Искра Ангелова

Революционната техника за възпитание “Time Out” от Искра Ангелова по Алисън Шейфър

icon Преглеждания: 5430
Видео Текст
212 Photo (custom)

Въпреки ефикасността на игнорирането, някои родители не издържат да прилагат тази техника за възпитание. Оправдават се с твърде опънати или изхабени нерви и не успяват да се сдържат при вида на пищящо дете. 

Ако сте от тези, които нямат проблем с игнорирането, вероятно сте чували от други родители репликите: „Нямам представа как издържаш на това. Имаш биволски нерви!”. Но и за тях битката не е загубена. Има все пак други подходи, с които да успеят да се справят с упоритостта на хленчещо или истерично хлапе.

Възрастните могат да прилагат същото поведение, което срещат от децата си. Ако синът или дъщеря ви твърде дълго мрънка за нещо и няма никакво намерение да приеме вашия отказ, само един път обяснете защо казвате „не” и какво поведение очаквате. 

След това кратко и ясно кажете: „Вечер не се яде шоколад”. Без значение колко яростна ще е реакцията, повтаряйте многократно само това изречение, без да показвате никаква емоция. 

Това ще е вашият отговор на упоритостта му. В някакъв момент ще се измори да чува едно и също нещо и ще се откаже да настоява, мрънкайки.

Възможно е обаче да започне да се държи още по-зле. В такъв случай го накажете, като използвайте тайм аут техника (time-out – превод от англ. – пауза, почивка, прекъсване). 

Този термин се използва, когато детето се изолира от всичко, което му е интересно и забавно. Може да бъде затворено в друга стая, но тя не бива да е неговата, в която са всичките му любими играчки. Около него не трябва да има нищо интересно като включен телевизор или подскачащо куче, да речем. 

Вниманието му ще се отвлече и ще забрави защо търпи ограничение. Но не го затваряйте в тъмно помещение, защото това вече не е наказание, а изтезание. Ще развие множество страхове, които има риск да останат за цял живот. 

Техниката „тайм аут“ се прилага за кратко време. Идеята е да стои в другата стая толкова минути, на колкото години е. Ако хлапето е на 5 г., накарайте го да седи на едно място 5 минути. Звучи твърде малко, но за дете, което тръдно се задържа седнало, си е направо цяла вечност. 

Опитайте се например, да накарате приказливият си син да мълчи само една минута. За вас това е нищо, но за него ще е задача, която е почти непосилно да бъде изпълнена. Ще му се стори безкрайна и още в първите секунди ще прекъсне мълчанието.

Вероятно ще е трудно да накарате детето да стои наказано на стол или в другата стая толкова минути, колкото сте определили. Наблюдавайте го

За да има ефект от ограничението, трябва да се изпълни докрай. Ако малкото човече се опитва да се измъкне от стаята, стойте близо до вратата и стопирайте всеки опит. Когато пробва пък да слезе от стола, ако се налага леко го придържайте, за да остане седнало. 

Засичайте стриктно минутите и кажете на хлапето, че когато алармата звънне, наказанието вече е свършило и може да продължи да играе. При положение, че не се налага да следите дали няма да пробва да се измъкне, продължете със заниманията, които сте имали до момента. 

Още по-голям ефект върху него ще има, ако всички присъстващи правят нещо много интересно и не прекъсват дейността си заради неговото лошо поведение. Така то ще се почувства игнорирано от забавленията на останалите и със сигурност няма да му хареса.

Увеличавайте времето с по една минута всеки път, когато прави опити да саботира наказанието. Допълнителното ограничение не бива да надхвърля пет минути. 

Случи ли се, значи при него тактиката не работи достатъчно добре и е нужно да приложите допълнителна техника за възпитание. Лишете го от телевизия, някакво забавление или приберете любимата му играчка.

Когато наказанието приключи, оставете хлапето да се върне към заниманието, което е имало преди това. Винаги давайте възможност да коригира поведението си и да покаже, че може да се държи добре, стараейки се да получи от вас похвала.

В семействата с две и повече деца често се случва да има разправии за играчка, а при по-големите – за дреха или някакви аксесоари за разкрасяване. При такива конфликти също може да се приложи техниката „тайм аут“, но този път ще е насочена към спорния предмет. 

ГРИМОВЕ СЕСТРИ

Прибирайте го за известно време, така и двете страни ще си вземат бележка. Ще разберат, че никой не печели и е много по-добре да действат в съгласие, за да не бъдат лишени от въпросната вещ.

/По Стивън Гарбър, Мариан Гарбър, Робин Спизман/

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Sevdalina-Stoeva
    Sevdalina-Stoeva

    Не мога да отрека, че и аз съм затваряла наследника в другата стая, просто защото иначе трябва да му се разкрещя и да го нахокам, което си е много отпускащо, ама и много безсмислено като цяло. Пък то… Се оказа, че съм прилагала революционна техника за възпитание. Бива си ме! 😀

Вашият коментар