Иван Карагьозов

Най-добра възраст за раждане на бебе? Вижте световни изследвания! от Иван Карагьозов

icon Преглеждания: 10123
Видео Текст
Най добра възраст за раждане на бебе (custom)

Въпросът за раждането на дете е в пряка връзка с фертилността – едно сложно медицинско понятие, свързано със способността за забременяване. Една жена има най-висок брой подготвени яйцеклетки, когато е във възрастовия диапазон на двайсетте. Същевременно това е възрастта, когато все повече жени отлагат за по-късен етап бременността си и акцентират повече върху стабилизирането си в кариерата за по-голяма финансова сигурност. 

Независимо от всичко, именно в този възрастов период е времето, когато поне можете да стартирате да обмисляте репродуктивните си цели, искате ли дете, колко и т.н. В случай, че нямате в момента партньор, с когото искате да продължите живота си и да имате заедно дете – да обмислите вариант за замразяване на яйцеклетки

Все пак в тази възраст остават отворени въпросите: 

  • имате ли възможност да си плащате сметките
  • мислите си, че ако имате дете, ще оправите нещо в своя живот
  • чувствате ли се готови
  • сигурни ли сте, че искате дете?

От друга страна в случай, че, вие сте сигурни, че искате дете и си давате сметка за отговорностите, които следват и най-вече –  се чувствате емоционално подготвени – то вие вече имате готовност за дете. 

Жени в трийсетте години

Вече сте в във вашите трийсет – една страхотна възраст, през която за съжаление фертилността на жената започва да намалява, като този процес се засилва след 35-тата година. Все пак е коректно да посочим, че някои изследвания сочат, че най-подходящата възраст за дете е в периода 31-34 години, макар женските репродуктивни функции да намаляват. 

Изследователите правят важен извод, а именно – че жените предприели бременност след 31-та си година, са израснали повече в кариерата, отколкото жените без деца. Някои рискови фактори в късния период на бременност, които биха могли да възникнат, са: 

  • справяне с нуждата от допълнителна енергия
  • с будуването
  • както и с тичането след детето

От друга страна, въпросът за раждането на дете има различни отговори при различните хора, като този отговор е възможно и да се промени по време на вашия живот. В тази връзка, едно изследване отбелязва, че половата ориентираност, специфичните социални групи, към които принадлежим, както и социално-икономическият статус променят нашите виждания за живота в различните житейски периоди.   

Във възрастта след 40-те трудностите за забременяване са увеличени почти максимално

Има случаи на естествено забременяване дори и на 44 годишна възраст. Независимо, че нашето общество извървя дълъг път, все още съществува известен обществен натиск двойката задължително да има дете. Това обстоятелство може да се пренебрегне, особено ако двойката не иска дете или не харесва децата, или пък животът им не осигурява добри условия за дете. 

От друга страна, някои изследвания посочват повишаване на възрастта на „младите родители“, като това се отнася не само за раждането и отглеждането на дете. Повишената възраст на родителите вече се приема по-спокойно и от обществото, което е съзряло за това. Този феномен се свързва с новите културни особености – като дигитализацията – обхванали целия обществен живот. 

Остава отворен въпросът кога да имаме дете? Въпрос, който няма еднозначен отговор, и все пак бихме казали – „когато сте готови”. Най-важното, преди да вземете това стратегически важно решение във вашия живот, е да погледнете реалистично на множеството фактори, които засягат появяването на един нов живот, за който ще носите пълната и изключителна отговорност.

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Crocus
    Crocus

    Намирам всичко казано от г-н Карагьозов за добър ориентир в общата ситуация. Истината е, че всичко е толкова строго индивидуално, че направо е абсурдно да се правят обобщения. И все пак – по-младите родители имат повече енергия да се справят с детето и да го обгрижват активно, без да окапват физически. По-зрелите родители са пък по-опитни, по-улегнали, по-търпеливи, по-философски гледат на нещата. За справка – ако познавате двойка с деца с голяма разлика във възрастта или пък имате приятели, които имат брат или сестра с голяма разлика – питайте ги дали родителите им (едни и същи хора) са ги гледали по един и същи начин… Отговорът може мноооого да ви учуди. 🙂

Вашият коментар