Може би сте забелязали, че по време на бременността косата ви е била по-гъста от обикновеното. След това обаче е започнало рязко падане на коса и месец след раждането тя съвсем изтънява.
Това неприятно явление, известно като косопад след раждане, особено много тревожи родилките.
Но всъщност нямате повод за притеснение – просто косата ви се връща към обичайния си цикъл на растеж след промените по време на бременност.
Това е напълно нормално и временно явление, свързано с раждането.
Какви хормонални промени се случват по време на бременността
От момента, в който забременее, до седмици след раждането, в тялото на жената настъпват ускорени хормонални промени. Бременността може да окаже сериозно влияние върху тялото ви, тъй като хормоните ви работят, за да създадат нов човек.
Първи триместър
През първия триместър от бременността промените са най-ясно изразени. Обемът на кръвта се увеличава, имунната система се променя, за да защити плода, и в кръвта ви се надига цяла буря от хормони.
Когато забременеете за първи път, прогестеронът и естрогенът – хормоните, които са част от нормалния ви менструален цикъл – се повишават драстично и започва да се произвежда нов хормон, който е специален за бременността. Той се нарича човешки хорион гонадотропин.
Заради тази буря от хормони в тялото, бременната жена започва да чувства дискомфорт – гадене, повръщане, умора.
Втори триместър
Вторият триместър е известен като „най-добрият триместър“, защото около 13-та седмица много жени започват да се чувстват отново хора.
През този период гаденето започва да се разсейва, забелязват се и други промени. Нивата на естроген и прогестерон продължават да се увеличават, за да помогнат за така желания растеж на бебето.
Но тези хормони също така стимулират меланоцит-стимулиращия хормон. Някои жени може да получат кафяви или сиви петна около лицето, бенките и луничките им потъмняват. Може също да забележите, че се появява тъмна линия, която върви нагоре по корема, наречена linea nigra, и зърната ви потъмняват, заедно с по-изразените бенки и лунички.
За щастие, обикновено всичко това изчезва след раждането.
Растежа на косата ви може да се увеличи на този етап благодарение на същите естрогенни скокове.
Трети триместър
През третия триместър вашето бебе започва да трупа килограми и тялото ви увеличава някои от хормоните, от които ще се нуждае след раждането.
Естрогенът и прогестеронът достигат своя връх около 32-та седмица, като нивата на естроген стават шест пъти по-високи, отколкото преди бременността.
През този триместър може да забележите подуване около глезените и краката. Въпреки че това може да е свързано с лимфната система, естрогенът също играе роля, тъй като индиректно участва в синтезирането на хормон, свързан със задържането на сол и вода.
През този триместър косата продължава да е в перфектно състояние – плътна, гъста и почти без падащи косми.
Защо косопадът след раждане е толкова често срещано явление?
Причините за прекомерното окапване на косата след раждането обикновено се дължат на хормоналните промени в тялото.
Докато сте бременна, нивата на естроген, прогестерон и други хормони се повишават драстично. Това голямо количество хормони предизвиква бърз растеж на косата, а косъмът става по-здрав и по-дебел.
След раждането обаче нивата на хормоните ви падат драстично, особено на естрогена. И това кара по-голяма част от космите ви от обикновена да преминат във фазата на покой или „телоген“, което води до спад в растежа на косата и увеличаване на косопада, известно като телогенен ефлувиум.
Telogen effluvium компенсира допълнителния растеж на косата, на който сте се радвали по време на бременност, и е напълно нормално да загубите много коса в месеците след раждането.
Кога започва и колко време продължава косопадът след раждане?
Забелязваният силен косопад след раждане обикновено започва от 2 до 4 месеца след раждането на вашето бебе. Но ако кърмите, може да не започнете да губите косата си веднага, тъй като хормоните ви остават на по-високо ниво.
Нормално е да падат до 100 косъма на ден, но може да започнете да забелязвате загубата на коса повече от обикновено, когато:
- При ресане намирате повече косми в четката.
- Вземате душ и видите повече косми в сифона на пода.
- След ставане от леглото остават повече косми по възглавницата ви.
Понякога хората с телогенен ефлувиум също забелязват, че кожата на главата им (скалпа) е нежна или чувствителна. Но това не е причина да имате сърбеж или обрив.
Има ли значение дали кърмите или не?
Когато говорим за косопад след раждане и кърмене, неизменно изниква въпросът дали ако оставим бебето ни да се храни с майчина кърма по-дълго време, това ще се отрази на външния ни вид.
Установено е, че кърменето не причинява и не предотвратява загубата на коса след раждане. Но тъй като хормоните ви може да не спаднат толкова бързо след раждането, ако кърмите, има някои доказателства, че следродилният косопад може да се забави.
Важно е да консумирате достатъчно белтъчини с храната си, докато кърмите, защото ниските им нива също могат да допринесат за загуба на коса.
Количеството желязо, от което се нуждаете, обикновено е по-ниско, отколкото по време на бременност. Това продължава докато цикълът след раждане не започне отново.
Но ако сте загубили много кръв по време на раждането, вашият лекар може да препоръча да започнете да приемате добавка на желязо.
След колко време можете да очаквате възстановяване на косата?
Загубата на коса едновременно с всички емоции от бременността и раждането на бебето със сигурност ще ви разстрои и вие с нетърпение ще очаквате да започне истинското възстановяване на коса след косопад.
При всяка жена този период е различен, но бъдете сигурни, че това няма да продължи вечно.
Телогенният ефлувиум обикновено започва няколко месеца след раждането и може да продължи от около 6 седмици до 6 месеца. В повечето случаи обаче косата ви ще се върне към нормалния си цикъл на растеж в рамките на 1 година.
Добра идея е да говорите с лекар, ако косата ви не се върне към обичайната си гъстота след 1 година. Понякога загубата на коса след раждането може да продължи до 15 месеца, но лекарят може да поиска да провери дали няма и други причини за косопад.
Видове косопад
Освен косопада след раждане, съществуват още видове косопад според причината за възникването. И при жените, и при мъжете в повечето случаи става въпрос за косопад на хормонална основа.
Най-често срещаният вид косопад е андрогенната алопеция. Тя се причинява от дисбаланс на дихидротестостерон или DHT. Този хормон е подобен по структура на тестостерона, но е значително по-мощен.
DHT се прикрепя към рецепторите на космените фоликули. Това води до свиване им и те не могат да поддържат растежа на косата и тя започва да пада. Този ефект става по-сериозен с повишаване на нивата на DHT.
Увеличение на DHT потенциално може да се причини от менопауза, стрес, проблеми с щитовидната жлеза и пр.
Добре е да се знае, че важен фактор е генетичната чувствителност към DHT. Някои хора имат висок DHT, но нямат загуба на коса. Други може да имат минимални нива на ДХТ и въпреки това да получат косопад.
Различните типове косопад могат да бъдат също така:
- Alopecia areata (кръгова алопеция) – причината най-често е автоимунна. Имунната ни система започва да произвежда антитела срещу някои от космените фоликули, разпознавайки ги като чужди, и космите започват да падат на определени места по тялото.
- Alopecia totalis също е автоимунно заболяване. При него напълно липсва растеж на всички косми по тялото.
- След някаква травма може да се получи и посттравматична цикатрициална алопеция.
- Космените фоликули могат да бъдат увредени механично, при изгаряне или в резултат на патологичен процес.
- Тракционната алопеция се наблюдава се при хора, които имат неконтролируемо желание да отскубват косми по тялото си. Тази зависимост може да се предизвика и ако постоянно сплитате косата си на много стегната плитка.
- Сред видовете косопад е и вродената алопеция, както и така нареченият старчески косопад.
Можете ли да минимизирате щетите за косата си и как?
За повечето жени е много разочароващо да загубят по-гъстата си коса, на която са се радвали по време на бременност. Затова най-често задаваният въпрос е как да спрем косопада.
Но въпреки че не можете да предотвратите неприятното падане на коса след раждането, има неща, които можете да направите, докато чакате коката ви да се върне към нормалното си състояние.
Ето и някои съвети:
- Използвайте на шампоан за обем, за да направите косата си по-плътна и гъста.
- Можете да потърсите в аптеките и специален шампоан против косопад след раждане. Продават се и витамини за косопад след раждане, но за тях най-добре е да се посъветвате с лекар.
- Снабдете се с балсам за фина коса и го нанасяте само върху краищата на косата си.
- Избягвайте „кондициониращи шампоани“ и „интензивни балсами“ – те ще бъдат твърде тежки за вашата възстановяваща се коса.
- Може да прибегнете и до алтернативна терапия против косопад като домашна маска например.
Може да се наложи да опитате няколко продукта, преди да откриете вашия шампоан, който ви действа най-добре. Може също така да опитате различна прическа, за да прикриете косопада или изтъняването на косата след раждане.
По-късата прическа може да помогне на косата ви да изглежда по-гъста. А е и по-практична, докато се грижите за новороденото.
И не забравяйте, че след като косата ви се върне към нормалния си обем, ще трябва да се грижите за нея така, както сте я поддържали преди бременността.
Косопадът при жените може да се лекува и с лекарствени медикаменти, особено когато е на хормонална основа. Обикновено те действат чрез стимулиране на притока на кръв към косата, което подпомага растежа й и действа за спиране на косопада при жените.
Загубата на коса може да бъде тежко изпитание, което може да накара много хора да се притесняват за външния си вид. Ако имате такъв проблем, е добре да си направите кръвни изследвания при косопад, които най-точно ще определят причините.
Снимки: Pixabay
Коментари на читатели