Д-р Захаринка Гочева

Превенция срещу коронавирус – част 2 от Д-р Захаринка Гочева

icon Преглеждания: 2458
Видео Текст
превенция Гочева статия корона 2 (custom)

Нещо друго, което е интересно, е например, доказа се, че вирусът може да се предава чрез урина и чрез фекалии, което също пак води до моя съвет: “Мийте си ръцете след тоалетна – ако трябва и два пъти!“. Особено след обществени тоалетни или тоалетната в офиса, така че да сме сигурни, че не можем да се заразим и по този начин. 

По въпроса за ръкавиците – ръкавиците е хубаво да бъдат носени, когато сме на обществено място, влизаме в магазин, и пипаме хиляди повърхности. Когато сме в офиса, ако сме почистили нашата маса и предметите, до които се докосваме, тогава не е необходимо непрекъснато да се носят ръкавици. 

Ако сме в домашни условия, след като сме почистили къщата си с нормалните препарати, които ползваме непрекъснато, също не е необходимо да бъдем с ръкавици вкъщи. Но на обществени места, в градския транспорт например, според мен и ръкавиците не са излишни, ако ползваме градски транспорт или такси. 

Друго, което би могло да ни помогне, това са специалните облекла, но те вече са пригодени за медицински персонал или за хора, които работят с голям контингент, с много пациенти или клиенти, които биха могли да бъдат заразени от коронавирус и там натрупването на хора, които биха били носители на коронавирус е голям. Т. е. многократно професори, български и чужди автори споменаха, че заразяването зависи от количеството на вируса, който сме погълнали. 

Тежестта на заболяването зависи от това. Т. е. ако ние се срещнем с един носител на вируса и контактуваме, даже бихме могли да не се заразим. А можем да изкараме и много по-леко вирусната инфекция. 

А ако непрекъснато се срещаме с болни, да кажем срещнали сме се днеска с 20 човека, от които 10 са болни с коронавирус, вероятността да се заразим е много по-голяма, а да го изкараме много по-тежко е още по-голяма. 

Така че, в такива ситуации са необходими специалните облекла. Т. е. говорим за еднократни престилки или за специални гащеризони, за очила и шлемове, които да се използват за предпазване на човека, който работи с много клиенти или пациенти. 

В общи линии за дечицата, които за съжаление правят много близки контакти. Там много трудно можем да наложим някаква дистанция, много трудно можем да ги накараме да не си говорят, да не се целуват или да не си крещят. Но там пък можем да мием личица, да мием ръчички, да сменяме дрешки, така че малко или много да намалим риска от заболяване, т.е. от пренасяне на инфекцията към нас или пък самите дечица да се разболеят. 

Колко дни след излагане на вируса или контакт с вирусоносител, ако да кажем сме го хванали, го лови тест и бихте ли препоръчали бързия тест?

Ами самите инфекции имат инкубационен период от 2 до 14, даже до 21 дни, в повечето случаи до 14 дни. След това започва симптоматика. Като бързия тест, който е бърз само защото става бързо – на момента се прави, в рамките на 10 минути може да излезе резултат, до 1 час. 

Той трябва да се прави чак след четвъртия, петия ден от симптомите, защото този бърз тест всъщност е за изградените антитела, които нашият организъм изгражда срещу инфекцията от коронавирус. Т.е. трябва да дадем възможност на нашето тяло да изгради антитела и чак тогава въпросният бърз тест да го хване. 

Докато другите тестове, които са при PCR реакцията – тя търси самата вирусна инфекция. Т.е. тя търси РНК-то на вируса. И затова се прави от носоглътка, прави се от секрет от носа, секрет от гърлото, които се взимат от дълбоко, трахеален секрет. Може да се направи от трахео-алвеоларен секрет. Но това се прави в болнична обстановка, разбира се. Може да се прави от храчка, може да се прави от кръв. 

Кръвни изследвания

Това са РСR реакциите, които са много по-точни. Т.е. ние търсим РНК, наличие на рибонуклеинова киселина, т.е. наличие на въпросния вирус. За съжаление и те не са 100% гаранция. Понякога се правят 1-2-3 теста – в зависимост от това къде се намира в момента вируса. 

Ние можем да го търсим в гърлото, а той да е вече в кръвта. Затова се налага няколко пъти да се правят тестове и от различни места да се взимат секрети. Бързият тест няма никаква стойност. Вие можете да направите два теста. 

Бързия тест и PCR теста за всеки случай. Бързият тест ще ви даде информация дали пациентът е прекарал коронавируса под някаква форма някога или сега в момента кара някаква лека инфекция, а PCR тестът ще ви каже дали не се е заразил в скоро време. Но моят съвет е – ако е възможно, оставете го няколко дни под карантина, т. е. да не контактува директно с вас. 

Нещо много интересно! Оказва се, че някои от лекарствата за кръвното, А/С инхибиторите, това са цяла група, увеличават броя на рецепторите, които улавят коронавируса. 

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. LoveTheBaby
    LoveTheBaby

    Коварен вирус, който се кара по много различен начин има непредвидими усложнения, както и непредвидими последствия.
    Високата лична хигиена е ключ към превенцията. В допълнение социалната дистанция също помага.
    Избягвайте масово струпване на хора, ако детето Ви може да не ходи на градина или училище – по-разумно е да изберете тази възможност. Така няма да Ви донесе вирус у дома.
    Сменяйте дрехите, изпирайте ги и ги гладете – това също е гаранция, че вирусът няма да вирее.
    Ако се почувствате зле – изследвайте се. От една страна ще разберете заразен ли сте или не, а от друга страна ще можете да не разпространявате заразата, по нататък, ако сте заразен. Това е отговорния начин да се предпазваме и да ограничим боледуването.

Вашият коментар