Скоро след първите предучилищни вълнения, актуална става темата за поддържането на учебниците, тетрадките и учебните помагала в спретнат и приемлив вид. Независимо от това колко са подредени, прилежни и внимателни децата (а те обикновено не са твърде много), щетите по външните корици на учебниците са почти неизбежни при интензивно и всекидневно ползване. Именно затова една от задължителните първи стъпки, които трябва да предприемат родителите на малките ученици, е да се погрижат за подвързването на техните помагала.
На тези от вас, които все още не са минали през процеса на подвързване, може да се стори странна нуждата от твърде много говорене по темата. Факт е обаче, че съществуват повече от един или два начина да се подходи към ситуацията, а всеки от тези начини има както своите плюсове, така и своите недостатъци. Изхождайки от философията, че човек никога не може да бъде твърде добре подготвен, ние решихме да ви представим всички опции за подвързване на учебници, тетрадки и учебни помагала, за да можете да действате предвидливо и информирано.
Защо е необходимо подвързването на учебниците и учебните помагала
Начинът по който човек се отнася към вещите си понякога е вроден, но по-често се налага да бъде възпитаван. Ако ви се е паднало подредено, стриктно и чистофайно дете можете да запалите свещичка и да почерпите приятелите си. Ако ли пък не – не се сконфузвайте, вие сте част от мнозинството. Добре е чрез личен пример и редица малки, ежедневни стъпки, да подстрекавате детето си да мисли повече за грижите, които играчките и вещите му изискват, за да изглеждат добре. Подвързването на учебниците е страхотен пример за такава стъпка.
Освен с чисто възпитателна цел, вписваща се в по-голямата картина, съществуват и редица други, много по-конкретни причини да трябва учебниците и учебните помагала да бъдат в отлична форма. Сред тях можем да отбележим:
- Възпитаване на цялостно отношение към книгите и тяхното съдържание. Уважението към книжното тяло винаги върви ръка за ръка с уважението към съдържанието на книгата. Изключително рядко можете да видите дете с подвързан учебник, което да драска в него, да подгъва страниците му или да го уврежда по какъвто и да било друг начин. Банално или не, тези малки подробности изграждат детайлите на цялата картина. Така се възпитават базови ценности, чувство за естетика и уважение към учебния процес.
- Съхраняване на учебниците в изряден външен вид, ако те са собственост на училището. В почти всички държавни и частни училища в България учебниците на учениците от първи до седми клас са безплатни. Изключенията могат да включват само специализирани училища, в които част от помагалата са допълнителни и специфични, но дори и там никога няма да се наложи да купувате целия учебен комплект. В общи линии това означава, че учениците получават своите учебници в началото на учебната година и трябва да ги върнат в края й – във все същото перфектно състояние. И ако отговорността за собствеите вещи е важна, то за чуждите това важи с двойна сила. За да не поставяте себе си и детето си в неприятна ситуация, задължително планирайте подвързване на учебниците.
- Запазване на стойността на учебниците, ако те са ваша собственост. След като скоро говорихме за това къде и как можете да продадете старите учебници на детето си (хиперлинк?), редно е да помислим и за състоянието, в което ще се опитате да ги продадете. Един запазен, чист и спретнат комплект учебници ще се продаде както много-по бързо и по-лесно, така и на оправдано по-добра цена. Подвъзрването на учебниците е една от задължителните стъпки, които трябва да предприемете, ако искате да запазите стойността им и да балансирате семейния си бюджет.
Не на последно място – позволете на детето си да участва активно в процеса на подвързване. Посъветвайте се с него, попитайте го за мнението му, въвлечете го в ръчното изпълнение на част от задачите, ако има такива. Така можете да превърнете подвързването на учебниците от досадно задължение в занимателен процес, в който да имате един щастлив и доволен помощник.
Подвързване на учебници в домашни условия
Една от опциите ви е да изберете да се справите с подвързването на учебници, тетрадки и учебни помагала вкъщи, с малко търпение и малко ръчен труд. Има няколко варианта за подвързване в домашни условия, всеки от които изисква различно време, средства и сръчност. Кой е най-подходящ – можете да прецените сами, след като ви разкажем малко повече за:
-
Подвързване с хартия или картон
Това е един от най-времеемките варианти за подвързване, който обаче същевременно дава най-милия и персонализиран краен резултат. Опциите ви са практически безкрайни – можете да обвиете учебните пособия на детето си с различни по вид, дебелина и окраска хартии и картони. Можете да изберете лъскав или матиран вариант, изчистена или шарена хартия, тематично подбрани хартии за различните учебници и т.н.
Един лист обикновена хартия за подвързване струва по-малко от петдесет стотинки и е достатъчен за обработката на два или три учебника. Това означава, че освен всичко останало, този вариант е също така доста бюджетен и практичен.
Самото подвързване се случва доста лесно, дори и за тези от вас, които са популярни с двете си леви ръце. Като за начало, сложете учебника върху хартията за подвързване и очертайте формите му. След това измерете и добавете по около четири допълнителни сантиметра във всички посоки, очертайте новия размер и изрежете с ножичка. Сложете разтворения учебник така, че да легне по средата на изрязаната хартия, след което я подгънете така, че да покрива кориците – подгънете първо от широката страна, а след това от тясната. За да фиксирате хартията върху корицата, можете да използвате малко парченце тиксо. Ако все пак има такива от вас, които не успяха да визуализират процеса – можете да потърсите видео инструкции в мрежата или да помолите служител в книжарницата да подвърже първия учебник вместо вас, за да ви даде кураж и ориентир.
В заключение можем да обобщим, че подвързването на учебните пособия с хартия или картон е бюджетно, кокетно и дава безкрайно поле за изява на тези родители, които имат желанието да превърнат подвързването в своеобразен акт на творчество.
Минусите на този вариант са няколко. Първият и най-логичен е, че хартията не е издръжлива на всички видове атаки, които учебните помагала могат да преживеят. Тя няма да помогне при леко намокряне, ще се скъса сравнително по-лесно при постоянно триене и износване. Ако пък изберете по-дебел картон или по-плътна хартия, рискувате да добавите доста излишни грамове към и без това твърде тежката ученическа раница.
-
Подвързване с готови найлонови подвързии
Лесно бихме могли да обобщим, че това е най-практичния и най-предпочитания вариант за подвързване на учебни помагала към днешна дата. Пазарът предлага различни видове готови подвързии, които са достъпни, практични и естетически издържани.
Тези подвързии могат да бъдат от найлон с различна дебелина и външен вид. Могат да бъдат матирани или лакирани, с по-голяма или по-малка степен на еластичност. Могат да бъдат прозрачни или с различни принтове – шарени, весели, персонализирани и съобразени с вкуса на детето ви.
Единственото, което се изисква от вас в този случаи, е да вземете комплекта с учебници и учебни помагала за съответния клас, да ги занесете в избрана от вас книжарница и да изберете предпочитаните подвързии. Не е разумно да предприемате тази стъпка, ако все още нямате учебниците, защото размерите на подвързиите са доста разнообразни и възможно да закупите нещо излишно. Цената на найлоновите подвързии зависи от вида им. Най-общо казано, подвързването с тях ще ви излезе по-скъпо от подвързването с хартия, но по-евтино от други, професионални методи на опаковане на книжните тела на учебниците.
Плюсовете на подвъзрването на учебниците с найлонови подвързии са издръжливостта, разнообразието от шарки и видове, сравнително доброто съотношение между цена и качество. Добрите модели подвързии са съобразени с проблема за тежестта на раниците и са създадени така, че да бъдат максимално леки.
Единственият реален минус на тази опция е свързан с екологичните съображения, които не е неестествено да имате. Дори и да правите опити да намалите използването на найлон и пластмаса, не е задължително да се отказвате от тази опция. Можете обаче да използвате подвързиите многократно; да ги подарите, вместо да ги изхвърлите; да ги изпoлзвате за направата на красив предмет или украса или просто да ги изхвърлите в контейнерите за разделно събиране на отпадъци.
-
Комбинирано подвързване с хартия и найлонови подвързии
Историята познава случаи, в които родителите подвързват учебника с прекрасна, красива хартия, след което подвързват хартията с прозрачна найлонова подвързия, за да запазят външния й вид. Това, разбира се изглежда и звучи невероятно и говори за сюрреалистични количества свободно време, търпение и перфекционизъм.
За съжаление обаче, по този начин учебниците натежават наистина много и ако детето трябва да носи по няколко от тях всеки ден, нещата загрубяват. Ако сте извадили късмет и детето ви е попаднало в училище, в което реално се предприемат мерки срещу тежестта на раниците, то вие сте късметлии. Ако се радвате на електронни варианти на учебниците, ученическо шкафче в училище или друг вид умна стратегия, която прави тежестта на учебниците без значение, то тогава – развихрете се. Няма сила на света, която да ви спре да опаковате тези учебници с картон, найлон, кожена подвързия и ковано желязо, стига това да ви се нрави!
Тези три скромни опции изчерпват нещата, които можете да направите без професионална помощ и съответно са най-разпространените начини на действие. Ако обаче ви се струва интересно що за опции са професионалните, ще ви разкажем и това.
Специализирано и професионално подвързване на учебници и учебни помагала
Професионалното подвързване може да бъде както много скромно и изчистено, така и да навлезе в любопитни екстравагантни крайности. Ето какви са услугите, които предлагат повечето малки и големи книжарници в страната:
-
Подвързване със самозалепващо фолио
Най-лесно е да си представите тази процедура като вид ламиниране на корицата. Тя е доста бърза, случва се на място в книжарниците, а резултатите от нея са качествени и надеждни. Макар че е малко-по скъпа от домашните, ръкоделни начини за подвързване на учебници, тази опция гарантира издръжливост между две и три години, а понякога и повече. Някои книжарници предлагат отстъпки при поръчка на количество. Това може да ви мотивира да се съюзите с приятели, познати, родители на съученици на детето ви или просто сродни души от социалните мрежи, които искат да се възползват от същата услуга.
Подвързването със самозалепващо фолио е много удобно за помагала, атласи и тетрадки с нестандартни размери, за които не се произвеждат специални найлонови подвързии. Този вид подвързване е изключително леко и не увеличава значимо теглото на учебните пособия.
-
Подвързване чрез поставяне на допълнителна корица
Това също е процедура, която се извършва на място в книжарниците. Тя предсавлява добавяне на допълнителна предпазна корица от хартия или картон към учебника. Методите за поставянето й варират според техниката в книжарницата – тя може да бъде оформена като обложка, като допълнително залепена външна корица или по начин, който ви предложат служителите на съответната книжарница.
-
Услуги, от които нямате нужда
Професионалните книжарници, печатници и дори хендмейд артисти могат да ви предложат много варианти за подвързване на книжни тела. Обикновено те са подходящи за специални книги, за подаръци или поводи, но не и за учебни помагала. Ако все пак изпитвате неизбежна необходимост да подвържете читанката на детето си с крокодилска кожа, да обвиете бележника му с лазерно гравирана дървена подвързия и да обкичите тетрадката му по човек и природа с полускъпоценни камъни, това е ваше изконно право.
Допълнителни аксесоари за подвързване на учебници и тетрадки
След като сте подбрали и осъществили един от гореизброените методи за подвързване на учебни помагала, недейте да си мислите, че всичко е приключило. Има най-малко още един задължителен компонент, с който да завършите подвързията и неограничен брой допълнителни елементи, които можете да добавите по желание. Това са:
- Етикетът. На него трябва да надпишете вида на учебника или тетрадката, името на детето, класа и паралелката, името на училището и номера на детето в класа. За по-нетърпеливите от вас това официално е края на процеса – можете да се поздравите с добре свършената работа и да продължите към следващото житейско изпитание. За по-самоотвержените, опциите са необятни и включват:
- Залепване на различни видове стикери върху подвързиите. Те могат да бъдат тематично свързани с предмета на учебника, да изобразяват любим анимационен герои на детето или просто да са естетически подбрани спрямо цвета на подвързията.
- Използване на различни цветни маркери, химикалки, лепила с брокат, темперни бои и сходни пособия за финална украса и щрихи върху подвързията. Тази опция е изключително запазена за родителите с творческа натура и е абсолютно немислима за тези от вас, които едва са издържали и базовия процес по подвързване. За щастие, под слънцето има място и за двата противоположни вида родители, както и за всички останали видове по средата.
Допълнителни мерки за запазване на учебниците в добро състояние
Би било наистина много жалко и малко нелепо, ако сте преминали съвество през целия процес на подвързване, само за да видите как учебните помагала отиват по дяволите заедно с подвързиите си. Всички добре знаем или поне уверено подозираме, че ученическата раница е извор на десетки невиждани, нечувани и неподозирани опасности за учебниците. Всичко, което можем да направим е да ви подсетим за най-разпространените от тях, както и да ви дадем съвет как да се предпазите от разрушителната им сила.
На първо място, важно е да подберете правилно самата раница. Вече сме говорили за този процес (хиперлинк?), но тук с нова сила трябва да подчертаем ползите от добре организирани отделения и джобове в една раница. Така няма да е нужно учебниците да бъдат в един джоб с храната и водата, с мокрите кърпички и с други неподходящи предмети.
Наличието на ученически несесер, от друга страна, ще спаси учебниците от хаотично търкалящи се из раницата моливи, химикалки, пергели и други пособия, които могат да увредят учебника.
Шишето с вода и кутията за обяд също трябва да бъдат възможно най-надеждните. Те трябва да се затварят плътно, да са опаковани в поне един допълнителен плик и да са отделени в джоб, различен от отделението за учебници. Тези превантивни мерки ще редуцират вероятността детето ви да обядва супа с хартия и да чете от тетрадка с кюфтета.
Не на последно място, можете да обмислите закупуването на подходящи книгоразделители, с които детето да може да отбелязва нужните страници в учебните си помагала. С прискърбие трябва да признаем, че дори на най-добрите от нас се е случвало да прегънат страница в момент на временно умопомрачение и липса на бързи опции под ръка.
Ето как поддръжката на учебниците в спретнат вид всъщност може да обхване доста различни аспекти от вашия личен и семеен живот. Това е процес, засягащ възпитанието, навиците, организацията, планирането, творчеството. Той е толкова сложен, колкото вие си изберете да го направите и толкова труден, колкото си изберете да го видите. Той е освен това толкова приятен, колкото го усетите и толкова смислен, колкото смисъл сами му придадете.
Лошото е, че както и да се подвържат учебниците и тетрадките, при всички случаи стават по-тежки и то доста… Все едно досегашните им 2389623 килограма не са достатъчно абсурдни и абсолютно вредни за детето. И хем трябва да ги подвържем, за да ги върнем в добър вид в края на годината, хем като ги подвържем натоварваме детето още повече. Найлоновите подвързии действително са най-приемливи за момента, ама просто… Горките ни деца.