Преди много години се е смятало, че ако една двойка има проблем със забременяването, винаги причината – така е било нарочено – е във жената. За съжаление причините са понякога 50 на 50 %, особено при младите двойки. Aко има проблем със забременяването, водещата причина понякога е при мъжете. Причините за стерилитет при мъжете могат да бъдат най-различни, но основните могат да бъдат вродени причини и такива, които са придобити.
От една страна това са вродените причини – те може да бъдат генетични, за които мъжът дори да не подозира.
Придобитите причини могат да бъдат най-различни инфекции – вирусни или бактериални, които мъжът е прекарал в живота си. Една най-елементарна инфекция като заушка в пубертета може да предизвика нарушаване на производството на сперматозоидите и може да доведе до стерилитет.
Други придобити причини са инфекциите и болестите предавани по полов път, ако не се лекуват навреме, а те много често са свързани като цяло с уринарния тракт при мъжа.
Бъбречните инфекции също – ако не се излекуват, те също могат да доведат до нарушения в сперматогенезата. Значение има начина на хранене, начина на живот, вредните навици, такива заболявания като крепторхизъм и др. Крепторхизмът е едно заболяване, което е свързано с нарушено смъкване на тестисите още при момчетата от коремчето, от коремната кухина в скротума. При т.нар. асансьорни тестиси, ако навреме не се направи операция, която да ги фиксира в скротума, а дори единият от тестисите остане в коремчето, това впоследствие може да доведе до проблемно забременяване заради проблеми със стерилитета на мъжа.
Затова е много важна здравната култура и на родителите
Важно е още при малките момчета да се оглеждат тези органи много внимателно, да не се пренебрегва този проблем, защото ако се открие на по-късен етап може наистина да стане късно. Другите проблеми – всякакви травми, усукване на тестисите, такива заболявания като варикоцеле (разширяване на кръвоносните съдове, на веничките в тестисите, които също нарушават сперматогенезата) също могат да доведат до причините за затруднено забременяване.
Когато една двойка има проблем със забременяването, задължително след консултацията при съответния специалист насочваме и партньора към изследване на спермалните течности, за да се направи една спермограма, за да може да се ориентираме и поне да го изключим като фактор в проблемното забременяване.
Понякога спермограмите – т.е. анализа на спермалните течности при мъжете – много варират. При една спермограма, като я направим, може да излезе лош резултат. Това не означава, че тук проблемът е категорично мъжкият фактор. Не е така, защото един емоционален момент, притеснението при даването на материала, неспазването на условията за даването на материала – всичко това може да доведе до лоша спермограма.
Затова по правило и по правилата на Световната здравна организация, за да се постави категорично диагноза „мъжки фактор“, караме мъжете да си направят няколко последователни спермограми, за да видим дали има повторяемост в резултатите, дали отклоненията се повтарят.
Мъжете и андрологът
Когато установяваме отклонения, задължително насочваме пациентите, мъжете при мъжки доктор – андролог – за да може той да ги прегледа и да се открият причините, които водят до нарушения в сперматогенезата. Пускат се допълнителни изследвания – изследвания на най-различни инфекции, генетични изследвания, за да се разбере откъде идват причините и дали може по един или друг начин да се помогне да се подобри спермограмата.
Има също така и хормонални нарушения при мъжете, които водят до нарушения в сперматогенезата, има една жлеза – хипофизна – която управлява, синтезира едни хормони, които контролират сперматогенезата в тестисите при мъжете. Ако има такива отклонения, това може да доведе до нарушения и до проблемно забременяване.
Много е важно точно да се ориентираме и да поставим диагнозата навреме. Специално при хормоналните нарушения терапията е много ефективна и се подобряват нещата.
При една инфекция също – ако се проведе адекватно лечение, също може да се подобри спермограмата и дори да настъпи спонтанно зачеване. Затова нищо не е за пренебрегване, няма нищо страшно. Апелираме към мъжете активно да участват в този процес, в желанието да се сдобият със своята рожба, за да може по-бързо това да се случи и една двойка да се радва на едно детенце.
Когато семейство иска дете, проблемът не се дели на мъжки или женски. Търсят се всички причини и път да се стигне до желаната рожба. Истина е, че много по-често и много повече се говори за стерилитет при жените. Дори мисля, че в глобален мащаб има много повече изследвания за жените от колкото за мъжете. Дори да попитате случаен човек със сигурност ще Ви каже, че е чувал за специалист, лекар който се занимава с женски стерилитет, но малцина знаят какво значи „андролог“.