Ротавирусна ваксина – аргументите за и против от Маргарита Трифонова

icon Преглеждания: 4197
Ротавирусна ваксина - аргументите за и против

Ротавирусната ваксина или т.нар. ваксина срещу ротавирусната инфекция е медикамент, който се приема за предпазване на човека от болест с профилактична цел. 

Тови вид ваксина съдържа в себе си отслабени вируси, чиято цел е да се създаде имунитет на организма срещу конкретното заболяване.

Ротавирусна ваксина - аргументите за и против

Какво представлява ротавирусната ваксина и кога се поставя?

Ротавирусната инфекция води до болестно състояние, което може да засегне децата и възрастните хора. Тя е типична стомашно-чревна инфекция, която при големите протича стравнително леко с общо неразположение, диария и стомашни колики, повръщане и друга подобна симптоматика. Състоянието преминава за около два до четири дни, според имунната система и общото състояние на засегнатия човек. 

При съпътстващи заболявания, е възможно по-дълго неразположение. А при малките деца подобни инфекции не бива да бъдат подценявани, защото крият рискове от усложнения. Това важи с особена сила за децата от 0 до 5 години, когато инфекцията може да предизвика обезводняване, тежка диария и висока температура. 

Тогава се изисква спешна медицинска помощ и лекарско наблюдение. Ротавирусната инфекция е сред честите причини за постъпване на малчуганите в болнично заведение, за да се хидратира организма и предпазим детето от сериозни здравословни усложнения.   

Заболяването се причинява от вирус, който се отличава с висока степен на заразност най-вече при малките пациенти. Инкубационният период на този вид инфекция е изключително кратък и симптоматиката може да се развие до 24 часа след контакт с болен. При възрастните хора този период е до 5 дни.

Тъй като болестта при някои хора може да протече тежко, ротавирусната ваксина е най-добрият познат към момента начин за ограничаване на заболеваемостта.

Ротавирусна ваксина - аргументите за и против

Задължително ли е поставянето на ротавирусната ваксина в България и по света?

В България действащият имунизационен календар при децата от 0 до 18 години включва няколко задължителни ваксинации срещу различни заболявания. 

Ротавирусната ваксина не е в задължителния списък, но спада към препоръчителните имунизации. Специалистите препоръчват тя да се постави на два или три пъти като дозите е необходимо да бъдат инжектирани между 6 и 32 седмици след раждането на детето. 

Лекарите съветват курсът на ваксинация срещу ротавирусна инфекция да може да се прилага в най-ранна детска възраст, за да се изгради силен имунитет у малчуганите, което да ги предпази от заразяване или да им гарантира по-леко протичане на симптомите на заболяването.

Независимо дали ще се постави в две или в три дози, тази ваксина не се инжектира – тя е с перорално приложение, като се накапва в устата на детето. Когато ваксината се поставя на две дози ваксина, тя се приема до навършване на два и на четири месеца от детето. Тридозовият медикамент е предвиден и с доза при навършване на 6 седмична възраст на бебето. 

За да е ефективна този вид ваксина, не бива първата доза да е по-късно от 15 седмица след раждането на детето, а последната доза да е по-късно от осмият месец на новороденото. В първите месеци  на мъника той е изключително податлив на подобни вирози и целта на ваксината е да ограничи вредните последици за детския организъм при досег с ротавируса.    

Има ли възможни нежелани реакции от ваксината?

Ротавирусната ваксина не крие рискове от усложнения и тежки нежелани реакции при малките деца. За разлика от медикаментите, които се инжектират, тази ваксина се приема през устата, затова не е възможно да има подуване или друг вид кожни раздразнения. 

Нейната цел да е да създаде активен имунитет у децата срещу заболяването и се препоръчва да се постави възможно най-скоро след навършване на два месеца на новороденото. 

Основната причина е, че естествените защитни сили в детския организъм, които се предават чрез майката и кърмата, след този период от развитието на мъника започват от отслабват и да нямат необходимата сила срещу различните вируси и бактериални инфекции. 

В останалите държави по света има различни от българския имунизационни календари. По-често ротавирусната ваксина е с препоръчителен характер и се поставя по желание на родителите или по препоръка на педиатрите на детето. 

Като всички останали ваксини и тази ваксина срещу ротавирусна инфекция подлежи на сериозен контрол. Тя попада след лекарствените продукти, които се прилага след задълбочени анализи, тестове и оценки. 

Детските специалисти я препоръчват на своите пациенти. Освен това е установено, че няма противопоказания за поставяне на ротавирусната ваксина с останалите задължителни от имунизационния календар у нас. Единственото условие е, както и при всички други медикаменти, нейният прием да е след обстоен лекарски преглед на мъника и по указания на медицинско лице. 

Въпреки че все още ротавирусната ваксина не е в задължителния имунизационен календар в България, а е само с препоръчителен характер, тя е безплатна за децата. От 2017 г, насам тя се поема като медикамент от Здравната каса у нас. 

Ротавирусна ваксина - аргументите за и против

Рискове при заразяване с ротавирус при децата

При децата рискът от заразяване с коронавируси е много по-висок, отколкото при възрастните хора. Именно затова ваксината е създадена за имунизация в най-ранна възраст, няколко седмици след раждането на детето.

Самата ваксина не създава 100% защита от вируса, но значително намалява процента на заболеваемост, както и усложненията при развиване на инфекцията. Около 75 процента е изчислената ефективност на ваксината срещу ротавирус, което означава че предпазва седем от общо 10 деца от инфектиране. По-високи резултати медикаментът показва при ограничаване на симптоматиката и критичното протичане на болестта.

Медицинските анализи сочат, че при 10 ваксинирани деца, девет със сигурност няма да развият усложнения. Това е над 90 на сто защита от тежка вироза при мъниците, които са били имунизирани. 

При неваксинирани деца, заболяването протича със сериозни усложнения, включително и летален изход вследствие на ротавирусен ентерит. Това е категорично доказано по време на клиничните проучвания.

Какво съветват специалистите по детско здраве? 

Личните лекари препоръчват поставянето на ротавирусна ваксина на мъниците. Тя е добър и ефективен начин за съхраняване доброто здраве на новороденото. След масовото прилагане на медицинския продукт Rotarix може да отчете в световен мащаб значителен спад на хоспитализираните малчугани в ранна детска възраст с ротавирусна инфекция в здравните заведения. 

Самата ваксина е на пазара след дългогодишни медицински проучвания и извършени тестове. Лекарственият продукт, който се прилага у нас, независимо от вида на дозировката, е с гарантиран произход и качество.

Лекарите са категорични, че страничните ефекти са незначителни и ваксината не крие рискове за децата. В общия случай са описани съвсем леки странични реакции. Най-често родители съобщават за лека раздразнителност в рамките до ден след прилагане на ваксината. При някои деца са описани еднократно повръщане, диария и колики.

В много нисък процент от случаите са наблюдавани по-сериозни реакции при деца. Те се характеризират с хранително разстройство до 24 часа след имунизирането. Процентно подобни случая се съобщава като един на сто хиляди деца.

Тежки алергични реакции след прием на ротавирусна ваксина в световен план са описани при едно дете на един милион ваксинирани. В случая се касае за индивидуални прояви, при които се налага спешна медицинска помощ. Касае се за симптоматика като по време на алергична реакция, която е свързана с обрив, задух, отпадналост, диария или нарушен апетит.

Безопасното приложение на ротавирусната ваксина изисква да се спазват медицинските указания, които са в по-голямата си част характерни, както при всички ваксини и имунизации. Най-честата причина е, че те са свързани с индивидуални противопоказания при конкретното дете. 

Най-вече това е алергия към някои от компонентите в самата ваксина, придружаващи заболявания, остра реакция след първата дозировка, общо неразположение на мъника заради друго вирусно заболяване в момента и т.н. 

Всички тези състояния се прецизират от медицинското лице, което поставя ваксината. Затова имунизациите задължително се приемат след преглед с вашия лекар и назначаване.

Ротавирусна ваксина - аргументите за и против

За да са спокойни родителите за здравословното състояние на своето дете, те могат да се консултирам с личния педиатър на мъника преди самото имунизиране. От медицински специалист те могат да почерпят най-точната информация за вида на лекарствените продукти, за тяхното приложение и възможни нежелани реакции

Родителите трябва да се консулират с педиатъра и да споделят притесненията си, ако се колебаят дали да имунизират детето си. След като бъдат информирани за плюсовете и минусите, те ще могат да вземат най-точното решение за детето си и вие да се доверят на компетентната оценка на специалиста относно приложението на ваксината.

Ротавирусната ваксина може да предпази детето от сериозно заболяване и да е защитна сила за неговия все още крехък организъм, който в ранна възраст е подложен на по-сериозни рискове. Световната здравна организация също препоръчва прилагането на ротавирусни ваксини с цел ограничаване на заболяването ротавирусен гастроентерит при децата.

Снимки: Pixabay 

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата

Вашият коментар