Имаме случаи, когато секретите са много гъсти и в един момент се запушват отверстията от синусите към носа, а пък продължава продукцията на гнойни секрети.
Това обикновено води до:
- бързо влошаване на общото състояние на детето,
- рязко повишаване на температурата,
- засилване на болките и на чувството за общо неразположение.
В тези случаи освен Пирогениум и Хепар Сулфур към тях много често добавяме Лахезис Мутус в 15 СН или 30 СH разреждане, няколко пъти дневно, тъй като неговото приложение води до бързо прекратяване на по-нататъшното образуване на гнойна секреция и съответно до облекчаване на състоянието на детето.
Разбира се, има още редица хомеопатични медикаменти, които бихме могли да използваме при едни или други оплаквания, дължащи се на синузит, но това вече зависи от всеки конкретен случай.
Може би е важно да се знае, че съществуват и редица хомеопатични медикаменти, с които бихме да профилактираме чести синузити. Основно това са Силицея в 15 СН, Ехинацея в 5 СН – обикновено ги даваме веднъж дневно или ги редуваме през ден по 5 гранули.
Ако имаме съмнение, че във възпалението на синусите имаме и алергична компонента, а това не е рядко, бихме могли да препоръчаме и Апис Мелифика 15 СН или 30 СН, веднъж дневно или през ден. Много често сунизитите се провокират или влошават от влажно и студено време, а пък в хомеопатията разполагаме с медикаменти като Дулкамара, Туя, Натриум Сулфурикум, Силицея, с помощта на които намаляваме чувствителността на организма към влажен студ.
Не на последно място, ако е изолиран някакъв микробен причинител от гнойните секрет, да речем стафилококус ауреус, бихме могли да препоръчаме Стафилококцинум 15 СН, един-два пъти дневно по 5 гранулки.
Много успешно при синузит се комбинира хомеопатията с ароматерапия. Аз лично в моята практика често препоръчвам на майките да направят следния вид капки: 2 капки Евкалипт, 2 капки Мащерка и 2 капки Чаено дърво с манука и канука. Всъщност това са три вида етерични масла: Евкалиптът има много мощен противовирусен ефект, Мащерката много мощен противобактериален ефект, включително и противогъбичен също така, а пък Чаеното дърво с манука и канука представлява един от най-силните антисептици в ароматерапията, плюс това, че то има и известно противоалергично действие. Така че – по 2 капки от тези три етерични масла, прибавяме към 10 мл. зехтин и от този разтвор препоръчвам на майките 2-3 пъти дневно да капват по 2-3 капки във всяка ноздра.
Имат чудесен лечебен и профилактичен ефект, особено когато децата тръгнат на градина или на училище – да се капнат по 2-3 капки преди градината или училището и след това. Това води до унищожаване на голяма част от вирусите и бактериите, с които детето на практика се среща в ежедневието.
Много е важно, особено при повтарящи се и рецидивиращи синузити, да се приемат и определени имуностимулатори. Това могат да бъдат хранителни добавки, съдържащи витамин Ц, витамин Д, Цинк, Селен, а също и екстракти и чайове от Ехинацея, Котешки нокът или Саменто, Женшен, Жълт кантарион и още куп други билки с доказан имуностимулиращ и противовъзпалителен ефект.
Много често прилагам в моята практика и мед и пчелни продукти, клеева тинктура, таблетки за смучене, съдържащи прополис. Прополисът е изключително подходящ също – както при остри възпаления на синусите, така и при склонност към хронифициране. В нашите аптеки може да бъде намерен прополисов мехлем за хрема, който представлява комбинация на прополис с етерични масла и би могъл да бъде използван още от ранна детска възраст за втриване във носленцето.
Така че – много са нещата, природосъобразните, които биха могли да бъдат направени за лечение и профилактика за синузит. И тези, които току-що споменах, са от основните.
Боледувахме от синузит. Лечението бе с антибиотици. Специалистът УНГ даде много подробни съвети какво да правим, тъй щото да не ни повтори. Хомеопатията описана тук, частично беше и в неговите предписания. Освен тях имаше и още няколко важни съвета, които ще споделя.
Капки за нос, които съдържат пчелен прополис. Няма да споменавам марки и дози, защото се опасявам да не навредим някому, който не го прави правилно. Има лекари, които да Ви посъветват.
В студено време задължително шапка през цялата глава само с дупки на устата и очите.
Когато се появи хрема торбички с топла морска сол. Ние използваме бебешки чорапчета, пълним ги с морска сол и зашиваме. Това се топли във фурна под похлупак, за да не се запали текстила и след това се слага на синусите и на челото.
Никога не излизаме след баня с мокра или влажна коса (особено през есента и зимата). Това е предпоставка за синузит.
Като цяло се пазим и се надявам да не ни повтаря!