Съвети, които да дадат на изтощените майки повече време и енергия от Маргарита Трифонова

icon Преглеждания: 2576
Съвети, които да дадат на изтощените майки повече време и енергия

Майчинството е уникално пътешествие, изпълнено с много преживявания и вълнения. То предлага моменти на вълнуващи преживявания и удовлетворение, но и много други емоции като изтощение, душевна болка и смущение.

Повечето майки се стремят да бъдат съвършени – добри домакини и съпруги в отлична форма, които се грижат всеотдайно за децата си. Често те не осъзнават каква психическа цена заплащат за всеки успех. 

Когато се стремим към перфекционизъм, пропускаме възможността да оценим как различните емоции ни въздействат и чрез тях да научим толкова много за себе си.

Съвети, които да дадат на изтощените майки повече време и енергия

Детето се нуждае от своята майка такава, каквато е, а не от някаква перфектна версия. Важното е да давате най-доброто от себе си, с убеждението, че го правите за семейството. Всичко останало е клише, в което е най-добре да не попадате.

Да си майка е голяма отговорност за физическото и емоционалното изграждане на едно човешко същество. Това засилва тревожността на жената, тъй като тя трябва постоянно да решава най-различни въпроси. И  майките започват да търсят съвети от всевъзможни източници – от други майки, от интернет, от книгите, от роднини и приятелки.

Но същевременно тази разнопосочна информация, която получават, вместо да ги успокоява, ги прави още по-тревожни. Стараят се да бъдат добри, дори перфектни, често в повече.

Съветите, които младите майки получават от най-различни източници, могат да са много полезни. Но истината е, че всяка майка трябва да създаде свои правила, да се довери на своите знания, на инстинкта и интуицията си, и да направи нещата по свой начин.

Нужно е не да бъдете идеална или перфектна, а само достатъчно добра. Да обичате детето си, като му давате най-доброто от себе си – това е ключът към щастливото майчинство. Не е лесно, но като го правите, дори да се стигне до някакъв егоизъм, така се грижите както за себе си, така и за вашето дете.

По-долу ви предлагаме няколко прости стратегии, с които да опитате да си осигурите повече време, енергия и позитивни изживявания в периода на майчинството.

Подредете приоритетите си

Важното е преди всичко да осъзнаете проблемите си – били те с разпределянето на задачите, менажирането на времето или грешките в приоритизирането. След като разпределите приоритетите си, лесно ще намерите правилното решение.

Или иначе казано – преценете добре кое е важно и кое второстепенно за вас, от какво можете и от какво не трябва да се отказвате. След това, помолете за помощ. Така отново ще си върнете енергията и пълноценния живот, без нужда от гузна съвест или неудовлетворение.

Избягвайте бързи и реактивни задачи

За да се справите в периода на майчинството, пазете силите си и не стигайте до крайности в желанието си да дадете най-доброто за семейството. След като приоритизирате задачите, създайте си програма – дни за чистене, дни за пране, дни за готвене и т.н.

За да преодолеем тежката умора и ежедневния стрес, трябва да преборим както физическото, така и емоционалното изтощение. Разбира се, за това ще се изисква добро планиране на времето вместо спешни промени в графика, изискващи бърза реакция.

Редуцирайте физическото изтощение

На първо място, споделяме няколко особено важни момента за справяне с физическото изтощение:

  • Най-важното в този списък безспорно е сънят. Отделяйте достатъчно време за сън. Не трябва да пропускате нито една възможност за повече почивка, защото без достатъчно сън ставаме нетрудоспособни и напрегнати и не можем Фвръпълноценно да изпълняваме задачите си.
  • Най-добре е да използвате времето, докато бебето спи през деня, за да си починете. Можете да използвате това време и за да направите нещо за себе си, което да е различно от домакинската дейност.
  • Нужно е да обръщате внимание на пълноценното хранене, поне по три пъти на ден. За да има тялото енергия да се справи с физическите натоварвания, е необходимо да поемате всички необходими протеини, мазнини, витамини и микроелементи, така че да се чувствате и да функционирате добре.
  • Не по-малко важно е и движението. То помага да се  преодолеят болките и сковаността на тялото. Добре е да се  раздвижва кръвта всеки ден с някаква кардио дейност. Обърнете внимание на йога упражненията. Те са с доказан ефект както за физическото, така и за емоционалното справяне с натоварванията, с които се сблъсква майката.

Съвети, които да дадат на изтощените майки повече време и енергия

Работете срещу емоционалната преумора

Справянето с емоционалното изтощение е по-трудна, но не и невъзможна задача.

Ето какво можете да направите, за да върнете баланса не само на тялото, но и на ума:

  • Загърбете чувството за вина. Тук трябва да поставите себе си на първо място в списъка с приоритетите, да загърбите чувството си за вина и да си поставите реалистични очаквания. Потърсете помощ – от близки или от специалист, ако е необходимо.
  • Поддържайте емоционална връзка със съпруга си. Не забравяйте, че освен майка, сте и съпруга. Не подценявайте нивото на емоционалната връзка, говорете си и обръщайте внимание на бащата на вашето дете. Ако чувствате нужда, дайте воля на емоциите и си поплачете. Понякога, това действа много разтоварващо.
  • Общувайте с природата. Енергията, която получаваме, когато дишаме чист въздух или се разхождаме под дърветата, не може да се сравни с нищо друго.

Не на последно място – не загърбвайте своите хобита, интереси, страсти и дори професионални задължения. Дългото майчинство не е причина да станете изцяло нов човек. То е възможност да превърнете детето в част от живота си, а не в заместител на всички останали щастия в живота.

Споделете задълженията си

Дайте възможност на таткото да участва в домакинските задължения. Дори и да не е перфектен изпълнението на поставените задачи, така ще имате малко повече свободно време за себе си.

Друга добра идея е да започнете да включвате децата в домакинската работа колкото се може по-рано, според възрастта и възможностите им. Така те ще започнат да ценят вашия труд у дома и няма да го приемат за даденост.

Приемайте помощ от другите, когато е необходимо. Не чакайте някой да забележи, че ви е трудно. Детето е в безопасност, когато  за него се грижат хора, които го обичат. Помислете каква помощ ще бъде най-добрата за вас и позволете на близките си да бъдат част от живота ви по най-пълноценния възможен начин.

Съвети, които да дадат на изтощените майки повече време и енергия

Добра практика е да имате структура на ежедневието. Рутината у дома е много важна при такова голямо напрежение, каквото е отглеждането на децата. Записвайте си дейностите, които предстои да се извършат през деня. Така е по-лесно да се прецени кое е важно и неотложно, и кое може да се отложи.

Фокусирането върху определена дейност дава възможност тя да се свърши по-добре. Така преминаването към следващите задачи става плавно и уверено. Целите трябва да са реални и изпълними, а справянето с тях – не на всяка цена.

Дайте си разрешение

Една майка не е длъжна винаги да казва „да”. Ако успеете да поставите граници във взаимоотношенията си и да откажете това, което не е от съществено значение, ще получите възможността да кажете „да” на истински важните неща.

Ако винаги поставяте нуждите на детето, дома, семейството и ежедневието преди своите собствени, бързо ще започнете да се чувствате като Пепеляшка у дома. 

Ако ли пък преследвате собствените си цели със същия устрем, с който се грижите за общото благо, ще можете да се насладите на всеки миг със семейството си – без да се чувствате недооценена или неглижирана.

Съсредоточете се върху вашето защо

След като веднъж сте осъзнали проблемите си, решението е лесно. Разпределете приоритетите си. Преценете кое е по-важно. Замислете се от какво можете да откажете и кои задължения може да делегирате на близките си. Помолете за помощ. Осъзнайте, че идеалната майка не съществува.

Поставете на първо място вашите желания. Така и вие ще се почувствате отново истински жива. Не се сравнявайте с другите майки. Всеки прави нещата по свой начин, но е важно да установите свои правила и взаимоотношения, за да постигнете баланс и удовлетворение.

Всичко това може да бъде събрано в едно просто правило – грижете се за себе си. Какво би предпочело едно дете – перфектно поддържана къща или щастлива и спокойна майка, която е готова да се включи в игрите? 

Връзката между майка и дете не просто чисти чинии. Тя е емоция, споделяне и усмивки.

Съвети, които да дадат на изтощените майки повече време и енергия

Изберете три приоритета

За да успеете да съхраните енергията си е важно да се грижите за себе си, а не само за децата. Наспивайте се, хранете се здравословно и намирайте поне малко време за отмора.

Важно е да се наслаждавате на дребните радости и жестове в живота си, като например прегръдките на децата и милите думи на близките хора. Поставяйте си реалистични и изпълними цели.

Нашето голямо богатство са децата и семейството, а отпочинали и здрави ще сме по-добри за тях. Можем да си направим този подарък от нас за нас и да се наслаждаваме на живота една идея по-ведро.

Ето как да постигнете това с три приоритетни задачи:

  • Отделете определено време всеки ден, в което да помислите за себе си. Достатъчно са 20 минути, когато да правите нещо, което ви разтоварва и зарежда. Нека да бъде само вашето време, защото то със сигурност има значение.
  • Отделете си една вечер в седмицата, в която да се отпуснете пред телевизора и да погледате някой от любимите си сериали. Направете списък на хората, които с радост биха яи помогнали, като поемат гледането на детето за час-два. Ще се изненадате, колко хора – стига да ги помолите – ще се отзоват.
  • Гледайте по-просто на нещата. Добре е да имаме високи изисквания, разбира се. Но дали цялото напрежение да постигнем съвършенство си струва усилията? Ако се научим да гледаме по-просто на нещата, добиваме увереност и успяваме да насочим емоциите си там, където е нужно.

Последно, но не и по значение – винаги си напомняйте, че единствено щастливите майки могат да отгледат щастливи деца.

Снимки: pixabay.com

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата

Вашият коментар