Дребните пъпчици по бебешкото личице, които се появяват след раждането, са често срещано явление, което може да ви разтревожи като родител.
Но червеникавите или белезникави ситни пъпчици по лицето на бебе обикновено са безвредни и не представляват заплаха за здравето му.
Някои от причините за появата на тези пъпки по лицето на бебе са хормонални промени след раждането, запушени пори, реакция от някои бебешки козметични продукти и др. Могат да се дължат и на имунната система.
Видове обриви по лицето на бебето
Обриви при бебета могат да се появят поради различни причини, в зависимост от които се различават няколко вида.
Бебешко акне
Това е обрив по лицето, който се появява в първите няколко седмици или месеци след раждането на бебето.
Обикновено се характеризира с поява на малки червени или бели пъпчици по лицето на бебе, най-често на бузите и брадичката. Могат да избият ситни пъпки по челото, както и пъпки около устата.
Бебешкото акне е безвредно и обикновено изчезва само без нужда от лечение. Въпреки това, ако кожата се възпали прекалено много, потърсете консултация с педиатър.
При бебешкото акне е важно да се поддържа кожата на бебето чиста и суха. Можете да почиствате лицето му с мека кърпа и топла вода. Бебето на 1 месец не трябва да се мие с агресивни сапуни или дразнещи кожата продукти. Не е препоръчително да пипате или стискате пъпчиците, тъй като това може да доведе до инфекции и белези по кожата.
Обрив от претопляне
Претоплянето на бебето е състояние, при което бебешката кожа реагира на висока температура или прекомерно претопляне. Това може да се случи поради недостатъчно регулиране на топлината в детската стая, прекалено топли дрехи или повиване на бебето в много пелени.
Когато се появи обрив по тялото от претопляне, по кожата на бебето избиват червени, плътни и възпалени петна. Може да се появят и малки пъпчици по лицето на бебето. Обривът от претопляне засяга предимно областите на тялото, които са били прекомерно изложени на топлина, като гърдите, шията, гърба и пъпа.
Претопленото бебе се чувства раздразнено, потно и може да има затруднено дишане. За да го избегнете, не го навличайте с прекалено топли дрехи, а го обличайте в съответствие с околната температура. Уверете се, че помещението е комфортно и добре проветрено. Продуктите за грижа за бебешката кожа, като лосиони и кремове, трябва да бъдат леки и неагресивни.
Появилите се пъпки от претопляне обикновено преминават след охлаждане. Можете да помогнете на бебето, като го преместите на хладно и проветриво място. Ако състоянието му се влоши, непременно се консултирате с педиатър.
Милиуми (незрели и запушени мастни пори)
Това е често срещан обрив при бебе. Милиумите са малки бели или жълти пъпчици, които се появяват върху кожата, най-често на лицето, особено около носа и брадичката.
Те са обусловени от натрупването на себум (мазнини) в мастните жлези, потните жлези и порите на кожата и представляват бебешки пъпки с бял връх, но могат да се появят при хора от всяка възраст. По-често срещани са обаче като ситен обрив по лицето при новородени и бебета.
Ето някои основни характеристики на милиумите:
- Милиумите са малки, около 1-2 мм в диаметър, и изглеждат като бели или жълти пъпчици.
- Те са обикновено меки и не предизвикват болка или дискомфорт.
- Могат да се появят пъпки по бузите – самостоятелно или в групи.
В повечето случаи, милиумите са безобидни и изчезват сами в рамките на няколко дни, като не изискват специално лечение. Въпреки това, ако ви притесняват, потърсете консултация с педиатър.
Екзема
Екземата е общ термин, който обхваща група различни кожни проблеми, които обикновено причиняват възпаление, раздразнение, свръхчувствителна и суха кожа. Тя може да се появи във всяка възраст, включително и при бебета.
Екземата при бебета се проявява като червени, сухи, сърбящи и раздразнени петна по лицето, скалпа, ръцете, краката или други части на тялото. Причините за появата й не са напълно ясни, но се смята, че е комбинация от генетични и фактори на околната среда, включително астма, атопичен дерматит, сух въздух, контакт с дразнители и други.
Екземата може да предизвика сухота, сърбеж, раздразнение и дискомфорт при бебето.
Ето какво да направите, за да редуцирате симптомите:
- Поддържайте кожата хидратирана и използвайте бебешка мицеларна вода, както и леки хидратиращи продукти, безароматни меки сапуни и лосиони.
- Нанасяйте хидратиращ крем или масло върху кожата на бебето, особено след къпане или когато кожата е суха.
- Пазете го от претопляне и обличане с много дрехи.
- Поддържайте чистота на кожата, но избягвайте твърде чести къпания или измивания, които могат да допринесат за изсушаване на кожата.
В някои случаи, когато екземата при бебетата е силно изразена или не се подобрява с основните мерки за грижа, педиатърът може да ви препоръча да използвате топични кремове или лекарства за облекчаване на възпалението и сърбежа.
Алергична реакция
Алергичните реакции при бебета са отговор на имунната система на организма към вещества, наречени алергени. Те се считат за вредни, въпреки че те може и да не представляват опасност за повечето хора.
Алергените могат да бъдат храни, прах, лекарства, насекоми от различни видове, както и на пръв поглед безобидни вещества.
Алергичните реакции при бебета могат да се проявят като зачервяване на кожата, свръхчувствителност, сърбеж или обриви като при копривна треска. Бебето може да има учестено дишане, запушен нос, кихане или кашлица, с състоянието може да продължи от няколко часа до няколко дни.
Хранителни алергии при бебета са често явление. Те могат да развият сърбеж и оток на лицето, устата или гърлото след консумация на определени храни като млечните продукти например. Също така, може да се наблюдават гастроинтестинални симптоми като повръщане, диария или запек.
Алергичните реакции могат да доведат до сърбеж, зачервяване и възпаление на очите. В случай на алергична реакция при бебето е важно да потърсите медицинска помощ. Педиатърът или алергологът ще извърши подробно изследване и оценка на симптомите и ще предостави подходящо лечение или насоки.
Кожна инфекция
Кожните инфекции при бебета са доста обичайни и могат да бъдат причинени от различни микроорганизми, като бактерии, вируси или гъбички.
Те могат да се развият поради нараняване на кожата, намалена имунна функция или контакт със заразени повърхности. Най-честите кожни инфекции при бебета са инфектиране на пъпната рана, бактериална инфекция на кожата (импетиго), вирусни или гъбични инфекции.
Ухапване от насекомо
Ухапването от насекомо е често срещано при бебета и може да предизвика дискомфорт и раздразнение на кожата.
Ето някои съвети за обработка на ухапвания от насекоми:
- Почистете зоната: Незабавно почистете засегнатата област със сапун и топла вода, за да премахнете всякакви остатъци от насекомото и предпазите от възможни инфекции.
- Охладете мястото на ухапването: Използвайте лед или студен компрес, опакован в чиста кърпа, за да охладите мястото на ухапването. Това може да помогне за намаляване на възпалението и облекчаване на сърбежа.
- Нанесете крем или гел: Нанесете бебешки крем или гел с успокояващи свойства, като алое вера или крем с хидрокортизон (съгласно указанията на опаковката), за да облекчите сърбежа и възпалението. Обърнете внимание на подходящите продукти, подходящи за бебета и се консултирайте с педиатър преди употребата им.
- Избягвайте дразнители: Избягвайте дразнители като сапуни с аромат или агресивни продукти за почистване, които могат да дразнят ухапването още повече.
- Наблюдавайте симптомите: Внимателно наблюдавайте ухапването за всякакви признаци на алергична реакция, като оток или наранена кожа. Ако забележите, че бебето има такива симптоми или ако ухапването се влоши, посетете педиатъра за професионално мнение и лечение.
В случай на сериозна алергична реакция, като нарастващ оток на лицето и тялото на бебето или затруднено дишане, потърсете незабавна медицинска помощ.
Белите пъпчици по лицето на бебето най-често са Милиария
Да, белите пъпчици по лицето на бебето най-често са свързани с милиария, известна още като детски обрив. Милиарията е състояние, при което малките потни жлези на бебето се запушват и причиняват образуването на малки, бели или безцветни пъпчици на кожата.
Милиарията често се появява при новородени и малки бебета поради незряла функция на потните жлези и единствено засяга повърхностните слоеве на кожата. Това не е свързано с инфекция и обикновено не представлява опасност за здравето на бебето.
Обривът от милиария обикновено изчезва през седмиците след раждането, когато потните жлези на бебето постепенно се развиват и започват да функционират нормално.
Съвети за третиране на чувствителна и проблемна бебешка кожа
Третирането на чувствителна и проблемна бебешка кожа изисква нежност и внимание.
Ето някои съвети, които могат да помогнат:
- Избягвайте агресивни козметични продукти: Изберете хипоалергенни продукти за бебешка грижа, които са без парфюми, оцветители и други потенциално дразнещи съставки. Избягвайте и силни сапуни, които могат да изсушават кожата. Заложете на нежни почистващи продукти, специално формулирани за бебешка кожа.
- Старайте се кожата да бъде хидратирана: Нанасяйте подходящ лосион или крем за бебешка кожа след всяко измиване.
- Използвайте облекло от леки материи: Избягвайте груби и синтетични материи, които могат да дразнят кожата на бебето. Предпочитайте меки, дишащи и натурални тъкани като памук. Сменяйте бебешките дрешки по няколко пъти на ден, особено ако бебето се намокри или поти.
- Избягвайте претоплянето: Претоплянето е много често срещана причина за влошаване на проблемите с кожата. Поддържайте подходяща температура в помещението и облечете бебето в леки, дишащи дрехи, подходящи за сезона. Избягвайте директна слънчева светлина и продължително излагане на топлина.
- Поддържайте чистота: Поддържайте чиста среда около бебето, като редовно изпирате спалното му бельо, кърпите и дрехите. Почиствайте и изсушавайте добре гънките по крачетата и между пръстите на бебето, за да предотвратите натрупването на влага.
Не на последно място – ако имате загриженост или съмнения относно кожното състояние на бебето, винаги се консултирайте с педиатър. Той може да извърши оценка на кожата и да предостави специфични насоки и лечение, когато бебето има нужда от него.
Снимки: Pixabay
Коментари на читатели