Ако болката в ушенцето е в контекста на никнене на зъбки, бихме могли да прибавим Хамомила – един много добър медикамент за всякакви състояния и заболявания, провокирани или влошавани от никненето на зъбки. Обикновено го изписваме в 9 СН или 15 СН, един-два пъти дневно по 5 гранулки.
При гноен отит, хомеопатията е само допълващ метод на лечение. Обикновено там се предписват антибиотици и други медикаменти. Но и тук има какво да се направи с хомеопатия като допълващ метод на лечение. Има медикаменти като Пирогениум,
Хепар Сулфур, Меркуриус и други, които в адекватни разреждания биха могли да ускорят резорбцията на гнойния процес и по-бързото възстановяване след това.
Иначе, разбира се, и тук, независимо дали става въпрос за отит от вирусен или от бактериален произход,моите любими етерични масла вършат прекрасна работа. При отит много добър ефект има етеричното масло от индрише, но също така и от чаено дърво с манука и канука или пък от лавандула, която всеки трябва да има в домашната си аптечка.
Когато имаме отит, болки в ушенцето, се препоръчва на памуче, напоено със затоплен зехтин да се капнат една, две-капки от някое от тези етерични масла, които изброих и да се сменят през 3-4 часа. Изключително добър ефект имат тези етерични масла и по отношение на възпалението, и по отношение на директното унищожаване на причинителя на отита.
Малко по-специален случай е т.нар. тубарен катар или серозен отит, при който водеща е не болката, водещо е отслабването на слуха и евентуално: оплакванията от пукане в ушичките, ако детето е по-голямо и може да го сподели. В тези случаи също има прекрасни хомеопатични медикаменти, които биха могли да подпомогнат детския организъм и най-често това са Дулкамара, Арсеникум Йодатум, Калиум Муриатикум.
Разбира се, когато лекуваме един отит, независимо от неговия произход, тъй като вече споменах, че най-често той е в резултат на неадекватно или несвоевременно лекувана хрема или възпаление на гърлото, предписваме и съответно медикаменти за пресушаване на хремата, за възпалението на гърлото.
Да не забравяме, че винаги, когато става въпрос за инфекция, независимо вирусна или бактериална е хубаво да прибегнем и до имуностимулатори, витамини, микроелементи,
билкови екстракти. Сред витамините, които имат най-мощно имуностимулиращо действие са Витамин С, витамин D, каротин.
Сред микроелементите това са Цинк и Селен, а от билковите екстракти може би с най-мощен имуностимулиращ ефект са тези от Ехинацея и от Kотешки нокът или Саменто. Има ги и под формата на капсулки, които ако детето е малко и не може да приема капсулата, съвсем спокойно може да се отвори и съдържимото да се изсипе в пюре, в пчелен мед или в нещо друго, кисело мляко например, което детето консумира. А съответните билки ги има и в различни билкови чайове, които също аз препоръчвам на дечица.
Да не забравяме промиването на носленцето със сребърна вода или пък със зехтин с чаено дърво – любимата ми комбинация са 4 капки масло от Чаено дърво с манука и канука. Мануката и кануката увеличават антисептичния ефект на чаеното дърво, от друга страна намаляват неговия дразнещ ефект върху кожа и лигавици, и 4 капки Чаено дърво разреждаме с 10 мл. зехтин, и е препоръчително 2-3 пъти дневно да се капват по 2-3 капки в носленцето на детенцето. Това прочиства носоглътката, по-бързо се пресушава хремата и съответно повлиява по-бързо и отита.
Бихме могли също така и с профилактична цел да изписваме и хомеопатия. Има прекрасни хомеопатични лекарства, които си струва да бъдат препоръчани, ако става въпрос за чести възпаления на ушичките. В този смисъл има и прекрасни етерични масла. Освен тези, които споменах за промиване на нослето и за памучно тампонче в ушенцето, препоръчвам етерично масло от Лимон. Може ако детенцето е по-голямо да се мият зъбките с по една капка етерично масло от Лимон.
Към пастата за зъби, която е върху четката и предварително е намокрена, капваме една капка Лимон и детенцето мие зъбите. Това може да се прави сутрин и вечер. Лимонът, освен, че действа освежаващо и дори избелващо на зъбките, има и прекрасен антисептичен ефект – дезинфекцира устната кухина. Същото, между другото, може да се прави с по една капка етерично масло от Чаено дърво с манука и канука. При чести възпаления в областта на носоглътката това осигурява дезинфекциране на устната кухина.
Можем, разбира се, да говорим още много за отитите, но важно е да знаем, че имаме с какво да помогнем и в остър стадий, когато имаме сериозни оплаквания, а също така и бихме могли да направим една профилактична програма, с която да разредиме постепенно да прекратим възпаленията на ушичките.
Коментари на читатели