Тереза Алексиева

Млечница при бебето: какво представлява и как се третира? от Тереза Алексиева

icon Преглеждания: 28974
2022 01 05 09h05 02

Млечницата е често срещан проблем при бебетата, особено в първите месеци след раждането. Разпозната навреме и третирана по правилен начин, тя не представлява сериозен проблем и често предизвиква краткотрен дискомфорт без сериозни последствия.

За да ви помогнем да сведете до минимум притесненията, свързани с млечницата, днес горовим в подробности за всички въпроси, които вълнуват родителите.

А те са :

  • Какво представлява млечницата и защо се получава?
  • Как се разпознава и как е правилно да се третира?
  • Може ли да се предотврати и каква профилактика е необходима?

Научете отговорите в следващите редове!

Какво представлява млечницата при новородени?

Млечницата е едно от най-често срещаните заболявания при новородените бебета. Причинител е candida albicans – вид диморфна гъбичка, отговорна за между 50 и 90% от случаите на кандидоза при човека. 

Млечницата, известна още като като кандидоза или соор, е инфекция на устната кухина – лигавица и гърлото, причинена от тези гъбички. Най-често тя се проявява при новородени и бебета до 6-месечна възраст, поради незряла имунна система. 

Характерно при появата на млечница при бебето е наличието на бели, релефни петънца в устата на бебето и по вътрешната страна на бузите. Обривите в устата при бебетата наподобяват извара, но при опит белезникавият обрив не може да бъде отстранен. 

При някои бебета е възможно да няма никаква болка или дискомфорт при хранене, а други могат да са чувствителни и раздразними, заради възпалението.

Причини за появата на млечница

Между 40% и 60% от хората са носители вида гъбички candida albicans, които се откриват в чревната флора, в стомашно-чревния тракт и в устата на здрави възрастни. Гъбичките могат да причинят инфекцията кандидоза, която е резултат от техния свръх растеж, което е следствие от слаба или незряла имунна система.  

Най-често застрашени от развитие на кандидоза са следните групи хора:

  • Преминат курс на лечение с антибиотици или кортикостероиди;
  • Наличие на медицинско устройство в организма, напр. катетър;
  • Диабет;
  • Слаба имунна система и др.

При новородените спонтанното развитие на млечницата е в резултат на незрялата имунна система, която не може да регулира растежа на гъбичките, което води до появата на млечница в устата на бебето.

2022 01 05 09h05 07

Нерядко, млечницата е свързана и с наличието на вагинална гъбична инфекция (след прием на антибиотици от майката) по време на раждането. По време на преминаването на бебето през родовия канал, имунната система на бебето все още не е добре развита и се стига до заразяване.

Симптоми на млечница при бебетата

Сред най-често срещаните симптоми на млечницата при бебето откриваме:

  • Бели налепи по вътрешната страна на устните и бузите, които напомнят на извара и не могат да бъдат отмити. В редки случаи, тези налепи могат да кървят при докосване.
  • Усещане за болка или парене при сучене.
  • Раздразнителност, нервност.
  • Зачервяване в устата или зачервяване и напукване на ъгълчетата на устните.
  • Затруднено хранене и преглъщане.
  • Загуба на вкус.
  • Светло или тъмно червени обриви с ясно очертан ръб по местата на сгъванията и там, където са пелените (гениталии, дупе).

Важно е да се знае, че ако млечницата не се лекува, може да се стигне до системна инфекция с candida.

Установяване на млечница

Млечницата при новородените и при бебетата се установява лесно. За са сеубедите, че бебето страда от млечница е нужно единствено да наблюдавате внимателно поведението на бебето, най-вече при хранене и при преобуване. 

Симптомите, за които трябва да сте наблюдателни са:

  • Наличие на бели, кадифени “пъпки”в устата и по езика на бебето.
  • Зачервяване в устата и/ или в ъгълчетата на устните на новороденото.
  •  Обрив в зоните на сгъвките на краченцата и дупенцето, когато сменяте пелените.
  • Ако бебето отказва да се храни или е нервно по време на храненето.

Белите петна по устата, езика, вътрешната част на бузите на бебето са основния симптом на млечница, които трябва да Ви насочи към конкретната диагноза и съответно – да потърсите лекар. 

2022 01 05 09h05 15

Тъй като млечница се причинява от гъбички, а те се развиват във влажна и топла среда, възможно е зачервяванията в сгъвките на краченцата и дупенцето на новороденото, там където са пелените, също да са в резултат на инфекция. 

Тъй като белезникавите петна, напомнящи извара, са болезнени, много вероятно е новороденото да изпитва дискомфорт при хранене и затова да отказва да суче. Това от своя страна води до нервност и неспокойно поведение от страна на бебето.

Хубаво е да имате предвид, че езикът на бебето може да е бял заради остатъци от млякото, с което сте го хранили (кърмата или изкуственото мляко). За да се убедите, че бебето е здраво, изчакайте час. До това време млечният оттенък би трябвало да изчезне. 

За Ваша сигурност можете и съвсем бързо да се убедите дали новороденото Ви има или няма млечница. Просто увийте парче марля около показалеца си и опитайте внимателно да изтриете белите следи от езика и вътрешната страна на устата на бебето. 

Ако те се махнат, значи всичко е наред. Ако не успеете да ги заличите, спокойно – открили сте, че бебето Ви има млечница и е време да започнете лечение.

При кърмене на бебе с млечница е възможно инфекцията да се предаде на майката. В този случай симптоматиката е свързана със зачервени, чувствителни, сърбящи зърна, болки в зърната, белене на кожата на ареолите, болка при кърмене и др.

Лечение на млечница

След като сте установили, че бебето Ви има млечница, нужно е да се обърнете към лекар, който да предпише правилно и адекватно лечение. Личните лекари са специалисти в лечение на гъбични инфекции. Лечението не се отличава със сложност или някакви специални умения. Нужно е единствено да се прояви постоянство. 

В най-широко разпространените случаи, личният лекар изписва мехлем или гел, който е нужно да се нанася върху езика и вътрешната страна на устата на бебето, след като зоната е добре почистена след хранене. При оралната млечница лекарствата (капки, гел, мехлем) съдържат нистанин и се нанасят няколко пъти на ден в продължение на десет дни.

Тук е моментът да вметнем, че доста разпространено е мнението, че млечница може да се лекува със сода и преварена вода, но специалистите са на мнение, че тези “домашни методи” не могат и не бива да са първичното, основно лечение, а допълваща терапия. 

Най-разпространен начин за домашно лечение на млечница е като половин чаена лъжица сода за хляб се разтвори в чаша преварена охладена вода и с получения разтвор се избърсва устата.

Друг метод е 1 или най-много 2 капки масло от чаено дърво да се добавят към половин чаша преварена, охладена вода и получения разтвор да се нанася с чиста, памучна кърпа.

Въпреки безбройните варианти за лечение, нужно е винаги след като откриете симптоми не само за млечница, а и за каквото и да е заболяване, да се обърнете към лекар.

Методи за продължаваща профилактика

Много е важно да се предотврати повторна проява на млечница при новороденото или бебето като спазвате устна хигиена, както и да се разпространи. Една от основните правила е веднага след хранене да плакнете устата на бебето с водичка, за да не се задържат остатъци от млякото, които благоприятстват развитието на гъбички. 

При кърмените деца, които не пият вода, се препоръчва майката да намали сладкото, тъй като захарта също способства развитие на благоприятна среда за гъбичките. 

2022 01 05 09h05 19

Ако бебето има доказана млечница, добре е и след самото кърмене да почиствате добре гърдите и зърната си, което ще предпази не само бебето, а и самата Вас от евентуално развитие на млечница. 

И, разбира се, не забравяйте да стерилизирате шишета, биберони, всичко, което ползвате за поднасяне на храна към устата на бебето, защото по този начин пречите на гъбичките да се пренасят и разпространяват.


Източници:

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата

Вашият коментар