Д-р Захаринка Гочева

Пневмония при децата!Съветите на педиатъра… от Д-р Захаринка Гочева

icon Преглеждания: 36025
Видео Текст
пневмония статия снимка (custom)

Пневмонията е заболяване, което засяга белия дроб, това е инфекция на белодробната тъкан. Говорим за пневмония, когато са възпалени най-малките структури на белия дроб – това са алвеолите.

Пневмонията може да бъде причинена от бактерии, вируси, от гъбички, от хламидии. Може да бъде причинена от коронавирус, който е актуален в момента. Инфекциозните причинители проникват обикновено въздушно-капково, тоест през устата, от горните дихателни пътища.

При един нелекуван грип, нелекувана гнойна ангина или вирусна ангина, след синузит лесно може да се получи. Може да се получи след бронхит като усложнение или при бронхиолит при бебетата. 

Симптомите на пневмонията първоначално могат да се припокриват със заболяванията, които са дали, като пневмония например следва ларингит. След синузит започват като симптоми на синузит и продължават като симптоми на пневмония

Тоест започва с температура, втрисане, гърлобол, секрети от носа, понякога даже и от очите. След отит също може да има пневмония, след бронхиолит.

Първоначално вашият педиатър може да ви каже: ”Ето, чувам свиркащи хрипчета, вашето дете е с бронхиолит”, а на следващия контролен преглед, ако организмът на вашето дете не е достатъчно силен, имунната система се е сринала по някаква причина, вече да се чуват дребни влажни хрипчета и вашето дете е с пневмония за съжаление.

По-често се срещат пневмониите през студените месеци. Тогава пребиваването на много хора в затворени и в непроветриви помещения е много по-често и това увеличава риска от заболявания от пневмония.

Предразполагащ фактор е простудяването на организма. Ако човек ходи недобре облечен или пък спортува на неподходящи места, или не спазва лична хигиена, естествено това е предразполагащ фактор.

Пневмониите много често се развиват, без човек да подозира, че се касае за пневмония. Тоест започва като един обикновен грип, с по-продължително протичане и в един момент рязко се влошава. Тогава вече също можем да процедираме наличие на пневмония.

Първо правило е, че трябва да се обърнете към вашия лекар, когато имате кашлица, остра, дразнеща в началото, после влажна с отделяне на секрети, болки или бодежи в гърдите. Това също може да бъде признак на пневмония – студени тръпки по тялото, високи температури 39-40° , неповлияващи се от антипиретици.

Пневмонията е много силно възпалително заболяване, което, ако не се лекува своевременно, може да доведе до сериозни усложнения – до плевропневмония например, до засягане на сърдечния мускул или на обвивката на сърцето. Може да доведе и до смърт, за съжаление.

Рядко не се чуват хриповете при една пневмония. Обикновено пневмония без хрипове може да се срещне при недоносени бебета и при много възрастни хора.

Тогава, когато един лекар подозира, че се касае за пневмония, а не чува хрипове, прибягва до рентгенова снимка задължително, скенер. Даже понякога се налага и правенето на ядрено-магнитен резонанс, когато се подозира, че могат да бъдат засегнати и други органи като сърце, плевра, перикард и т.н.

Лечението зависи от причинителите

Когато причинителят е ясен, тогава лечението е много по-лесно. Ако говорим за бактериална пневмония, се включва поне един антибиотик. Много често се налага да се включи и втори антибиотик, да се лекува продължително време.

Стандартно една бактериална пневмония се лекува от 14 до 21 дни, т.е 3 седмици. Много често след такива пневмонии се получават и сраствания, и се повтарят пневмониите на едно и също място –  заради срастванията.

Вирусните пневмонии по-трудно се чуват на слушалка от вашия личен лекар или педиатър и се лекуват понякога по-трудно, понякога по-лесно в зависимост от това на кой стадий е хваната вирусната пневмония. Вирусната пневмония също най-добре се доказва с рентгенова снимка, евентуално и със скенер при необходимост. 

И лечението е почти същото, т.е и с имуностимулатори задължително, с противовирусни средства, когато говорим за вирусна пневмония. Естествено и с антибиотици, ако има съмнение за възложила се бактериална инфекция.

Когато говорим за гъбичкова пневмония или за неспецифични пневмонии, пак повтарям – намери ли се причинителят, сигурни ли сме в причинителя, тогава се лекува целенасочено.

Когато нямаме представа за причинителя, се лекува симптоматично с антибиотици. Много често се включват и инхалаторни препарати за лечение. След това се провежда физиотерапия, ако няма въпросните сраствания и да няма фиброза на белия дроб, както споменах в началото на лекцията. Понякога се налага даже санаториално лечение след тежки пневмонии.

Така че, когато вашето дете или вие самите имате поставена диагноза пневмония, обърнете сериозно внимание и не подценявайте проблема.

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Super-Mummy
    Super-Mummy

    Това е сериозно състояние, което може да доведе до трайни увреждания. Много често родителите се притесняват от това усложнение. Често тези им най – лоши страхове са без основание, но никой не желае да се стига до там. За да се избегнат тези случаи са нужни повишено внимание, както от лекарите, така и от родителите. Когато е налице вирусна или бактериална инфекция тя много рядко се развива светкавично бързо. Ако тя бъде „хваната“ навреме би трябвало да се избегнат усложнения. По време на лечението е необходимо да се следи доколко детето се повлиява от предписаните медикаменти. Това става с по – чести прегледи при лекар и наблюдение. Това позволява да не се стига до крайни усложнения, а лечението да бъде променяно или адаптирано навреме.
    Друг важен аспект е, че след излекуване на бронхо – пневмония има период на възстановяване. Той изисква специална активност месеци наред, промени в климата, специално хранене и вероятно и допълнителен прием на витамини и добавки. За този възстановителен режим е нужен съвет със специалист.

Вашият коментар