Малко преди или непосредствено след началото на новата учебна година, във всяко семейство на ученик започва да стои на дневен ред въпросът за закупуването на комплекта от необходимите учебници за съответния клас. Обикновено всички учебници за учениците в началната степен на образование са подсигурени от училището – тоест детето получава комплект учебници на първия учебен ден и от него се очаква да ги върне в същия вид в края на учебната година.
От седми или осми клас нагоре обаче грижата за набавяне на необходимите помагала е прехвърлена изцяло на ученика и неговото семейство. Те имат избор да подходят по един от двата начина – да закупят комплект нови учебници или да изберат да потърсят учебници втора употреба. И тъй като в първата опция няма нищо особено неясно, сега ще обърнем малко по-подробно внимание на темата за пазара на стари учебници – къде да ги търсим, какви са рисковете, за какво трябва да внимаваме и на какво трябва да обръщаме специално внимание преди да пристъпим към покупка.
Какви са предимствата на закупуването на учебници втора употреба?
Пазарът на употребявани учебници в никакъв случай не е някакво ново явление. Борсите за стари учебници и алтернативните видове търговия с такива са разпространена практика от десетилетия. Закупуването на употребявани учебници има редица предимства, които карат все повече семейства да го избират като опция. Някои от най-очевидните от тях са например:
- Употребяваните учебници са значително по-бюджетни. Един комплект стари учебници може да бъде с от 10-20% до цели 50% по-евтин от същия комплект чисто нови такива, в зависимост от състоянието им и от условията на конкретния продавач, на когото ще попаднете. Това не е пренебрежима разлика за семейния бюджет, особено ако решите да продадете стария комплект учебници на своя ученик и вложите парите в закупуването на комплект за новата учебна година – тогава можете да балансирате приходите и разходите и всъщност да не се наложи да похарчите нищо допълнително. Някои борси за употребявани учебници предлагат директна опция за размяна на учебни комплекти – така нещата се случват възможно най-чисто и опростено.
- Употребяваните учебници са практичен и разумен избор, защото заменяйки старите учебници на детето си с нови, вие пестите не само средства, а и пространство за съхранение. Вместо да трупате купища ненужни вещи, вие можете да ги замените с нещо актуално и необходимо, според променящите се нужди на ученика.
- Не на последно място, закупуването на учебници втора употреба е едно много екологично решение, отличаващо се с грижа към природата и околната среда. В днешни дни (слава богу) все повече се говори за разумното разпределение на ресурсите, за оптималното им използване и за отговорността на човека към собствената му планета. Затова, когато е възможно един ресурс да бъде употребен многократно, вместо да бъде захвърлен в кофата, си заслужава да се замислим върху нашето участие в този процес. Хартията е гора, а ако можем да образоваме децата си без да прахосваме този бавно възобновим ресурс, това би било страхотно.
Въпреки всички тези немаловажни преимущества, съществуват и някои рискове и подводни камъни при закупуването на учебници втора употреба. Не всички те са дотолкова важни, че да ви откажат от покупката или иначе казано – предимствата при всички случаи превъзхождат недостатъците. Но все пак е важно да обърнете внимание на някои малки подробности и да прецените за себе си как да процедирате при наличие на проблем.
Какви са потенциалните недостатъци при закупуването на учебници втора употреба?
Някои от основните пречки, които могат да възникнат при закупуване на стари учебници са например:
- Разминаване на информация в различните издания. Какво всички добре знаем, учебниците на нашите деца често търпят малки или средно големи промени във времето. Иначе казано, различните тиражи на един и същи учебник могат да варират по своето съдържание. Често тези разлики са пренебрежими и се изчерпват само с корекцията на някои правописни и пунктуационни грешки и с редактирането на някои неточности – сиреч, закупуването на бройка от различен тираж може всъщност да се окаже предимство за вас.
В други случаи обаче разликите могат да са и по-значителни – промяна в някои текстове и задачи, различна подредба или вариации в съдържанието на уроците. Разбира се, вие не можете да сравните цялото съдържание на всички учебници буква по буква и би било притеснително, ако се опитате да го направите. Но бихте могли предварително да се информирате от коя година е изданието, което е необходимо за училището на вашето дете и да се опитате да се снабдите конкретно с него.
Ще си позволим да предположим, че дори и да се окажете с друго издание, това едва ли би оказало кой знае колко пагубно влияние върху образованието на детето ви. Най-лошото, което може да стане е да се наложи да използва за справка учебника на някой свои съученик или да се допита до преподавателя си за изясняване на някоя малка подробност.
- Лошото състояние на учебниците също не е пренебрежим проблем. Обикновено учебниците в по-лошо състояние се продават на значително по-ниска цена и това понякога е изкушаващо. Важно е да прецените сами за себе си къде да поставите границата на допустимото. Ако недостатъците са чисто естетически и се изчерпват с една намачкате, избеляла или скъсана корица – то вие лесно можете да подвържете учебника и да решите този проблем. Ако обаче има липсващи страници, зачеркнат текст или друг недостатък, който пряко ще затрудни детето в учебния процес, вероятно е по-добре да потърсите учебник в по-добро състояние, въпреки разликата в цената.
Сериозно повредени учебници, разбира се, не се приемат и предлагат в борсите, но винаги може да се случи да се сдобиете с такива от някой недобросъвестен продавач в интернет. Затова съветът ни е – ако пазарувате онлайн, винаги изисквайте пратката ви да бъде с опция за предварителен преглед. Така вие можете да я отворите и да проверите съдържанието й, а чак след това да прецените дали ще закупите стоката или ще я върнете обратно на подателя. Ако продавачът ви откаже да изпрати стоката с опция за преглед, или пък ви обещае да го направи, но не спази тази уговорка – това е една доста сигурна индикация, че нещо не е наред.
Къде можем да открием учебници втора употреба?
След като внимателно сте преценили потенциалните ползи и рискове и сте решили да пристъпите към покупка на учебници втора употреба, има няколко начина да се сдобиете с такива. Ще ги разделим на две основни групи, в които са разделени и всички останали покупки в днешно време – онлайн и офлайн.
Онлайн покупка на учебници втора употреба
Сред най-популярните и сигурни начини да закупите стари учебници онлайн са:
- Онлайн борси за учебници. Много от физическите борси вече предлагат и опция за онлайн пазаруване. Няма да ги споменаваме поименно, но едно бързо и просто търсене на ключовата фраза „учебници втора употреба“ в Гугъл например, моментално ще ви снабди с един солиден брой опции, измежду които да изберете. Предимството на онлайн борсите за учебници е систематизираната и подредена информация – там можете да прегледате различни опции за минути, да сравните бързо и лесно, а и да получите известна гаранция, че информацията и изображенията не са подвеждащи.
- Сайтове за продажба на лични вещи. Наред с дрехи, бижута, малка техника и всякакви други знайни и незнайни джунджурии, в тези сайтове се продават и учебници втора употреба. При правилно използване на филтрите на търсачките на тези сайтове, вие бихте могли също да получите една сравнително систематизирана информация, която да прегледате лесно и бързо за подходящи за вас опции.
Цените в тези сайтове могат да варират. Там можете да намерите стари учебници, които са както неоправдано скъпи, така и нелепо евтини. Това е така, защото липсва регулация и реално всеки определя сам какво ще поиска като цена за собствените си вещи. Не винаги ниската цена означава некачествена стока, но все пак бихме ви препоръчали да се придържате към правилото винаги да изисквате опция за преглед на пратката преди закупуване.
- Социалните мрежи. Обяви за продажба на учебници втора употреба можете да намерите и в много от популярните социални мрежи. Обикновено те се намират или на личния профил на продавача, където можете да ги видите само, ако сте негов личен приятел, или в определени групи по интереси. Тези групи са най-разнообразни и могат да събират хора с различни интереси, които да общуват без да се познават лично. Някои от тях са именувани директно като групи за покупко-продажба, докато други възможни места за намиране на такива учебници са групите за деца от определен набор, от конкретно училище, за жители на определен град и т.н.
В общи линии социалните мрежи предлагат неизчерпаем набор от опции, така че си заслужава да отделите време да изследвате тези опции, а защо не и да помолите някой член на семейството да ви помогне. Профилите в социалните мрежи също са лични и не предлагат гаранцията, която бихте имали например при поръчка от борса за учебници. Тук също с пълна сила важи правилото за предварителната застраховка чрез опция за преглед на пратката.
Офлайн покупка на учебници втора употреба
Тук опциите не са безкрайно много, но те продължават да имат своите предимства, най-важното от които е това, че можете лично да видите, пипнете и разгледате стоката на място, преди закупуване. Такива опции са например:
- Борси за учебници. Независимо дали сте в столицата или в друг град в страната – борсите за учебници втора употреба са широко разпространени и можете да ги намерите почти навсякъде. Можете да се информирате за наличието и местоположението на такава борса чрез интернет, чрез познати, чрез информационното бюро във вашата община или лично от преподавателите в училището на детето ви, които обикновено са запознати с доста подробности в тази насока. На място в борсата можете да разгледате различни екземпляри на желаните от вас учебници и да изберете този, който най-добре се вписва в представите ви за съотношение между цена и качество.
Някои от тези борси предлагат и опция за замяна на учебници при определени условия – можете да се поинтересувате на място или по телефона, за да прецените дали да се възползвате от тази услуга.
- Местната/кварталната малка книжарница. Нерядко книжарници, които нямат официален статут на борси за учебници, все пак се занимават с такъв вид дейност. Често обикновения посетител, който няма интерес към закупуването на учебници може дори да пропусне да разбере за тази услуга. Най-сигурният начин да се информирате и уверите, разбира се, е лично и на място.
- Училищни организации. Все по-често родителите на децата от определено училище, випуск или клас намират начини да общуват помежду си и да обменят идеи, опит, информация… И учебници. При добро желание и организация, не е невъзможно цели класове да унаследяват учебниците на по-големите ученици, като същевременно оставят своите на по-малките. Макар и да звучи утопична и до известна степен комунална, тази практика е повече от страхотна и има потенциала да се превърне в широко разпространен начин на действие не само в частните, а и в държавните училища.
- Приятели и познати. Разбира се, и тази опция не е за пренебрегване. Ако имате познати или приятелско семейство с дете на сходна възраст, вие можете дългосрочно да се сдобивате с учебници именно от тях. Предимствата тук са, че и на двете семейства ще бъде спестено заниманието по търсене на купувач и продавач, допълнителните такси на борсите и цената за доставка. Освен това, личното отношение и ангажиментът до извезстна степен биха гарантирали по-съвестното съхранение на учебниците и получаването им в по-добро състояние.
Вместо заключение
Като извод от всичко гореизброено можем да извадим следното – продажбата, покупката или размяната на учебници и помагала втора употреба е не само удобно и бюджетно за семейството, но и полезно за природата.
Знанието е ресурс, който не губи от стойността си в зависимост от това дали е поднесено на чисто нова или на леко захабена хартия. Тук няма място за предразсъдъци и за задръжки – защото нима в семейната си библиотека имаме по един екземпляр на всяка книга за всеки отделен член на семейството? Ако това ви се струва нелепо, замислете се, че всяко едно дете да има отделен, чисто нов учебник, е съпоставимо по абсурдност.
Ако все пак имате някакви лични задръжки към закупуването на употребявани вещи, то можете да дадете своя принос за каузата, като поне продавате излишните вече учебници на вашето дете. Ако ли пък прецените – подарете ги на дете в нужда. Не ги складирайте докато се самоунищожат, не ги изхвърляйте в кофата за боклук и не ги оставяйте до контейнерите на улицата. Защото ненужното за един, е съкровище за друг.
Моята теория е, че който има съзнанието да продаде учебниците си на някой след него без цел печалба, ще има и съзнанието да ги е съхранил добър вид.
В къщи, когато купуваме такива учебници сядаме заедно и им правим хартиени облекла. Облечени в чиста и бяла хартия те изглеждат като нови. После ги надписваме – иначе всичките са еднакви – бели и преоблечени. Вярвам, че това не е работа, а ритуал. Той възпитава любов към книгата и знанието и уважение към ученето, училището и науката.
Когато станахме по-големи всяка година си купувахме учебниците от едно и също момиче от горния випуск и си подаряваме учебниците на едно и също дете от долния клас. Това вече си е традиция. Интересно ще ни трябват ли учебници през новата година или всичко ще тече на файлове и ZOOM.