Д-р Георги Гайдурков

Зачеване и бременност – част 2 – кръвни изследвания от Д-р Георги Гайдурков

icon Преглеждания: 4698
Видео Текст
202 Photo (custom)

Но нека да се върнем на темата. Ние ще изброим коя да бъде тази храна, която да гарантира здравето на бременната жена, на бъдещата майка. Но как ние да констатираме на какво ниво е нашето здраве? Разбира се, има медицински критерии и специалистът е този, който преценява и контролира това. Но лично аз бих предложил всяка една бременна да изисква една малко по-широка кръвна картина. 

Защо? Нека да кажем така – кръвта е този медиатор на живота, този посредник на живота, който ние приемаме отвън и който ставаме самите ние. Когато консумираме нещо, тези вещества се трансформират в наши собствени вещества, но кръвта е този посредник, който носи храната до клетките. Каквото плува в кръвта, така се хранят и нашите органи – добре или малко по-зле. И когато ние изискваме и разполагаме с една малко по-подробна кръвна картина, тогава ние ще имаме една по-добра представа за нашето здраве по един прост и сравнително лесен и евтин начин. 

Аз предлагам обикновено една малко по-разширена кръвна картина, която обхваща освен хематологията – освен хемоглобин, еритроцити, левкоцити и т.н. – една малко по-подробна биохимия, където имаме общ белтък, серумен албумин, където имаме липиден статус, където имаме чернодробни ензими, където имаме маркери за възпаление. Но това, което бих подчертал и което обикновено според мен се пропуска – обикновено щитовидната жлеза вече е проконтролирана, но изисквайте винаги изследване на Паратхормон (ПТХ). Това е хормонът, който командва калция. При много хора той е над нормата, тъй като дефицитът на калций е много чест. 

Калцият е алкална система – когато ние се храним с junk foods и не само, тогава нашето тяло се вкислява и тази киселина неутрализира калция. Калцият в кръвта е в норма почти винаги, дори при най-тежка остеопороза, поради простата причина, че той не може да излезе извън норма – ако излезе, човекът е мъртъв. Затова организмът разполага с компенсаторен механизъм и ако калцият не достига, то организмът го черпи от костното депо, изсмуквайки този калций от костите и гарантирайки го в кръвното русло. Но показателят, който ще ни покаже дали калцият е дефицитен, това е Паратхормонът (ПТХ) – хормонът на околощитовидните жлези. Ако той е над нормата и над референтните граници, това индикира, че организмът е на червено и черпи калций от костите. Калцият в кръвта винаги е в норма и подвежда лекаря и нас самите. Трябва винаги да изследваме и Паратхормон (ПТХ).

Моят съвет е също така да изследваме и витамини. Витамин D – обезателно. Казвам тези неща, защото обикновено рутинно не е изследват. Дефицитът на витамин D е масов в популацията, особено през зимата и пролетта, когато няма толкова слънцегреене. Той е пряко свързан с калция и с много други процеси. Например има изследвания, които сочат, че дефицитът на калций повишава поне с двадесет процента онкологичния риск. Така че обезателно изследвайте и витамин D, който трябва да е не в долната граница, а в средата или към горната граница, когато говорим за бременност. 

По същия начин специално внимание обръщам, че трябва да се изследва витамин B12 и хомоцистеин, който (последния) е едно обратно огледало, включително и за витамин B12. B12 е жизненоважен растежен фактор и според новите норми референтните граници са завишени. Трябва да бъде над 330 pmol/L обезателно. И обезателно изследвайте хомоцистеин, който е един токсичен метаболит, който се завишава, ако релативно B12 витамина не достига. Изследвайте фолиева киселина. Разбира се, гинекологът обикновено я изписва, но не винаги дадената изкуствено може да гарантира нещо. Ниската фолиева киселина също е фактор, който завишава токсичния хомоцистеин. 

Така че, освен рутинните показатели, нека да ги резюмираме: обезателно нека да имаме паратхормон (ПТХ), нека да имаме витамините Д, B12, фолиева киселина, хомоцистеин.

Вижте също:

Част 1

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Evgenia_Gencheva
    Evgenia_Gencheva

    Тук препоръките са като „недоизказани“. Не пише колко е граничната стойност, не се казва колко е опасно ниската стойност. До степен, в която се съмнявам, че дори и да проверя тези показатели да няма квалифициран медик, който да ми даде адекватни препоръки.
    Какво следва ако тези показатели не са в норма. Какво ще стане с бремеността. До колко и в каква степен са фатални? За зачеването ли са проблем или за износване на плода? До колко подобни корекции в показателите с медикаменти могат да се правят по време на бремеността?
    Да не би лекарят само да ни подава „тиизъри“ с идеята да го намерим сами?
    Моля Ви, кажете какво следва ако бременнта няма калций например?
    Иначе да, запалихте ми интереса, за да чета още по темата.

Вашият коментар