Д-р Мариян Иванов

Заекване при деца от Д-р Мариян Иванов

icon Преглеждания: 3144
Видео Текст
Защо детето не проговаря

Нерядко се наблюдава около тръгване на детска градина или на училище. Може би във връзка с промяна на средата, с нови емоции, с трудно приспособяване на по-чувствителни деца към новата обстановка. Но заекването може да започне при едно дете и извън контекста на тръгване на градина или училище, особено когато имаме някакви стресови и неприятни изживявания. 

Често те отключват заекване. Нерядко заекването се съпровожда и от други подобни нарушения като:

  • нощно напикаване,
  • тикове,
  • хиперактивност,
  • евентуално с дефицит на вниманието.

Разбира се, освен консултация с психолог, с логопед, много добър ефект има и прилагането на определени хомеопатични медикаменти, тъй като идеята на хомеопатичното лечение е точно тази – да подпомогне организма да балансира нервните процеси, да намали нервното напрежение, и това се отразява като цяло много добре на детето със заекване.

Може би основният медикамент, който използваме при склонност към заекване е Каустикум в разреждане 15 СН или 30 СН, 2-3 пъти дневно по 5 гранулки и също така разполагаме и с редица хомеопатични медикаменти, които подбираме в зависимост от това от какво се провокира или влошава заекването

Факт е, че много често детето заеква, когато е притеснено. И в тази ситуация, в такива ситуации, е силно препоръчително приемането на Желсемиум Семпервиренс 15 СН или 30 СН, веднъж дневно или през ден, или два пъти дневно, по 5 гранулки. Това е основен медикамент за всякакви състояния, включително и заекване, провокирани от притеснение.

Когато провокаторът е тревожност, на мястото на Желсемиум Семпервиренс препоръчваме Аргентум Нитрикум, 30 СН. Друг е въпросът, че много често и тревожността, и притеснението провокират заекване – тогава можем да комбинираме по един или друг начин Желсемиум Семпервиренс с Аргентум Нитрикум.

При притеснението всъщност имаме реален субстрат за тази тревожност – имаме предстоящ изпит, предстоящо състезание; нещо имаме, което трябва да се случи и детето се притеснява дали всичко ще мине както трябва, дали ще се представи добре и на ниво. Докато при тревожността уж всичко е наред, няма нещо, което да предстои, но детето не се чувства комфортно, напрегнато му е, тревожно е. Така че за тогава препоръчваме Аргентрум Нитрикум.

Имаме случаи, в които тиковете и притеснението, и нощното напикаване могат да бъдат провокирани от ревност. Основно ревност към малко братче или сестриче. Тогава основен медикамент е Лахезис Мутус в разреждане 15СH или 30СН, веднъж дневно или през ден по 5 гранулки.

Когато основен провокатор за заекването е загуба на близък човек, смъртен случай в семейството или пък раздяла между родителите, тогава основен медикамент е Игнация 30 СН, веднъж дневно или през ден по 5 гранулки, или два пъти дневно по 5 гранулки.

Имаме и други подходящи медикаменти, например Стафисагрия. Той е особено подходящ за деца, които са изключително чувствителни към всякакви несправедливости, включително и към такива, които тях лично не ги касаят. 

И когато те се сблъскват с такава несправедливост, заекването зачестява. Тогава от полза ще бъде приемането на Стафизагрия 15 СН или 30 СН, веднъж дневно или през ден по 5 гранулки.

Разбира се, много важно е и да диференцираме т.нар. „чувствителен тип“ на детето – в хомеопатията има такова понятие. Чувствителният тип се определя въз основа на:

  • болестни тенденции,
  • на морфология,
  • на фенотип,
  • на хранителни и температурни предпочитания,
  • на наследствени предразположения и на куп още други фактори, които един лекар-хомеопат изяснява, попълвайки едно специфично здравно досие в продължение може би на час, а понякога и повече, за да могат всичките тези неща да бъдат изяснени. 

И така, на базата на тази информация, определяме медикаментите за чувствителния тип на детето, които са изключително важни, когато става въпрос за повтарящи се или за хронични проблеми, какъвто е и заекването.

Добре е да се спомене, че хомеопатията се съчетава много добре и с други природосъобразни методи и средства за повлияване, когато става въпрос за заекване. Стред тях спадат фитотерапията, нутритерапията, приемането на определени растителни екстракти, на определени витамини и микроелементи като Магнезий, витамини от групата Б и други – те също действат добре за баланс на нервите процеси.

Не на последно място, разбира се, е и ароматерапията. Имаме етерични масла с доказано антистресово и балансиращо нервните процеси действие – такива са тези от Лавандула, от Тамян, от Нероли, от Роза, от Жасмин, от Иланг-иланг, Портокал. Така че, по един или друг начин, бихме могли да прибавим някои от тези етерични масла към съответните хомеопатични медикаменти, към другите мерки.

Разбира се, важно е детето да спортува, да се движи достатъчно, да контактува с природата, защото няма по-добър лечител от природата и от повишената двигателна активност, особено когато става върпос за баланс на нервни процеси.

И както вече споменах още в началото – консултация с логопед, с психолог, препоръчвам и йога за деца – също се отразява изключително благоприятно на детската психика.

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Crocus
    Crocus

    Няма лекарство за заекването. И цялата Менделеева таблица да изпиете, нищо такова не лекува логопедичен проблем.
    Имам член от семейството, вече възрастен човек, който все още заеква. Започва като дете, след невинно стряскане в училищна тоалетна в гръб. Всичко това е в главата на човека и иска време и психическа настройка. Когато човек е спокоен и уверен, проблемът го няма. Много е важно да не се втълпява не децата, че това е особено драматичен проблем. Нашия роднина, като резултат от лошо третиране на проблема, не пазарува в магазини, не ходи по обществени институции – банки, общини, болници и т.н. – за да не се налага да се „разправя“ с непознати. Ако това ти е кодирано в съзнанието като проблем, няма спасение.

Вашият коментар