Лохиите представляват изтичане на кръв от матката след раждане. Не трябва да предприемате нищо, за да ги предотвратите или да се опитвате да ги спрете, защото появата на лохии е обичайно явление при възстановяване на тялото след раждане.
Когато матката се върне към предродилния си размер, вече няма да отделяте голямо количество лохии (ако изобщо са останали). Но е важно да ги следите и да сте сигурни, че остават в границите на нормалното.
Матката започва да се възстановява от първия ден след раждането, а по-долу разказваме най-важното за лохиите, за да ви помогнем да се подготвите за този процес.
Какво представляват лохиите след раждане и каква е причината за появата им
Лохиите, известни още като кървене след раждане, са нормално изпускане на кръв и слуз от матката след раждане. То започва веднага след раждането и може да продължи четири до шест седмици, като най-обилното течение се появява през първите 10 до 14 дни. При някои жени лохията може да изчезне по-бързо, докато при други може да продължи от четири до шест седмици.
Лохиите са подобна на менструалната кръв, но обикновено е по-тежка и продължава доста по-дълго от нормалната менструация. Те също така съдържат елементи, които не се срещат в менструалната кръв, като остатъци от плацентата. През различните етапи лохиите може да изглеждат като розово, кафяво или жълтеникаво течение. Накрая стават воднисти.
Лохиите може да съдържат и съсиреци кръв, които обаче се счита за нормално, стига да не са по-големи от слива и да не се появяват по няколко на денонощие. Ако обаче тези кръвни съсиреци ви притесняват, не се колебайте да се обадите на вашия лекар.
Причини за появата на лохии след раждане
В продължение на девет месеца матката ви е приютявала не само вашето бебе, но и плацентата, както и много излишна маточна тъкан и кръв. (Не забравяйте, че през това време не сте имали месечен цикъл!).
Когато вашето бебе се роди, матката отделя целия този допълнителен материал чрез следродилни маточни контракции. Те помагат на матката да се свие обратно до нормалния си размер.
Матката обикновено е с размерите на портокал. Докато родите бебето си, тя ще се е разтегнала до около 38 сантиметра, или с други думи – до размера на диня.
След раждането на бебето идва т.н. късен следродилен период. Той продължава 6-8 седмици, през които настъпва обратно развитие (инволюция) на всички органи и системи в тялото на майката, които са претърпели промени през бременността и раждането.
Най-голяма промяна, разбира се, претърпява матката, тъй като тя най-много се е разширила, за да поеме и износи плода.
Особено изразена е промяната през първите няколко дни от следродилния период. Тогава матката и маточната шийка значително намаляват по размер. След изхвърлянето на плацентата в матката остава голяма ранева повърхност, зарастването на която отнема около 4-6 седмици.
Смущаващо е, ако имате лохии повече от 40 дни. През този период мястото на плацентата в матката кърви. Постепенно цветът на кървавите лохии след нормално раждане се променя и избледнява. Появилата се при нормалните лохии миризма е специфична и не бива да ви тревожи.
До 4-тата седмица кръвотечението почти спира и скоро изчезва напълно. По това ще разберете дали имате следродилни лохии или цикъл. Внимавайте да не ги сбъркате с първия цикъл след раждане.
При жени, претърпели Цезарово сечение, всичко се случва по-бавно. Заради незарастналите шевове след раждане, матката се свива по-бавно и е необходимо по-дълго възстановяване след секцио. Общото количество на изхвърлените лохии през следродилния период е 500-1500 мл.
Видове лохии и колко време продължават
Лохиите се променят с течение на времето, тъй като матката изчиства излишната кръв и тъкан.
Обикновено ще забележите следните промени:
- Първоначално лохиите изглеждат тъмночервени и течението може да е силно.
- След около четири до 10 дни след раждането лохиите трябва да изсветлеят и да станат розови или кафеникави на вид.
- След 10 до 14 дни лохиите трябва да са подобни на петна като преди или след менструация.
- През останалите дни или седмици лохиите ще изглеждат повече като водниста слуз и ще бъдат бели или жълти на цвят. Може също да станат много нередовни.
Ако сте имали Цезарово сечение, също ще имате лохии, въпреки че е възможно вашите лохии след секцио да са по-малко, отколкото след вагинално раждане. След Цезарово сечение лекарите инспектират маточната кухина, за да се уверят, че не е останала част от плацентата в нея.
Кога процесът е физиологичен и кога да се обърнете към лекар
Въпреки че е нормално да отделяте обилнна течност, прекомерното кървене, наричано също следродилен кръвоизлив или PPH, е причина за безпокойство и трябва незабавно да потърсите медицинска помощ.
Кръвоизливния тип на следродилното кървене представлява загуба на течност над 500 мл в рамките на 24 часа.
Това е рядко, но сериозно състояние, което се среща при приблизително 2% от жените след раждане. Основно се случва през деня или малко след раждането, но може да се появи по всяко време през първите седмици след раждането.
Признаците на следродилен кръвоизлив включват следното:
- Замъглено зрение;
- Висока температура, втрисане;
- Чувство на замайване, сънливост или обърканост;
- Силно кървене, което не намалява или спира;
- Гадене;
- Бледа или лепкава кожа;
- Болка, спазми или подуване във влагалището, корема или перинеума;
- Учестен пулс;
- Многократно подгизнали една след друга менструални превръзки;
- Лохии с неприятна миризма;
- Отделяне на един или няколко големи съсиреци кръв за един ден;
- Кървенето се увеличава или става по-слабо и след това внезапно отново става обилно.
Това може да са признаци на инфекция или кръвоизлив, които могат да бъдат опасни и трябва да бъдат лекувани незабавно. Трябва също така да се обадите на вашия акушер-гинеколог, ако кървенето не намалее повече от две седмици след раждането или ако все още имате лохии след 40 ден от раждането.
Трябва да се свържете с гинеколог в следните случаи, описани по-долу.
Прекомерно следродилно кървене
Ако се налага да сменяте тампона си на всеки час в продължение на два часа, трябва да се обадите на вашия лекар или акушерка или незабавно да отидете в спешното отделение.
Остатъци от плацентата в матката
Това е най-честата причина за късен следродилен кръвоизлив (т.е. тези, които се появяват по-късно от 2 часа след раждането). Диагнозата в този случай се потвърждава чрез ултразвук.
За да се отстранят остатъците от плацентата, стените на матката се изстъргват под обща интравенозна анестезия със задължителна последваща антибиотична терапия за предотвратяване на инфекциозни усложнения.
Нарушаване на свиването на мускулите на матката
Кървенето при тази аномалия се нарича хипотонично кървене. Намаляването на контрактилитета на матката може да се причини от преразтягане на стените й заради многоплодна бременност или едър плод, както и като последица от стари възпаления или чести аборти.
Тези кръвотечения най-често се появяват в първите часове след раждането и изискват активно лечение с лекарства, а в тежки случаи и операция.
Рязко спиране на лохиите
Рязкото и неочаквано спиране на лохиите също е тревожен сигнал и изисква спешна медицинска помощ. В този случай може да се е появило задържане на лохии в матката и да развивате така наречената лохиометра.
Кръвните съсиреци са добра среда за размножаване на бактерии, така че ако лохиометърът не се лекува навреме, бактериите навлизат в маточната кухина и се развива ендометрит – възпаление на маточната лигавица.
След Цезарово сечение лохиометрията се появява по-често, отколкото след вагинално раждане. Лечението се състои в предписване на лекарства, които намаляват матката, като същевременно се използват спазмолитици за отпускане на шийката на матката и възстановяване на изтичането на лохии.
Как да направите процеса лесен и безопасен
За да улесните процеса на изтичане на кръвта от матката по време на първоначалния следродилен период, можете да предприемете следното:
- Носете превръзки за родилки, а не тампони, за да избегнете инфекция и дразнене на влагалището след вагинално раждане. В началото може да се нуждаете от по-дебели подплънки и бельо, което обикновено ползвате при месечния си цикъл.
- Носете удобно бельо и широки дрехи.
- Не водете полов живот, докато лохиите не изчезнат напълно, защото има опасност от инфекции.
- Вземете болкоуспокояващи без рецепта (освен ако не е указано друго от wашия лекар), за да намалите болката от следродилните спазми.
- Почивайте си много. В случай че прекалите с движението, може да забележите увеличаване на лохиите – това е начинът, по който тялото ви подсказва да се спрете.
Снимки: Pixabay
Коментари на читатели