Д-р Захаринка Гочева

Коклюш или “магарешка кашлица” – какво е и как се лекува? от Д-р Захаринка Гочева

icon Преглеждания: 6400
Видео Текст
Kokljush (custom)

Коклюш или “магарешка кашлица” – какво е и как се лекува?Коклюшът, за съжаление, е все още често срещано явление  в България в сравнение с други западни страни. Той е остра бактериална инфекция, която се причинява от бордетела пертусис. 

След въвеждането на масови имунизации през 1957-59 г. в България е намалял значително, но все още, благодарение на

антиваксърите, се разпространява в нашите географски ширини.

Той е много тежко заболяване, започва обикновено като вирусно заболяване, с втрисане, болки по ставите, болки в гърлото, ниска температура и кашлица, която първоначално започва като леко покашляне, а след това се засилва лавинообразно. Понякога лавинообразното засилване може да стане чак след седмица или две, когато човек вече очаква да оздравее неговото детенце или той самият, тогава всъщност се разразява пълната клинична картина на коклюша.

Той много прилича на обикновените ларингити, за които говорихме, но с много по-тежка клинична картина. Всъщност кашлицата, когато започне, тя е мъчителна, до посиняване, до припадък, до гърчове. Поради продължителните пристъпи при коклюш мозъкът на детето много често остава без достатъчно кислород, затова може да се стигне до гърчове и до трайни увреждания на мозъчната тъкан.

За съжаление този втори стадии, за който говорим – с продължителната кашлица и с мъчителните пристъпи, започващи първоначално по-често нощем, а след това и през деня – може да продължи два, три, даже до шест месеца. Много често в нашите времена, когато се знае, че повечето деца са имунизирани, не се взимат достатъчни мерки, тоест се мисли за всичко друго, но не и за коклюш. Затова уврежданията могат и да бъдат по-трайни при дечицата.

Нещо, което е изключително важно е, че стадият на оздравяване също е продължителен. След тези два, три, четири, до шест месеца, може да има остатъчна кашлица и остатъчни пристъпи, които да затрудняват живота на вашето дете и посещението му на детска градина или на училище. Предприема се обикновено антибиотично лечение. Може да се лекува с макролиди разбира се, от групата на азитромицина, кларитромицина, еритромицина, но за съжаление те не дават кардинално решение. Ние ги използваме, за да можем всъщност да предотвратим разпространението  на заболяването и евентуално да намалим страничните ефекти, тоест да няма толкова усложнения при самото детенце, което е заболяло. Не можем да кажем, че кардинално унищожаваме причинителя на коклюша с тях. И тъй като продължителността е голяма, това пречи на нормалното развитие и нормалния живот на малките дечица.

Лечението е в домашни условия при по-големите деца, както споменах, с антибиотици, с много инхалации, с антиалергични, а в краен случай могат да се прилагат и кортикостероиди. 

Но при деца, които са от нулева до една годишна възраст, задължителна е хоспитализацията поради честите смъртни случаи при тях. Заради незрялата имунна система, заради малките въздухоносни пътища, които лесно се запушват от надутата лигавица при коклюшна инфекция.

Предпазването от коклюш е с ваксини. Те се включват в комбинираните ваксини, които досега споменах; започват се от втория, четвъртия и шестия месец. Реимунизацията се поставя между годинка и две годинки – тоест трябва да е минала една година след третата ваксина, за да се направи реваксинацията и последният прием за коклюш е на шест годишна възраст, преди да тръгне вашето детенце на училище. За съжаление тя не дава 100% гаранция, че детенцето няма да се разболее, но все пак тези дечица, които са имунизирани, при тях не настъпват усложнения. Клиничната картина е много по-лека и много по-бързо оздравяват. 

Всъщност коклюшът по народному го наричат „магарешка кашлица“ именно поради странния звук, който се издава при кашляне, който наподобява магарешки рев. Има поверия, че се лекува с магарешко мляко. 

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Parent-love
    Parent-love

    Преди някой да ме е изял с парцалките, да започна с факта, че не съм против ваксините и че имузационният календар вкъщи ни е пълен, включително и моя – с всички имунизации и реимунизации през годините. ОБАЧЕ, все пак. Детето на наши съседи се зарази с коклюш след ваксинация. Оказа се, че лечението не е много трудно, но виж диагностиката… Обиколиха половин София, лекуваха детето за алергии, за астма, за ларингит и за какво ли още не, докато то горкото щеше да умре от кашляне. Накрая една имуноложка се сети каква може да е работата, потвърди диагнозата и лекува детето правилно. Та – ваксините са нещо хубаво и ги слагайте, но ако детето почне да кашля неконтролируемо след това, имайте едно наум какво може всъщност да се е случило.

Вашият коментар