Освен с хомеопатия, много е важно да помагаме в случаи с COVID инфекция, както и да профилактираме такива с ароматерапия. Всички етерични масла в по-голяма или в по-малка степен, но всички имат изразено антисептично, противомикробно действие. Голяма част от тях имат и противовъзпалително действие, което ги прави още по-подходящи за приложение.
Най-често в моята практика аз прилагам, не само при COVID инфекция, ни и при всякакви вирусни инфекции, етерични масла от лимон, портокал, чаено дърво с манука и канука, от карамфил, а при склонност към наслагване на бактериални инфекции – много добро етерично масло е това от мащерка. Също така етерично масло от евкалипт – изключително мощен противовирусен ефект.
Бихме могли да прилагам етеричните масла по най-различен начин, бихме могли да ги прилагаме за инхалация, бихме могли да ги използваме за масаж, като втривaме по няколко капки с някакво основно, базово масло, да кажем с олио, зехтин, кокосово масло и бихме могли да втриваме в областта на стъпалата, в областта на китките, където има пулс, в областта на гръдната кост, ако имаме дихателно възпаление или в областта на шията, ако имаме възпаление на гърлото.
Аз лично препоръчвам на родителите на често боледуващи деца, профилактично да използват следните капки за нос: към пет-шест капки чаено дърво с манука и канука да прибавят 10 мл. зехтин и от така приготвения разтвор два-три пъти дневно да капват две-три капки във всяка ноздра. От една страна, зехтинът създава защитен филм върху лигавицата, който пречи на захващането към нея на всякакви вируси, включително и COVID.
От друга страна прибавянето на етерично масло с манука и канука има изразен антисептичен ефект – това е етерично масло, което убива в голяма част вирусите и бактериите, с които ние влизаме в контакт. Освен това, етеричното масло от чаено дърво с манука и канука има и противоалергичен ефект, така че допълнително знаем, че при децата понякога инфекциозните заболявания се усложняват с алергична реакция, така че допълнително основание е да мислим в тези случаи точно за това етерично масло.
Бихме могли, също така, по една капка етерично масло от чаено дърво с манука и канука или една капка лимон или една капка портокал, да капнем върху четката с пастата за зъби, която е предварително намокрена и така детето да мие зъбите.
Така се дезинфекцира другата входна врата за вирусни инфекции – устната кухина. Значи, чрез капките дезинфекцираме нослето, а с миенето на зъби с чаено дърво с манука и канука или с лимон или с портокал дезинфекцираме пък устната кухина, така че това също е силно препоръчително в период на опасност от инфекция.
Разбира се, ако става въпрос за по-крехко и често боледуващо дете, винаги ще бъде от полза да се приемат и хранителни добавки, стимулиращи имунната защита, каквито са тези, съдържащи витамин Ц, витамин Д, каротин, цинк, селен. Много от тези хранителни добавки съдържат и екстракти от ехинацея, саменто, котешки нокът или пък женшен или гъбата рейши, така че на нашия пазар има множество хранителни добавки, с които бихме могли да засилим имунната защита на детето.
В същото направление действат медът и пчелните продукти, особено клеевата тинктура. Да не забравяме за куркумата, за джинджифилът – те са също много полезни, когато става въпрос за подсилване на противомикробната защита на организма.
Не на последно място, бих препоръчал и йога. Йога действа добре на организма като цяло и в следствие на това, ако се заразим прекарваме инфекцията по-леко, но има и специфични практики, с които стимулираме и имунната си защита или пък напротив – ако нямаме чак толкова нужда да стимулираме имунната си защита а да намалим възпалителният процес имаме и такава опция.
И най-елементарното което мога да покажа е ако си запушим лявата ноздра и започнем да дишаме само през дясната ноздра – по този начин стимулираме имунната си защита, тъй като за нея отговаря лявото мозъчно полукълбо. Ако пък се опасяваме, че имунната защита е прекалено силна и може да се получи така наречената цитокинова буря, тоест да настъпят сериозни последствия вследствие на тази свръхактивна имунна защита, тогава пък запушваме дясната ноздра и дишаме само през лявата.
Идеята е, че за противовъзпалителната защита отговаря дясното мозъчно полукълбо. Знаем, че е на принципа на кръстосаните връзки – за лявата страна на тялото отговаря дясното мозъчно полукълбо, а за дясната страна, включително и за дясната ноздра, отговаря лявото мозъчно полукълбо. По този начин, използвайки една много елементарна дихателна практика, в зависимост от това какво целим, бихме могли да стимулираме имунната или противовъзпалителната си защита.
Коментари на читатели