3 прости стъпки за потушаване на споровете между братя и сестри, преди да се превърнат в кавги от Маргарита Трифонова

icon Преглеждания: 3401
3 прости стъпки за потушаване на споровете между братя и сестри, преди да се превърнат в кавги

Факт е, че съперничеството между братята и сестрите съществува открай време, но в това няма нищо неестествено. Израствайки, децата се учат да отстояват своите нужди и да изразяват своите чувства, но това ги изправя същевременно пред най-разнообразни конфликти.

При разрешаването на тези конфликти често се стига до сблъсък, изразяващ се в караници, а понякога и физическо насилие между децата. Едновременно с това те се научават да установяват близост, изслушвайки другите и контролирайки гнева си. 

3 прости стъпки за потушаване на споровете между братя и сестри, преди да се превърнат в кавги

Съперничеството между братя и сестри не е нищо ново

Установени са няколко причини, които пораждат и влошават съперничеството между децата в едно семейство.

Темпераментът на децата

Естествено, всяко дете се ражда с различен темперамент, който влияе върху отношенията с неговите братчета и сестричета. Децата с различен характер се разбират по-трудно помежду си, точно както и възрастните.

По-кроткото и тихо дете се дразни, ако е принудено да дели пространството с палавия си и буен брат, а защо не и със своенравната си сестра. Изпитание за по-голямото дете е и да свикне с появата на  новороденото братче или сестриче в семейството.

Факт е, обаче, че ако каката или баткото са по-кротки по характер, те биха помогнали на малкото да се сработи с тях и да имат спокойни взаимоотношения помежду си.

Разликата в годините

Специалистите са установили, че близките по възраст деца проявяват по-голяма ревност, изразяваща се в агресия един към друг.

Затова пък при тези деца са усеща и значително по-голяма близост помежду им.

Полът

Често срещано е еднополовите деца, докато са малки, да се карат и дори сбиват по често, но затова пък те се чувстват по-близки помежду си през целия си живот. Установено е също, че момченцата са по-склонни да проявяват съперничество един към друг.

Ние не можем да променим нито пола, нито възрастта или темперамента на децата, но можем да намалим желанието им да се съревновават. Това се получава най-добре, ако наблягаме върху индивидуалността на всяко дете и се стараем  да избягваме да ги сравняваме. 

Много важен момент е вземането на страна при споровете между братя и сестри. Ние не можем да бъдем сигурни колко сме прави, защото всяка проява е част от големия конфликт, който родителите обикновено не могат да обхванат напълно. И още по-важно е, че, заставайки на едната страна, на практика отблъскваме другото дете от себе си. 

Караниците между братя и сестри не трябва да са ежедневие

Преди всичко самите родители трябва да регулират емоциите си и да устоят на желанието да се намесват и да решават кой е прав, а по-късно дори изобщо да не се намесват. Родителите играят много важна роля в това да научат децата как да решават проблемите си, без да се обиждат и нагрубяват.

Фактът, че родителите изслушват и двете страни, за да се почувстват децата чути, дава възможност на децата често сами да решават конфликтите си и да търсят решения, които ги удовлетворяват.

По този начин, с времето, съперничеството изчезва.

3 прости стъпки за потушаване на споровете между братя и сестри, преди да се превърнат в кавги

Остарели методи за разрешаване на конфликти между братя и сестри

Намесата е обичайният начин, по който родителите в миналото са се опитвали да решават конфликтите между децата си. Много изследвания обаче потвърждават, че когато родителите не се намесват, братята и сестрите се карат по-малко. Вземането на страна не е добре работеща практика, защото така по-слабото дете не успява да отстои своите желания и се подчинява на по-силното.

Друга практика от миналото е възрастният да се намесва и сам да разрешава проблема, което обаче увеличава броя на пререканията. Така е, защото при този случай се повишава съперничеството между децата. Едното дете печели благодарение на родителска намеса, а другото се чувства засегнато и е готово да продължи кавгата.

Братята и сестрите трябва да се научат да решават проблемите си самостоятелно

Всички сме наясно с вроденото съперничество между братята и сестрите, но родителите могат да дадат най-важното средство за преодоляването му. Това е ежедневното усилие, което те полагат, за да знае всяко от децата, че има достатъчно любов, разбиране и внимание за него. Като убедят детето, че не биха могли да обичат някого повече, те полагат основата на установяване на любов в семейството и разбирателство между децата.

Най-важно е, като изградим дълбока и трайна връзка с децата си, да създадем устойчиви взаимоотношения между тях. Ако между братята и сестрите съществуват близки връзки и доверие, те ще растат спокойни и ще преодоляват заедно възникналите конфликти.

Как да накарате братя и сестри да спрат да се карат, когато има голяма разлика във възрастта? 

Когато децата са с малка възрастова разлика, те са по-близки помежду си. Но при по-голяма разлика във възрастта, по-малките деца имат свои тревоги. Те се притесняват дали могат да бъдат толкова добри, колкото техните по-големи братя и сестри.

Друга истина е, че на децата им е трудно да споделят с друг родителите си. Но в съперничеството се таи по-дълбок страх. Детето трябва да дели своите ресурси с нов съперник и шансът му за оцеляване намалява. Разбира се, родителите знаят, че това не е така, че има любов и храна за всички, но на подсъзнателно ниво детето са чувства застрашено. Истина е, че този страх има известно основание. Трудно е да се задовалят нуждите на едно дете, а какво да кажем за две и повече. Поради това братята и сестрите винаги изпитват съперничество.

Но съществува и братската любов, естествена колкото и съперничеството. Ролята на родителите е да  помогнат любовта да надделее над ревността. Ако родителите помагат на децата да решават съвместно конфликтите си, близостта им ще се развие в дълбока връзка.

3 прости стъпки за потушаване на споровете между братя и сестри, преди да се превърнат в кавги

Битките между братя и сестри могат да бъдат огромен стимул за нас, като възрастни

Изследвания доказват, че ако имаме добри взаимоотношения с децата си, има голяма възможност те да създадат позитивни отношения помежду си. Дори и те да са две еднополови деца с труден характер, близки по възраст, можем да очакваме добри резултати.

Родителите не могат да контролират пола и характера на децата си , а често и възрастовата разлика. Но със сигурност при добро желание могат да управляват фактора с най-голямо влияние – себе си.

Затова трябва да можем да отговаряме непрекъснато на високите изисквания, които ще ни дадат възможност да създадем модел на поведение, който децата да следват в своите отношения.

Разрешаването на конфликта започва ПРЕДИ конфликтът изобщо да започне

Как да предотвратим конфликтите, когато децата ни се карат и бият? Какво трябва да направим?

Нашата задача е да им покажем как да се успокоят, какви думи да използват и най-вече да се изслушват взаимно.

Първа стъпка: Имайте план още преди конфликтната ситуация

Истината е, че често, когато родителите се намесват в конфликтите между братята и сестрите, това само влошава положението. Така се получава, защото за нас самите е трудно да овладяваме емоциите си.

Желателно е да направим план, а не да се опитваме да решим проблема на момента. Ние преценяваме ситуацията с желание да установим кой е прав и кой не, но не трябва да се опитваме да наложим своето решение.

3 прости стъпки за потушаване на споровете между братя и сестри, преди да се превърнат в кавги

Втора стъпка: Присъствайте физически по време на спора и бъдете авторитет

Родителите не трябва веднага да пристъпват към решаване на конфликта между братята и сестрите, защото така те няма как да се научат да се справят сами. Но и другата крайност не за препоръчване.

Често срещаният съвет, че децата трябва да се оправят сами, може да доведе до това, едното дете да бъде постоянна жертва. Затова присъствието на родителите, които излъчват увереност, че могат да задоволят нуждите и на двете страни, помага на децата да развият у себе си умение да се справят с проблемите.

Така децата в едно семейство ще започнат да се карат по-малко. А когато се карат, резултатът от родителската намеса ще бъде намалената агресия. Установяването на семейни правила е начинът децата да стигат до ясна и свободна комуникация.

Трета стъпка: СЛЕД като всички са спокойни, направете разбор

Когато напрежението между децата се уталожи и всички са спокойни, следва една важна стъпка. Родителите трябва да научат своите деца как да излизат от конфликтни ситуации, когато имат проблеми за разрешаване.

Именно майките и бащите са тези, които ще им покажат как да се справят. Затова сериозността на проблемите между братята и сестрите не трябва да се подценява. Родителят ще помогне и на двете страни да обсъдят положението и да начертаят нов план, с който да намерят приемливо решение, което ще бъде ясно и точно формулирано

И нека да помним, че тези караници са само урок, който довежда до поука и помага на децата да натрупат практически опит.

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата

Вашият коментар