Д-р Веселина Яначкова

Съвет от лекар: Лечение на гестационен диабет при бременни от Д-р Веселина Яначкова

icon Преглеждания: 7745
Видео Текст
Gestazionen Diabet Lechenie (custom)

Когато вече сме поставили диагнозата гестационен захарен диабет – първото нещо, което трябва да се направи, е жената да бъде успокоена. Обикновено гестационният захарен диабет е състояние, което отзвучава след раждането. Той се дължи най-често на задълбочаващата се инсулинова резистентност в хода на бременността. Бременността е състояние на физиологична инсулинова резистентност, 

При една здрава жена, физиологичната адаптация на задстомашната жлеза е такава, че тя преодолява тези нарушения. При жена, която преди бременността е имала затлъстяване, преди бременността е имало тази инсулинова резистентност се задълбочава, задстомашната жлеза не може да отговори адекватно на нуждите, поради което се наблюдават и отклонения в кръвните захари. 

Внимателно трябва да се прецени състоянието на жената 

Първото което ние като специалисти правим е да дадем шанс на тази жена с диета да регулира кръвните си захари. Внимателно изготвяме един хранителен план и двигателен режим съобразно нуждите на тази жена, съобразно състоянието, съобразно това, което нейния лекуващ акушер-гинеколог е разрешил – защото има жени, които не могат да се движат активно, те трябва да почиват повече, за това ние се съобразяваме и с тези неща. 

Всяка жена с доказан гестационен захарен диабет трябва да контролира своята кръвна захар. Самоконтрола в домашни условия се осъществява със специални апаратчета. Наричат се глюкомери. Обучаваме всяка пациентка за работата с глюкомер

Много е важно кръвната захар да се мери често, в началото препоръчваме ежедневен контрол с измерване на кръвната захар минимум шест пъти на ден, преди всяко основно хранене и поне един час след всяко хранене. При всички останали диабетици важен е вторият час след хранене, при бременните от особено значение е нивото на кръвната захар още на първия час след хранене. 

Какви таргетни стойности на кръвната захар цели бременната жена? 

При доказан гестационен захарен диабет, кръвната захар на гладно не трябва да е повече от 5.3 милимола на литър. На първия час след хранене не трябва да се повишава повече от 7.8 милимола на литър. На втория час – не повече от 6.7. Така че, когато дойде една пациентка с гестационен захарен диабет пак ѝ казваме, че самоконтролът ще и даде възможност да разбере как да се храни. 

Храните, които покачват кръвната захар на първия час повече от 7.8 милимола на литър просто трябва да бъдат избягвани или ограничени като количество. Повечето жени съумяват с хранителен и двигателен режим, съобразявайки се с начина по който се хранят, да поддържат идеален контрол над кръвната захар. 

Това е и една мотивация, бременната жена ще направи всичко възможно, за да поддържа кръвната си захар нормална. Ако останалите пациенти със захарен диабет нямат особен стимул, то стимулът – детето – е много важен и повечето бременни съумяват да поддържат идеален контрол над кръвната си захар

Винаги има случаи в които под влиянието на стрес, емоция, малко повече хапване – захарите ще отскочат. Не е фатално, когато това се случва веднъж на десет дни, фатално е когато се случва всеки ден, и не трябва да се случва всеки ден. Дори един ден лош гликемичен контрол може да бъде свързан с усложнения за рискове на бременността, дори и един ден лош гликемичен контрол. 

Какво може да бъде лечението на гестационен захарен диабет? 

Официално, когато хранителният режим и двигателната активност не са достатъчни за поддържане на адекватен контрол над кръвната захар, официалното разрешено средство е инсулин. Това е средството, разрешено в цял свят. 

Инсулинът е категория Б в изписването на лекарства в хода на бременността, но независимо от това че е категория Б, то е единственото официално разрешено средство. Той не минава или минава през плацентата в изключително малки количества. 

Плацентата от майчината страна произвежда специални ензими – инсулинати се наричат, те разграждат инсулина и той няма как да достигне до бебето. До бебето достига само кръвната захар на майката

Самият плод не страда от диабет, той страда от високата кръвна захар. 

Какво се получава, когато кръвната захар на майката е много висока – глюкозата минава през плацентата и навлиза в плода. Феталната задстомашна жлеза не реагира адекватно на това нещо, произвежда се неимоверно количество инсулин. 

Бебенцето няма достатъчни механизми, с които да произведе глюкозата, която му е необходима. То черпи още повече глюкоза от майката и се затваря един порочен кръг. Повече приток на глюкоза към плода, повече инсулин в задстомашната жлеза на плода, фетална хиперинсулинения, повече кръвна захар от майката.

Това когато се случва е разрастването на плода, така наречената макрозона, когато бебетата стават големи. Но големи не означава здрави. Едно бебе, което се ражда в следствие на гестационния захарен диабет над 4 кг., не означава че е зряло. Те много трудно се адаптират, страдат от това нещо. Големи не означава здрави! 

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Mary_Balabanova
    Mary_Balabanova

    Д-р Яначкова е страхотен специалист и страхотен човек, чувала съм само хубави отзиви за нея и е помогнала на много приятелки, които са имали хормонални проблеми по време на бременността. Благодаря ви, че давате думата на такива хора и аз лично с нетърпение ще следя за следващи нейни видеа!

Вашият коментар