Вирусните и грипните епидемии винаги са били част от есенно-зимния сезон, а мерките срещу тях – повече или по-малко част от живота ни.
И все пак, последните години се различава от всички предишни. Пандемията от SARS-CoV-2 наложи някои изцяло нови правила на поведение и публично здравеопазване, с които имаме задължението да се съобразяваме – като хора, като граждани и като родители.
Разпространението и превантивните мерки срещу новия коронавирус са тема на засилен и разгорещен обществен дебат. Ето защо, ние решихме да съберем на едно място всички релевантни препоръки от специалисти, касаещи предпазните средства, поведението и превантивните мерки, свързани с извънредната обстановка, като поставим специален фокус върху децата.
В следващите редове няма да откриете емоционални коментари и лично отношение към проблематиката. Точно обратното – ще се запознаете само с официални препоръки, експертни коментари и съвети от специалисти. Защото източниците на информация имат значение.
Правило номер едно: Говорете с детето си ясно и открито
Преди всичко е важно да припомним едно: детето ви заслужава да получи достъп до адекватна информация точно толкова, колкото и вие като негови родители или настойници.
Независимо от възрастта, намерете начин да поднесете информацията за случващото се по подходящ начин: достатъчно хладнокръвен, информативен и полезен. Няма значение дали става въпрос за протичането на евентуално заболяване, за процеса на тестване или за нуждата от онлайн обучение – ако все още не сте били напълно открити, моментът е крайно подходящ да станете.
Подберете ресурсите си
Ако не сте сигурни как да формулирате мислите си самостоятелно, потърсете правилните ресурси. За щастие, в публичното пространство циркулират достатъчно професионално подготвени материали.
Като например:
- “Моят герой си ти” – специална детска книга, разработена по проект на Референтната група по психическо здраве и психосоциална подкрепа в извънредни ситуации към Постоянния съвместен комитет на агенциите (IASC MHPSS RG).
- “Тръгваме на училище, Вирусът – НЕ” – кратък образователен филм, изготвен и разпространяван безплатно от Българското Министерство на Здравеопазването.
- “Коронавирус (Covid-19)” – образователна брошура за родители, учители и деца, съставена от Детски фонд на ООН (УНИЦЕФ).
Гореизброените материали са част от засилената информационна кампания, подходяща за най-малките. Те синтезират най-важната информация за безопасността с помощта на интерактивни елементи: картинки, графики, илюстрации и видео материали, които са занимателни, достъпни и поднесени по подходящ начин.
Без паника!
Детето трябва да бъде информирано, но не и стресирано. Без значение какво е субективното ви виждане за ситуацията, подходете отговорно към информираността на детето. Говорете с него по достъпен и спокоен начин – без всяване на паника и без неглижиране на ситуацията.
Детето трябва да е способно да пази себе си във Ваше отсъствие, особено ако посещава детски колектив: ясла, детска градина, училище, занималня, тренировки, уроци и т.н.
Обяснете механизма на заразяване и протичане на болестта
За да пази себе си и околните, детето трябва да разбере смисъла на правилата, към които ще трябва да се придържа за определен период от време.
За целта, обяснете му как протича болестта и какво представлява карантината – така то ще може да приеме реалността по-спокойно в случай на заразяване: било то неговото собствено, на роднина или на приятел.
Запомене: информираното дете е спокойно дете. Не го подценявайте и не му говорете врели-некипели. Подходете с уважение и зачитане на неговите нужди.
Общи противоепидемични мерки
Разбира се, вие и детето ви трябва преди всичко да се придържате към логиката и здравия разум в следването на официалните противоепидемични мерки. Макар и нашумели около извънредното положение, това са общи правила, които остават валидни при разпространението на каквато и да било грипна или вирусна инфекция.
Избягвайте струпванията на хора на закрито
Ако можете да отидете до кварталния магазин без детето – направете го. Ако има начин да избегнете пренаселените закрити пространства от търговски тип – направете го. Ако имате избор да посетите или да не посетите място, на което знаете, че ще има струпване на хора – помислете върху избора си.
Това важи с пълна сила за семействата с най-малки деца, които не разбират и не могат да спазват елементарни правила, свързани с хигиената.
Научете детето си да пази себе си околните
Обяснете му, че не трябва да пипа лицето, очите и устата си, още повече с неизмити ръце. Научете го да слага лакът или носна кърпа на устата си, като киха или кашля. Напомняйте тези правила толкова често, колкото е необходимо.
Спазвайте препоръчаната дистанция
За децата е особено трудно да разберат и приложат концепцията за социалната дистанция и това е нормално. Когато е възможно, предпазвайте детето от близки физически контакти с хора, които имат симптоми на заболяване – кихане, суха или влажна кашлица, обилна хрема и т.н.
Следвайте официалните препоръки
Местните и световни здравни власти се опитват да реагират гъвкаво на ситуацията, така че негативният ефект върху социалния живот на децата да бъде минимален. Дали този опит е успешен или не – това е предмет на отделен дебат.
Най-доброто, което можете да направите като родители е да следите промените в официалните препоръки и да се съобразявате с тях. Те могат да включват специален режим на посещение в детските заведения, специални препоръки за използването на играчки, провеждането на извънкласни занимания и т.н.
Междувременно, опитвайте се да балансирате социалния живот на детето, като го насърчавате да се среща с приятели на открито и да спортува в позволени за целта места. Дългосрочните ефекти от изолацията са непредвидими, а множество здравни организации апелират да се зачитат нуждите на децата от общуване, социализация и комуникация с връстници.
Следете за наличие на симптоми
При дискомфорт или признаци на заболяване, свържете се с педиатъра или личния лекар на своето дете. Той ще изпише терапия, ще назначи допълнителни изследвания или ще препоръча най-добрия подход според индивидуалната ситуация. В никакъв случай не прибягвайте до самолечение или приемане на лекарствени продукти, препоръчани от неспециализирани лица в социалните мрежи.
Спазване на лична хигиена
Добрите хигиенни навици са основна част от възпитанието на детето, а в настоящата ситуация, те са с особен приоритет. Какво можете да направите вие като родител? Добро начало би било да приучите детето си към следните навици от възможно най-ранна възраст.
Миене на ръце
Измивайте ръцете си редовно със сапун и топла течаща вода за 20 секунди и насърчавайте детето си да прави същото. Как е правилно да се мият ръцете, можете да покажете на детето в специалния кратък клип на американския Център за превенция и контрол на заболяванията.
Миенето трябва да бъде достатъчно продължително и да завършва с избърсване в суха и чиста кърпа. Ако детето ви има нужда от времеви ориентир – можете да използвате детски пясъчен часовник за баня или просто да броите заедно до 20.
Използване на дезинфектант за ръце
Използването на дезинфектант за ръце не е подходящо за най-малките, поради високата им чувствителност към подобен вид силни препарати. В пазарната мрежа могат да се намерят специални антибактериални гелове за деца – те могат да се използват според инструкциите на производителя и с повишено внимание.
При всички положения, използването на дезинфектанти от деца не трябва да бъде безразборно и постоянно, а само и единствено в случай на липса на сапун и топла течаща вода.
Най-често този вид почистване се налага по време или след игра на детска площадка и то особено при деца, които неволно докосват лицето и устата си преди да са се измили.
Алтернатива на дезинфектанта за ръце са антибактериалните мокри кърпички, които изпълняват същата функция, но крият и същите рискове. Хубаво е те да бъдат налични в чантата на ученика, който да ги използва при липса на подходящо място за измиване, след возене в градски транспорт, и т.н.
Хигиена на дрехи, обувки и аксесоари
В ситуация на засилено разпространение на силно заразни болести е добре да спазвате следните превантивни мерки, свързани с общата хигиена:
- Не влизайте с обувките си у дома, а ако го правите – дезинфекцирайте пода редовно и с надеждни препарати.
- Ако сте били в закрито пространство със струпване на хора, желателно е да смените дрехите си и да ги изперете след като се приберете у дома.
- Ако попадате в рискува група или изпитвате вътрешна необходимост – можете да дезинфекцирате покупките, направени в големите вериги магазини, преди да ги използвате.
- По възможност използвайте ръкавици за еднократна употреба, когато пазарувате – така ще предпазите себе си и околните от неволно предаване на различни вируси и бактерии.
Тук следва да направим едно важно уточнение: не е разумно да изпадате в крайности и да живеете в стерилна среда. Това е най-малкото неестествено, а още повече – изключително обременяващо за психическото ви здраве. Опитайте се да си осигурите безопасност, като не навлизате в нерационални крайности нито със себе си, нито със семейството и децата си.
Децата и маските: всичко, което трябва да знаете
Носенето на защитни маски има потенциала да ограничи разпространението на въздушно предавани на зарази и все пак – носенето на маски от малки деца има своите особености. По-долу можете да се запознаете с всички аспекти на този жизненоважен въпрос.
Какви за правилата и препоръките за носене на маски от деца?
Официалните препоръки на Световната Здравна Организация по повод предпазните маски и малките деца могат да бъдат обобщени така:
- За децата на 5 или на по-малко от 5 години, маските не са препоръчителни за използване от съображения за безопасност. Изключение правят случаите, в които детето доказано е в непосредствена близост до заболял – тогава родителите имат задължението да съблюдават правилното поставяне на маската.
- Децата на възраст между 6 и 11 години трябва да носят маски при опасно висок брой на новозаразени в областта или непосредствен контакт с възрастни от висока рискова група. Това е препоръчително при положение, че детето може да поставя и използва маската правилно, няма специфични здравословни показания, и по възможност има близък надзор от възрастен.
- Децата на възраст 12 или над 12 години следва да използват предпазната маска по същите правила, по които го правят и възрастните, особено когато нямат възможност да осигурят най-малко 1 метър разстояние между себе си и околните.
В кои случаи носенето на маска от дете не е препоръчително?
Някои ситуации, в които носенето на защитна маска трябва да бъде консултирано със здравен експерт включват:
- Забавяне във физическото или интелектуалното развитие на детето
- Наличие на специфични заболявания, свързани с респираторната система
- Наличие на други здравни рискове, свързани със здравния статус на детето
В тези случаи, носенето на предпазна маска не трябва да бъде задължително. То подлежи на индивидуална оценка на риска, проведена от медицинско лице в кооперация с родителя и/или настойника на детето.
Друга ситуация, в която маската не е препоръчителна е периода на засилена физическа активност. Децата не трябва да носят маски, когато спортуват, тичат, скачат или играят на площадката, за да не се нарушава правилното им дишане.
От друга страна можем да разгледаме случая на деца с компрометирана имунна система или онкологични заболявания, при които носенето на медицинска маска е жизнено необходимо и силно препоръчително на закрити пространства.
Какъв вид маски трябва да носят децата и как?
Препоръките на СЗО в тази връзка са следните:
- Най-безопасни за децата в добро здравословно състояние са текстилните, немедицински маски. За децата в рискови групи се препоръчва носенето на специализирана медицинска маска.
- Възрастният, който осигурява маската, трябва да се увери, че тя е с правилен размер и покрива плътно носа, устата и брадичката на детето.
- Преди поставяне на защитната маска, детето трябва да измие ръцете си с течаща вода и сапун или специален дезинфектант за ръце. Докосването на маската с мръсни ръце обезсмисля нейното използване.
- Детето трябва да бъде инструктирано да не докосва предната част на маската, да не я дърпат под брадичката си и да не я слага в устата си.
- Маската трябва да се съхранява в отделен плик или малък контейнер. Всяко дете трябва да използва само и единствено своята лична маска.
Ако имате нужда от визуален материал, с който да обясните всички тези подробности нагледно, можете да използвате специалната инфографика на СЗО, свързана с правилното използване на маска.
Безопасна семейна среда
В последните две години, домът буквално се превърна в крепостта на всяко едно семейство. Ето защо има някои предпазни мерки, които да въведете и в тази сакрална територия.
Редовно почистване
Не е нужно да правите никакви чудеса и геройства. Обичайното почистване с прахосмукачка и почистващ препарат за под е достатъчно, стига да бъде изпълнявана редовно и правилно. В случай, че напоследък почиствате дома си по-често от нормалното, препоръчително е да използвате екологично чисто препарати, които гарантират нужната хигиена, но спестяват тежкия химичен фон.
По време на почистване, обръщайте специално внимание на повърхностите, които се докосват най-често и от най-много хора. Това могат да бъдат например маси, столове с твърда облегалка, дръжките на вратите, ключове за осветлението, телефони, таблети, сензорни екрани, дистанционни управления, тоалетни, мивки и т.н.
Проветряване или пречистване на въздуха
Независимо дали сте здрави или болни, свежият въздух у дома е задължително условие, което трябва да съблюдавате. Ако живеете в район с чист въздух, проветряването няколко пъти на ден е напълно достатъчно.
Ако нивото на замърсяване на въздуха е по-високо, можете да помислите за специализиран пречиствател за въздух или за алтернативни решения като етерични масла, лампи от хималайска сол и т.н.
Разумни и внимателни социални контакти
Навиците и начина на живот са нещо много индивидуално за всяко семейство. Ето защо не е реалистично да очакваме, че всеки би понесъл добре пълната социална изолация от семейство, близки приятели, детегледачки или други доставчици на услуги.
Ето защо, тук следва да слушате собствения си разум и да действате според ситуацията си. Срещайте се с любимите си хора, не канете гости, ако не се чувствате добре и действайте гъвкаво според динамичните препоръки, касаещи събирането на закрито.
Новородените и коронавирусът
Медицинските експерти съветват новородените бебета да останат с майките си, дори в случаите, когато майката или бебето за с позитивен резултат за Covid-19. В такива случаи се препоръчва майките да носят медицинска маска, но все пак да осигурят на бебетата си контакт кожа до кожа, ексклузивно кърмене и споделяне на обща стая: независимо у дома или в болнични условия.
На новородените и малките бебета, позитивни за Covid-19, трябва да се осигури постоянен мониторинг на здравословното състояние и в никакъв случай да не се предприема самолечение с какъвто и да било характер.
Ваксини?
Темата за незадължителните ваксини при децата е взривоопасна, полюсна и понастоящем една от основните разделителни линии в обществото.
Ето защо, най-доброто, което можем да ви посъветваме е да коментирате поставянето на подобна ваксина против грип и/или SARS-CoV-2 с вашия педиатър или лекуващ лекар.
В най-добрия случай, изборът ви трябва да бъде информиран, трезв, реалистичен и рационален. В ролята си на родител, вие ще имате тежката задача да понесете отговорността – както от поставянето, така и от непоставянето на подобна ваксина.
Животът продължава!
Със или без сезонни епидемии, глобални пандемии, вируси, бацили и други чудовища – земята не спира да се върти. За да излезете минимално засегнати от създалата се ситуация, опитайте да осигурите на детето си условия за правилно физическо и психическо развитие, независимо от временната извънредна ситуация.
Това включва фактори като следните няколко.
Физическа активност
Регулярната физическа активност може да значително да подобри както физическото, така и психическото здраве на детето във всяка възраст. Ето защо е важно дори по време на епидемия или пандемия тя да остане неизменна част от неговия живот и ежедневие.
Според подробно разписаните препоръки за Министерство на здравеопазването и социалните услуги на САЩ, касаещи физическата активност, конкретните измерения на тези препоръки са:
- Децата между 3 и 5 години се нуждаят от около 3 часа на ден активност с различна интензивност: лека, умерена или висока. Това включва каране на колело, скачане, тичане, катерене и т.н.
- Децата между 6 и 17 години се нуждаят от поне 1 час на ден умерена до висока физическа активност, поне 3 дни в седмицата. Това включва аеробни упражнения, силови упражнения, и упражнения за заздравяване на костната система.
Добра идея е да дадете на детето си положителен пример, като сами водите активен начин на живот и заложите на физическата активност като от ежедневието на цялото семейство.
Досег с природата
В този етап на пандемията вече знаем, че разходките на открито сред природата могат да бъдат само от полза.
Ако имате възможност, обмислете и планирайте различни дейности на открито, като например:
- Разходка или пикник в планината
- Разходки и спортни дейности в парка или кварталната градинка
- Различни дейности на открито според сезона и местоположението Ви
Сега е моментът да бъдете креативни: отидете заедно за гъби, посетете час по конна езда, отидете за риба, организирайте си семейни състезания на открито. Съчетаването на физическа активност с прекарване на време сред природата са най-сигурния начин да останете с добър дух, здраво тяло и силна психика, независимо от всички предизвикателства.
Силна имунна система
Както неведнъж сме казвали, приемането на фармацевтични имуностимулатори от здрави деца не се препоръчва от имунолозите. В този ред на мисли – по-добре не използвайте никакви препарати и добавки “превантивно”, освен ако това не е категорично препоръчано от вашия семеен лекар или педиатър.
Вместо това, можете да заложите на естествени начини за засилване на защитните сили на тялото, като например:
- Осигурете на детето разнообразна сезонна храна, богата на витамини и минерали.
- Предлагайте оптимално количество сурови продукти, зърнени и бобови варива.
- Намалете до минимум приема на бяла захар, бял хляб, пържени храни и кухи калории.
- Не лишавайте детето от слънце, чист въздух, физическа активност и досег с природата.
- Погрижете се за емоционалния комфорт на детето и проявявайте емпатия към начина, по който то възприема необичайната ситуация.
Според начина на живот и разбиранията си, вие можете да използвате и различни видове естествени имуностимулиращи средства – билкови чайове, етерични масла, посещения в солна стая, топли вани, масажи и т.н.
Безопасна социализация
Дори детето да разбира перфектно причините и нуждата от социално дистанциране и онлайн обучение, това не означава, че старият начин на живот не му липсва. Ето защо, вие можете да организирате различни безопасни дейности, с които да туширате този дискомфорт.
Като например :
- Проведете видео разговор с роднини, семейство и приятели, които са далеч от вас.
- Напишете писмо, изпратете картичка или изработете подарък за любим човек.
- Потърсете различни онлайн активности за детето: театър, уроци, позволени групови занимания и т.н.
Играта с приятели на открито също предполага минимален риск, а същевременно – максимална “нормалност”. Според личното си усещане и ситуацията си, Вие можете да разполагате с приятелски и/или семеен кръг, с който да продължите да поддържате активна социализация по комфортен за всички начин.
Ако не попадате в рискова група, скоро сте преболедували вируса и знаете как да пазите околните, Вие можете да изберете сами степента на социално дистанциране, така че да отговаря едновременно на нуждите ви и на здравия разум.
Полезни ресурси
Динамичната ситуация изисква лесен и навременен достъп до надеждна информация от здравните власти.
Някои официални канали на български и английски език, в които можете да намерите текущите препоръки за справяне с пандемията от Covid-19 включват:
- Единен информационен портал във връзка с разпространението на Covid-19 в България
- Официален уеб сайт на българското Министерство на здравеопазването
- Официални препоръки на Европейската комисия във връзка с коронавируса
- Официални препоръки на СЗО в борбата с коронавируса
- Официален уеб сайт на Центъра за превенция и контрол на заболяванията
Екипът на Kidso.bg и Мамапедия желае на всички читатели здраве, търпение и кураж: защото колкото и странно място да е светът ни днес, ние все още сме в него заедно!
Коментари на читатели