Видео Текст
Външна тоалетна

Феноменът диария. Тогава, когато има ускорен пасаж и когато организмът изхвърля включително непреработена храна. Винаги диарията е израз на опит на организма да евакуира нещо, което не иска да търпи в себе си. Било то нежелани храни, било то комбинирани храни със стомашно-чревна инфекция. 

Там, където има отпадъчни вещества, нека да повторим, се развива патогенна флора и тогава организмът ще изхвърли бързо това чревно съдържимо, което  преценява, че не може да бъде храна. И това е най-естествената реакция на тялото в този случай и е всъщност лечебната реакция. 

В този случай, най-неразумното ще бъде ние да блокираме този дренаж на малкия човешки организъм, да дадем лекарство, което да затяга. Напротив, всъщност даже старите автори описват, че жените, гледащи деца, са давали очистително, когато детето има диария, защото са осъзнавали, разбирали са, че става дума за опит на тялото да изхвърли отпадъчни, токсични материи. 

Оставяме организмът да може да изхвърли тези материи, като осигуряваме добър внос на течности и микроелементи, които се губят в голяма степен при диарийния синдром. Да, губят се. Организмът разбира се, има и депа, но когато ние гарантираме прясно изцедени плодови, зеленчукови сокове, към които естествено детето тогава има желание, тогава ние гарантираме така, че да не се получи така опасната дехидратация, от която ние толкова се страхуваме като лекари и не само, защото ще осигурим тези течности и ще осигурим в най-добрия комплексен вариант микроелементи, витамини и соли, които се губят интензивно при диарийния синдром. 

Нека да не забравяме, че когато ние даваме естествена храна, и когато по някаква причина се е получила диария, освен от приетите течности, течности и минерали тялото може всъщност да синтезира. Минерали синтезира от своите депа, но течности синтезира в своята обмяна когато топи, да кажем, мастна тъкан. 

И да кажем, когато се отделят тези непотребни вещества, които в обмяната дават включително и вода. Т.е. водна молекула се образува на много места, примерно в цикъла на Кребс. Това го знаем т. е. образува се и метаболитна вода и когато ние подаваме естествени храни, на практика феноменът дехидратация е много рядък и няма опасност от дехидратация. 

Просто оставяме детето на мира като му предлагаме прясно изцедени плодови и зеленчукови сокове, зелено смути и в много кратки срокове този диариен, лечебен синдром по същността си, по естествен начин си отива.

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Mutter_Super
    Mutter_Super

    До известна степен доктор Гайдурков е прав. Организмът се прочиства при диария. Когато става това прочистване перисталтиката е ускорена, червата (техните лигавици) са обострени, често и стомахът е „нервен“. Възможно е това да е лавинообразен процес и той да не отмине от самосебе си. Тогава тази тактика с хидратирането няма да сработи. Силно вероятно е да „обогатим“ диарията с повръщане и хидратацията да стане невъзможна. Аз без да съм лекар прилагам и за себе си, и за децата си следната тактика. При изхожания с фекалии не използвам медикаменти – обикновено между 3 и 5 изхождане организмът се изчиства и започва отделянето на слуз и течност. Тогава вече няма какво да се „чисти“. Тогава трябва да спре този процес – най-често с медикаменти.
    За хидратацията никога не използвам плодови сокове – те дразнят обострения стомах и става по-зле. Пия чай – отвара от билки със съдържание на мента. Чая е слабо подсладен или неподсладен. В никакъв случай не подслаждайте с мед. Пийте топъл, а не горещ чай. Преварена вода също помага.

Вашият коментар