Използвани са материали на Стивън Гарбър, Мариан Даниелс Гарбър, Робин Фридман Спизман
Как да изградим своето дете като самостоятелна и отговорна личност?
Най-честите оплаквания на родителите, свързани с отглеждането на децата им са, че хлапетата растат „безотговорни“. Обикновено имат предвид, че малките членове на семейството се ослушват и не искат да помагат с ежедневната домакинска работа.
Ако вие като родители не научите децата си от съвсем малки да се включват в домашните задължения, когато станат тийнейджъри – мисията ви вече ще е невъзможна. Затова тези навици се създават още в ранна възраст.
Много родители нямат търпението да изчакват мъничетата сами да се справят с поставените задачи. За да е по-лесно и бързо, те предпочитат да правят всичко. Но така няма как хлапетата да бъдат научени на отговорност. Когато редовно им възлагате дребни домакински задължения и ги учите кога и как да се справят с тях, ще им им помогнете да растат като самостоятелни тийнейджъри, които пълноценно се включват за всяко нещо у дома.
Започнете още когато прохождат
Мъничетата обичат да помагат. Въпреки че все още едва се придвижват от едно място на друго, истински се забавляват, когато ги накарате да хвърлят лист хартия в коша на боклук. С радост застават до вас с кърпа в ръка и искат заедно да избършете праха, можете да ги накарате и да си приберат играчките .
Не правете нещо сами само за да стане по-бързо
Най-грешната тактика е да гледате да си свършите сами работата, за да се случи по-лесно. Това ще ви изиграе лоша шега след време. Ще има много моменти, в които ще бъдете твърде изморени или заети и наистина ще имате нужда от помощ, но трудно ще успеете да накарате вече порасналите деца да ви отменят, ако нямат изградени навици.
Научете детето си как да изпълнява конкретна задача
Определете задачата и обяснете как очаквате да се изпълни – подреждане на дрехите в гардероба, събиране на играчките в коша и т.н. Първо вие покажете как трябва да бъде свършена работата, а след това следете дали хлапето я изпълнява, като от време на време хвалите усилията, които полага. Винаги проверявайте на финала дали всичко е подредено според вашите очаквания или е претупало нещата.
Поставените задачи трябва да са съобразени с възрастта
Ако възлагате на детето си само дребни задачи, дори и когато стане по-голямо, то ще очаква, че искате от него да се справя само с тях. Вероятно ще отказва да помага в по-сложни неща като чистенето с прахосмукачката, гладенето или приготвянето на някакво ястие, например. Съобразявайте сложността на задачите с възрастта му и с всяка следваща година добавяйте по някое по-трудно и отговорно задължение.
Свържете конкретна задача с определен ден от седмицата
За да има трайни навици с домашните ангажименти, детето трябва да знае, че в определени дни или часове на деня върши конкретни задачи. Всяка вечер може да помага със сервирането или отсервирането на вечерята. В неделя може да е негов ред да пусне пералнята или прахосмукачката.
Ако децата в семейството са две или повече, редувайте ангажиментите им. Тази седмица едното ще избърше праха и ще измие пода, а другото ще пусне прахосмукачката и ще прибере прането, следващата седмица могат да си разменят задачите.
Направете списък със задачи
За да не се измъква детето с оправданието, че е забравило, напишете на един лист задачите му за седмицата и го закачете на място, което често ще е пред очите му. То само може да задрасква вече изпълнените ангажименти, а пък вие от своя страна, може да добавяте стикери с усмивки или звездички към всяка приключена работа.
Задавайте срокове
Децата и особено тийнейджърите са в състояние да се мотаят с часове, само и само да не свършат поставената им задача. Затова е най-добре винаги да определяте час, в който ще проверите как е свършена работата.
Ако детето отговаря за конкретна задача у дома, не я вършете вие
Ако не си е оправило леглото сутринта преди да отиде на училище, не го оправяйте вместо него. Оставете го да изпълни задачата, когато се прибере вкъщи и настоявайте това наистина да се случи. Добре е да е наясно и какви ще са последиците при неизпълнение на ангажимента си и се придържайте към тях.
Намалете времето за игра на таблета или за гледане на телевизия и го накарайте на следващата сутрин да стане с 5 минути по-рано, за да има време да оправи леглото си. Свършите ли работата вместо него дори и само един-два пъти, в неговото съзнание остава мисълта, че има кой да го свърши, така че не е нужно да се напряга.
Използвайте поощрения
Когато задачата е изпълнена, задължително кажете на детето, че сте много доволни от добре свършената работа. Вашите похвали наистина са основна причина детето да се съгласява да помага в домакинските задължения.
Налагайте наказания, когато е необходимо
Ако хлапето се опитва да се измъква от ангажиментите си всеки път, може да въведете правило, че ще играе с играчките, след като е събрало разхвърляните си дрехи и ги е подредило в гардероба си. Бъдете настоятелни за това правило и редовно напомняйте на хлапето, че първо трябва да изпълни задачата и след това да играе.
Всички членове на едно семейство трябва да могат или ако са деца – да се научат да носят отговорност. Ако пък не искат да се научат, тогава няма да могат да се радват на привилегии, които имат останалите в домакинството. Например, гледането на телевизия ще е възможно само ако детето е изпълнило възложената му задача.
Не съм сигурна дали това се нарича „помощ в къщи“ или „създаване на навици“. Ако сме приучили детето да подрежда вещите си, да цени хигиената, то тези привички остават за цял живот. Много по-лесно е те да се усвоят докато си малък. Разбира се по-късно, когато заживееш самостоятелно не е невъзможно да се придобият тези основни умения, но е някак по-натрапчиво и по-трудно за човек. Освен това докато си малък, не хитруваш и не опитваш как да надлъжеш системата…