Методът Монтесори за ранно детско развитие – от А до Я от Маргарита Трифонова

icon Преглеждания: 3383
Методът Монтесори за ранно детско развитие - от А до Я

В модерния и забързан свят, когато мобилните телефони и интернет буквално съпътстват децата от самото им раждане, родителите все повече се питат кой е правилният начин на възпитание на подрастващите?

По-консервативните възрастни бързат да обобщят, че днешното поколение е изтървано от контрол, че не четат изобщо книги, че не знаят как да комуникират помежду си и изобщо със света около тях. 

Методът Монтесори за ранно детско развитие - от А до Я

Въпреки, че в упреците може и да има капка истина, родителите трябва да знаят, че не бива да очакват децата им да имат същото детство като тяхното.

Модерните хлапета не играят на улицата до тъмна доба, не създават рояци приятелства, нямат потребността от четене на книги.

Просто защото времената са други. 

Методът Монтесори често се прилага от съвременните родители. Възникнал преди столетие, този похват на образование е актуален и до наши дни.

Основната философия е, че на децата трябва да се даде пълна свобода на учене и мислене, да бъдат активната страна, а не пасивната в педагогическия процес. 

Създателката на този модел на образование е италианката Мария Монтесори.

Тя се ражда в богата фамилия, благодарение на което има възможност да получи добро образование. 

Бунтарка по дух, тя ненавижда условностите на обществото по това време, което й налага твърде много ограничения само защото е жена. 

С огромни трудности тя успява да се пребори със закостенелите обществени разбирания, че жената не бива да се развива академично и да прави кариера. 

Методът Монтесори за ранно детско развитие - от А до Я

Монтесори става първият дипломиран лекар – жена в Италия и една от малкото такива в Европа.

Започвайки работа в клиника за душевно болни, Мария Монтесори вижда, че умствено изостаналите деца нямат никакви игри, за да се развиват и образоват.

Тогава у нея започва да узрява идеята, че трябва коренна промяна в образователния процес, който да стимулира детския ум.

Монтесори разбира, че за да развият децата своята интелигентност, трябва да работят с ръцете си. Тогава тя създава своя собствена система на обучение, който е познат днес като метод Монтесори. 

Когато изнася лекции и речи, тя акцентира на това, че проблемът при деца с увреждания е по-скоро свързан с педагогиката, отколкото с медицината, и че е нужен иновативен подход към детския ум.

Монтесори става световно известна със своята нова философия и иновативен метод на обучение на деца от тяхното раждане до юношеските години.

Нейният метод днес се използва по цял свят в държавни и частни учебни заведения. Успехите й с напредъка при деца с умствена изостаналост стават популярни като Чудото Монтесори

Според Мария Монтесори връзката между детето, учителя и средата на обучение е от изключително значение.

Тя буквално преобразява класната стая от мрачно и мизерно място в добре осветено и цветно помещение, с играчки от естествен произход.

Защото е убедена, че класната стая трябва да стимулира детското мислене и въображение, както и цялостното развитие на детето, което активно да изследва, проучва и открива света чрез игри. 

Методът Монтесори за ранно детско развитие - от А до Я

Учителят не бива да „налива“ знания, а да провокира интереси. Буквално Мария Монтесори прави революция в педагогиката, разбивайки на пух и прах традиционните схващания, че ученикът трябва да стои мирен и послушен, докато учителят преподава.

Тя твърди, че процесът трябва да е обратен. Момичетата и момчетата да искат да се учат, да бъдат активната страна в образователния процес, а учителят да подпомага тяхното естествено детско любопитство. 

Целта на Монтесори е детето да се развива интелектуално, физически, емоционално като социално същество, а не да бъде „смачкано“ от системата.

В класните стаи малчуганите имат творчески избор в своето обучение, а преподавателят само насочват процеса. 

Монтесори играчки и занимания, с които да подпомогнете развитието на детето

Най-важната концепция при метода на Монтесори е, че към всяко дете трябва да се подхожда индивидуално. Затова и материалите трябва да са изключително разнообразни и да развиват практически и сензорни умения, писане, математика, езикова култура. 

Това е и причината, поради която италианката прави специални Монтесори играчки, които са изработени само от естествени материали и без агресивни цветове. 

Те подпомагат сензорните възприятия у децата, полагат академични математически концепции, езикова грамотност, география и история. 

Хлапетата учат като се занимават поотделно или на малки групички по време на 3 – часов цикъл, а ролята на учителя е насочваща и мотивираща. 

Малките сами избират върху какво искат да работят, къде и с кого. Но това е в границите на предварително уточнени правила, за да не настъпи една детска анархия в обучението. 

Методът Монтесори за ранно детско развитие - от А до Я

Интересното е, че не се провокират състезания между децата и няма система от поощрения или наказания.

Играчките на Монтесори са съставени от геометрични фигури в различни цветове, които могат да се конструират в пирамида, наредени по големина и форма.

Тя разработва и специални дидактични пъзели, стимулиращи мисленето и паметта. 

Децата обичат да играят с дъската на Сеген, която е подходяща дори за най-малките и чрез която се развиват концентрацията и вниманието.

Дървените играчки на Монтесори стимулират творчеството и детското въображение по съвсем естествен начин, базирайки се на детската любознателност. 

Така възниква и любимата за малките кула Монтесори – дървена стълба – пейка с дъска за рисуване и творчество. 

Така малките изграждат самостоятелност, увереност и развиват своето творческо въображение. 

Те започват сами да откриват закономерности между някои от материалите, да подреждат частите от най-голямото към малкото или от светлите към тъмните. 

По този начин класните стаи на Мария Монтесори стават съвсем различни от традиционните и подрастващите имат вдъхновяващи резултати, базирайки се на новия образователен подход и Монтесори материали. 

Методът Монтесори за ранно детско развитие - от А до Я

Как методът Монтесори се прилага в образователната система?

Според Мария Монтесори има няколко етапа на детско развитие:

  • Най-ранният е от 0 до 3 – годишна възраст, когато се развива детската душевност и детето е силно зависимо от възрастните;
  • Между 3 и 6 годишна възраст малчуганите растат под влиянието на възрастните в неговото непосредствено обкръжение;
  • Според Монтесори във възрастта между 6 и 12 години детето расте без особени промени;
  • От 12 до 18 години обаче настъпват сериозни промени, базирайки се на растежа и те имат два етапа – от 12 до 15 години и от 15 до 18 години. 

Иновативната Монтесори педагогика се базира на връзката между готовността и „чувствителността“ на детето, тъй като то преминава през така наречените „отскоци“ в обучението през годините от раждането си до 6 години.

Италианската педагожка обяснява това поведение с развитието на специфични области от човешкия ум, като по време на тези „сензитивни (чувствителни) периоди“ детето е особено чувствително към определен тип стимули и може с лекота да придобие определени умения и знания.

Методът Монтесори за ранно детско развитие - от А до Я

Методът на Монтесори се прилага в образователната система след предварителна подготовка. 

Първо е необходимо учителите да преминат период на обучение, за да могат ефективно да прилагат принципите на италианската педагожка.

След това, когато започне самият процес на обучение, резултатите веднага са на лице – децата подобряват своите познания и поведение. 

Най-важното е да се знае, че всяко дете учи по свой собствен начин и учителят трябва да му даде време, за да се създаде собствено темпо на обучение и свои методи на изследване и себепознание.

Обучение по метода Монтесори се прилага по-лесно в частни училища, за предпочитане начално училище. Но успешно той може да се приложи в детска градина и детски център. 

Мария Монтесори акцентира върху 19 основни принципи, които са основополагащи в нейния педагогически опит: 

  • Подрастващите се учат от предметите, които ги заобикалят;
  • Детето, станало обект на чести критики, по-късно придобива същото поведение – съди и критикува останалите;
  • Похвалите са важни, защото така се изгражда положително отношение към света;
  • Агресивните деца обикновено са станали свидетели на агресия;
  • Ако вие сте честни с детето и то ще се превърне в честен човек;
  • Ако осмивате детето, то ще стане срамежливо и плахо;
  • За да вярва в другите хора и да им има доверие, трябва да направите средата на детето сигурна; 
  • Ако се карате често на детето, то ще израсне с чувство за вина;
  • За да възпитате самоуважение, детето трябва да среща одобрението ви;
  • Проявявайте снизхождение, за да научите детето да бъде търпеливо;
  • Детето ви ще изгради доверие към вас, ако често прекарвате приятно време заедно и му обяснявате света;
  • За да открива любовта, нужно е детето да е заобиколено от добронамереност и положителна среда на взаимоотношения;
  • Не е редно да говорите лошо за детето, без значение дали то е там или не;
  • Подчертавайте положителното у детето, така отрицателните му качества ще останат на заден план;
  • Винаги слушайте децата и им отговаряйте адекватно, игнорирането е най-лошото общуване;
  • Уважавайте своето дете, дори когато греши, защото всичко е поправимо, а и носи ценни житейски уроци;
  • Помагайте на деца, които са в търсене, но бъдете незабележими за онези, които вече са намерили отговорите; 
  • С обич и съпричастност и търпение помогнете на малчугана сам да разбере на какво е способен;
  • Вашето поведение и личен пример са решаващи за детето. 

Методът Монтесори за ранно детско развитие - от А до Я

Монтесори детски градини и училища в България

Методът се прилага в редица детски градини и училища у нас. Дори е създадена Национална организация, посветена на Монтесори образованието, която е част от Международната AMI.

Монтесори общност има на много места в България, като те са активни и в социалните мрежи, което значително улеснява обмяната на идеи и опит.

В различните детски центрове и Монтесори детска градина се прилага Монтесори за бебето. 

Методът е  насочен към това как родителите да бъдат подготвени за появата на малкото човече, как да се научат да разбират бебетата, как да създадат „позитивни“ зони в дома си, които ще активират развитието на най-малките, какви упражнения и занимания могат да се предложат на бебчетата. 

Защото методът Монтесори от самото начало е важен децата и попиващият ум на малките го възприема много лесно. 

Не е трудно и прилагането на Монтесори вкъщи, където родителите трябва да насочват обучителния процес и да имат съответното желание и време за това.

Така  всеки родител с активна позиция и търпение може да стане добър Монтесори педагог. 

Популярни Монтесори книги, с които да разберете повече

Прочутата италианска педагожка има издадени много книги, които разкриват цялата й педагогическа методика на образование.

Сред най-четените са „Попиващият ум“, „Какво трябва да знаете за детето си“, „Тайната на детството“, „Детето в семейството“, „Формирането на човека“ и много други.

Но независимо от това какъв метод на образование ще изберете за вашето дете, не забравяйте, че най-важна е любовта, с която го отглеждате и подготвяте за живота.

Снимки: Pixabay

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата

Вашият коментар