Д-р Захаринка Гочева

Ларингит при деца – какво е полезно да знаете като родител от Д-р Захаринка Гочева

icon Преглеждания: 25149
Видео Текст
Laringit (custom)

Ларингитът е изключително често явление в детска възраст

Също е много типично за него, че може да протича с много висока температура, както и без температура. Обикновено в хода на инфекция на горните дихателни пътища може да започне с хрема, кашлица, зачервено гърло, трудно преглъщане и затруднено дишане, което е изключително важен симптом при ларингита. 

Ларингитът започва обикновено, както казах, в хода на някакво заболяване, но това, което може да го открои от други инфекции на горните дихателни пътища е типичната кашлица. Тя е лаеща, дрезгава, кънтяща и както някои майки казват: „все едно детето кашля в тенекия“. Много често може да се сбърка с магарешката кашлица или пертусиса

Но тъй като той е много по-рядко явление за нашите географски ширини вече, спокойно можем да приемем, че в повечето случаи се касае за ларингит.  Той може да започне и в хода на алергична реакция, тоест една алергична реакция да се прояви с ларингит. 

Да кажем едно детенце при контакт с куче, с котка или влизайки в запрашено помещение или в контакт с полени, може да започне едно кихане, кашляне и един много типичен реприз – затруднение при поемане на въздух. По-големите дечица съобщават, че не могат да си поемат въздух. 

Ако сте вкъщи, можете веднага да направите инхалация или с вода със сол или да вкарате детенцето в банята и да пуснете топлата вода и да го държите дълго време в парата. 

Другият вариант е, ако навън е по-хладно, всъщност изкарвате детенцето на терасата или отваряте широко прозореца. При рязката промяна в температурата на въздуха отбъбват въздухоносните пътища и детето по-лесно диша. 

Ако тези мероприятия нямат ефект, необходимо е да се обадите веднага в Бърза помощ или на вашия лекар и да го заведете детенцето на преглед в най-близкото спешно звено. Там се дават антихистамини, които са антиалергични препарати, които всъщност и вие вкъщи можете да дадете и впоследствие при нужда, след преглед от лекар, се работи или с инхалаторен кортикостероид или с кортикостероид, който се поставя инжекционно. Но това, пак казвам, е след преглед от лекар. 

Необходимото лечение се прилага между 5-7-10 дни

Понякога при дечица, при които има алергична компонента при правенето на ларингити, тоест ларингитът е следствие от алергия, се налагат антиалергичните препарати да се дават с месеци и години, докато укрепне организмът на детето и всъщност спре да прави тези ларингити. 

За съжаление при някои това се случва чак към 6-7-8 годишна възраст. Когато ларингитът на вашето дете е причинен от бактериална инфекция, това се доказва след изследване, чак тогава се налага да се предприема антибиотично лечение. Обикновено с инхалациите, антиалергичните и противокашличковите сиропчета се излекува ларингит без някакви сериозни усложнения.

Но все пак усложнения могат да настъпят. Може да настъпи дихателна недостатъчност, може да се стигне до бронхиолит или пневмония във времето. Така че не подценявайте този проблем и това заболяване, мили родители. 

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Balashova
    Balashova

    Заболяването е много упорито. Докато беше в детската градина се случваше поне 2 пъти в годината. Единственото, което помагаше преди тежките лекарства беше инхалатора. Вече го мразим.
    Лошото е, че няма ясна пътека, алгоритъм, който ако следваме ще си гарантираме избягване на усложнения. Освен това антибиотиците, които ние по принцип избягваме, не е задължително да повлияят бързо и ефективно. Това прави и изборът на момент кога да бъдат включени още по-труден

Вашият коментар