- Bubchen
- Weleda
- Avene
- Cerave
- И др.
Ако бебето ви страда от алергии или екзема, препоръчваме да се насочите към специализирани марки като Uriage, Cerave, Neutrogena или Aveeno. В такива случаи, винаги търсете съвет и консултация с дерматолог, който би могъл да ви предложи възможно най-подходящото решение за индивидуалния ви случай.
Кога и как да нанасяте слънцезащитен продукт?
Дори да изберете най-подходящия слънцезащитен продукт за бебето си, трябва да знаете кога и как да го нанасяте правилно, за да има желания ефект. Задачата ви е много отговорна, затова е добре следвате някои основни препоръки.
Кога се нанася слънцезащитен крем?
Нанася се в следните диапазони :
- 20-30 мин. преди излагане на слънце
- След всяко влизане във водата
- На всеки 2-3 часа при престой навън
Какво количество крем да нанасяте?
При бебета до шест месеца
На тази възраст както директното излагане на слънчева светлина, така и нанасянето на слънцезащитни продукти крият рискове. Най-доброто решение е да избягвате и двете, когато това е възможно.
Ако все пак изникне ситуация, в която трябва да използвате слънцезащитен продукт, използвайте много малко количество, колкото костилка от кайсия. Нанесете по откритите части на тялото, включително лицето, ушите, горната част на дланите и стъпалата.
При бебета и деца над 6 месеца
Когато детето вече е по-голямо, можете да нанесете съответно и по-голямо количество върху всяка зона, изложена на пряка слънчева светлина.
Не забравяйте да се придържате към специализирани продукти за деца, заради техните безопасни и максимално хипоалергенни формули.
Допълнителни инструкции за безопасност
За да сте уверени, че ще се възползвате от ползите на слънцезащитните продукти, без да страдате от недостатъците, следвайте няколко основни правила:
- Ако употребявате нов продукт, първо го тествайте върху малък кожен участък от вътрешната част на китката и продължете, ако подейства добре. В противен случай, изберете продукт за чувствителна кожа, друга марка или друг тип слънцезащита.
- Не използвайте едновременно слънцезащитен крем и репелент против насекоми. Репелентът се слага веднъж, а кремът против слънце се нанася повторно за по-голяма ефективност.
- За да сте напълно сигурни, че сте направили всичко възможно да защитите бебето си от слънцето, комбинирайте слънцезащитния крем и с други методи.
- Нека детето да пие повече течности, за да избегнете обезводняването, и да стои на сянка от 10 до 16.00ч, когато слънцето е най-силно. Ако се налага да излезете с него, му осигурете сянка.
- Обличайте детето с леки, светли и дишащи дрехи.
- Слагайте му шапка и очила с UV защита.
- Нанасяйте слънцезащитен крем и по ушите и вратлето, ако шапката не ги покрива.
Не на последно място – винаги пазарувайте от надеждни и оторизирани търговци, които могат да гарантират за качеството и произхода на предлаганите продукти.
Екипът на Kidso.bg и Мамапедия ви желае слънчеви дни и слънчеви емоции!
Коментари на читатели