Всъщност в последно време все повече зачестяват проблемите със щитовидната жлеза, основно при жени и много често се касае за едно автоимунно заболяване, наречено Тироидит на Хашимото, което унищожава собствената щитовидна жлеза, в следствие на което тя изпада във хипофункция и това влияе изключително неблагоприятно на възможностите на жената да забременее.
Разбира се, тук си има и конвенционално лечение – прибавят се съответни медикаменти, които са аналози на хормоните, които щитовидната жлеза произвежда. Но лекарите хомеопати и тук имаме какво да предложим.
Да започнем с това, че съществуват т.нар. чувствителни видове хора, на базата на сходни хранителни, температурни предпочитания, болестни тенденции, наследствени предразположения и редица други фактори, при които имаме по принцип тенденция към намалена функция на щитовидната жлеза. Най-често това е чувствителния тип Натрум муриатикум, така че назначаването по определен начин на този медикамент, стимулира организма да подобри включително и функцията на щитовидната жлеза.
Съществуват редица елементи, с които бихме могли да повлияем на психо-емоционалното състояние на жената
Защо това е важно? Защото щитовидната жлеза е изключително чувствителна на емоции и съответно особено неекстериоризираните отрицателни емоции много негативно влияят на функцията на щитовидната жлеза. А медикаменти като Стафисагрия, Желсемиум, Игнация и други по един много мек начин стимулират организма на жената до известна степен да намали въздействието на тези отрицателни емоции, включително и върху щитовидната жлеза.
По отношение на хомеопатията, не на последно място, можем да предпишем и медикаменти, с които директно стимулираме функцията на щитовидната жлеза, например Тироидинум в 5 СН разреждане или Графит, или комбинация на двата. Често предписваме и Селениум, с който стимулираме организма да подобри усвояването на селена, който се приема чрез храни или чрез добавки.
Знае се, че селенът е изключително необходим точно в случаи, когато става въпрос за хипофункция на щитовидната жлеза, дължаща се на автоимунен процес, така че неслучайно съветваме да се консумират повече храни, богати на селен. Например четири или пет бразилски ореха на ден са достатъчни, за да набавят основното количество селен, от което организмът има нужда. А пък при нужда има и хранителни добавки, с които може допълнително да бъде внесен селен в организма.
Също така редица етерични масла като лавандулата и тамяна много добре влияят на хипофункция на щитовидната жлеза, особено във връзка с неекстериоризирани, несподелени отрицателни емоции. Тук абсолютно необходима според мен е йогата – изключително добре влияе на организма като цяло, за баланс на нервни процеси.
Има определени техники и асани, с които директно подобряваме функцията на щитовидната жлеза и съответно това води до по-лесно забременяване, ако целта на жената е това. Така че, много горещо препоръчвам практикуването на йога същевременно с някои от средствата, които изброих.
Проблемите с хиперфункция или хипофункция на щитовидната железа изискват обстойни изследвания и много точна и прецизна диагностика. На база на тези изследвания и диагноза се предписва лечение. В по-напреднал стадий проблемите изискват по-радикални решения и хомеопатичния подход не е сигурно, че ще даде резултат. В по-ранни стадии на заболяванията хомеопатичния подход би бил по-успешен.
Ако обърнахте внимание хомеопатът набляга върху причините за проблеми с щитовидната железа. Предписанията на хомеопата са главно за подобряване на общото състояние, което би подобрило и функционирането на щитовидната железа. Това е един по-общ подход, който в никакъв случай не е неправилен.