Вашето дете е злоядо и не иска да се храни редовно. Това, разбира се, е повод за тревога за всеки родител. Небалансираното хранене в ранна детска възраст може да е причина за поява на заболявания на по-късен етап от живота им. Правилното хранене на малкия човек ще гарантира неговото израстване в добро здраве, без сериозни заболявания и натрупване на свръх тегло.
Съвети за здравословно хранене на деца
Всеки родител със сигурност си е изградил свой подход за храненето на детето си, но тук ще дадем най-важните съвети, които е добре да следваме.
- Следете за редовното хранене на детето
Детето трябва да има часове, в които се храни, за да не посяга към нездравословни храни между храненията. Не трябва да се пропускат хранения.
- Хранете се заедно
Детето се нуждае от вашето внимание. Съветваме ви да спрете всякакви електронни устройства и да сте до детето, като говорите за ползите от здравословното хранене и се забавлявате, хапвайки вкусни и полезни ястия.
- Бъдете организирани
Винаги имайте под ръка необходимите продукти, за да сготвите набързо здравословно ястие, дори и след дълъг работен ден.
- Предлагайте подходящите порции
Не настоявайте децата да си изяждат всичко и не използвайте реплики като “Няма да ставаш от масата, докато не си изядеш всичко“. Съобразете се с желанието на детето и го научете да се доверяват на сигналите на тялото си, когато е сито.
- Определете ден с храна за удоволствие
Определете ден от седмицата, в който децата ще избират храната си, като може да им позволите пица или торта. Добре е да изберете заведение, за да усетят децата, че това е специален ден.
- Вода вместо сок
Пиенето на достатъчно вода през целия ден е задължително за малкото дете. Тя не бива да се заменя със сокове и газирани подсладени напитки. При редовна консумация тези продукти водят до наднормено тегло и увреждат зъбите.
Какви храни трябва да включва дневният рацион за здравословно хранене за деца?
Безспорно ежедневно децата трябва да консумират разнообразни и сезонни плодове и зеленчуци, за да си набавят необходимите витамини и минерали. Направете го приятно и забавно, като поканите детето да приготвите заедно салати и плодови десерти.
Освен въглехидратите, мазнините са източник на енергия. Затова децата трябва да хапват полезни мазнини, които се съдържат в тлъсти риби, ядки, маслини и зехтин. Категорично изключете от менюто пържени храни и пакетирани сладкиши. Във всяко детско меню трябва да присъстват пълномаслени млека, тъй като те са отличен източник на калций, който е лесно усвоим.
Предлагаме ви 5 бързи, лесни и много вкусни здравословни рецепти за деца
- Тарт със спанак и сирене
Необходими продукти за блата:
200 г брашно от спелта или бяло
80 г масло на кубчета
1 яйце
2 с.л. вода
1 ч.л. морска сол
Начин на приготвяне:
Претрийте маслото в брашното така, че да се образуват трохи като бобчета. Към тях прибавете яйцето, водата и солта. Сместа трябва да престои 30 минути в хладилник. Разстелете сместа в тавата, претиснете и повдигнете по краищата, за да се образува борд. Набодете блата с шиш, преди да го метнете във фурната за четвърт час при температура 180°C. Нарежете и задушете 150 г спанак в малко вода и когато изстине , го разстелете върху изпечената кора. Разстелете го върху блата, когато спанакът е охладен. Натрошете 100-110 г сирене върху спанака.
Полейте с 4 разбити яйца, овкусени със сол, черен пипер и щипка босилек. и допечете тарта за 20-25 минути на 180°C (до приятен загар).
- Кюфтенца от броколи на фурна
Необходими продукти:
5 по-големи розички броколи
1 морков
обезсолено сирене, колкото кибритена кутийка
2 с.л. брашно от елда (или друг вид)
гхи
Начин на приготвяне:
Сварете моркова за няколко минути, добавете към него броколите, за да се бланшират за 5 минути под капак. Отцедете зеленчуците и ги намачкайте с преса за картофи. Добавете обезсоленото сирене и брашното, омесете и оформете кюфтенца. Върху всяко поставете гхи, колкото грахово зърно. Печете на 180° върху хартия за печене около 15 минути.
- Кексчета с кокосово брашно и банан
Необходими продукти:
1 яйце
6 с.л. козе кисело мляко
1 ч.л. бакпулвер
1/2 банан
1/2 к.ч. мазнина (гхи/краве масло/олио)
1 ч.л. сироп от агаве
4 с.л. кокосово брашно
6 с.л. био пшенично брашно (или обикновено бяло/спелта)
Начин на приготвяне:
В купата на миксера смесете мокрите продукти, а към тях добавете брашното, пресято с бакпулвера. Разбъркайте тесто за кекс и го налейте във форма за мъфини, като във всяко гнездо сте сложили хартиена подложка. Загрейте фурната до 180°C и печете кексчетата за 25 мин.
- Бебешки кексчета с жълтък
Необходими продукти (за 4 бр.):
1 жълтък
1/2 намачкан банан
2 с.л. козе кисело мляко
2 с.л. кокосово масло
1/2 ч.л. бакпулвер
2 с.л. кокосово брашно
2 с.л. брашно от спелта
Начин на приготвяне:
Следвайте следната последователност при смесването на продуктите: първо мокрите и към тях се добавят сухите. Кексчетата се пекат в хартиени формички на 180°C около 20 минути. Много вкусни стават, ако сложите по парче смокиня във всеки мъфин, преди да влезе за печене.
- Безглутенови палачинки с брашно от тапиока
Съставки:
2-3 яйца
300 мл мляко (прясно или ядково)
4-5 супени лъжици брашно/нишесте от тапиока
Щипка сол
1-2 ванилии
масло за намазване на тигана
Начин на приготвяне:
Бъркате с миксера на ниска степен, за да не се разпенва сместа. Ако тестото се получи по-рядко от обичайното за палачинки, не е проблем. Намазва се тигана с масло. Вдигнат от котлона, в него се и се изсипва ¾ запълнен със сместа черпак, още докато тиганът е в ръцете ви във въздуха. С движения на тигана сместа се разлива в кръг, за да се оформи палачинката. Палачинките се получават много крехки, затова не се нуждаят от дълго печене. Ако владеете техниката добре, можете да демонстрирате ефектно обръщане във въздуха.
Когато са приготвени с прясно мляко, палачинките имат приятен вкус на крем-карамел. С ядково мляко този вкус не е ясно изразен, но отново стават много вкусни. Гарнирайте по желание.
Заключение
Здравословното хранене на децата е от основно значение за тяхното физическо и психическо развитие. Включването на разнообразни храни в техния дневен рацион, като зеленчуци, плодове, пълнозърнести храни, белтъчини и здрави мазнини, е от съществено значение. Родителите трябва да се стремят да ограничават консумацията на преработени и захаросани храни, като предпочитат по-натурални и свежи продукти.
Мотивирането на децата да приемат вкусни ястия може да бъде предизвикателство, но родителите могат да го постигнат чрез практични методи като включване на децата в процеса на готвене, създаване на забавни и вкусни ястия и поддържане на положителен пример собствените хранителни навици.
Снимки: www.freepik.com
Коментари на читатели